Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Miliardová kanalizační stavba století proměnila pětici měst ve staveniště

  6:52aktualizováno  6:52
Odvrácenou tvář monstrózního plánu na modernizaci a rozšiřování kanalizační sítě v pěti městech na Šumpersku pociťují tamní obyvatelé. Nejhorší situace je v Zábřehu, město se kvůli pracím proměnilo ve staveniště a je téměř neprůjezdné. Velké problémy jsou ale třeba i v Mohelnici či Lošticích.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš TáborskýMF DNES

Díry v cestách, prach nebo naopak bahno, uzavírky, věčně ucpané objížďky a rozkopané ulice, často víckrát na stejném místě. Obyvatelé Šumperska už dlouhé měsíce pociťují negativní dopady „investice století“ čili na zdejší poměry monstrózního plánu na modernizaci a rozšiřování kanalizační sítě v pěti městech současně.

Například v Zábřehu lidé letos kvůli stavbě prožili krušné léto, stavbou byl postižen nejvíc a řada místních ulic připomíná tankodrom.

„Dělá se tady 36 kilometrů kanalizace, město je opravdu hodně rozbité. Doprava je velmi komplikovaná, protože objížďky se často mění. Musí se vést provizorně i ulicemi, které ještě nejsou upravené, jenom aby se dalo nějak projet,“ nastínil starosta František John.

„Prašnost byla hrozná. Sice tudy občas projížděly kropicí vozy, ale v těch vedrech to nestačilo,“ potvrzuje Pavel Bruštík, který má ve městě firmu na výrobu vitráží. Jeho samotného stálo ježdění rozbitými ulicemi jednu proraženou pneumatiku.

„Už se těším, že za dva měsíce bude konečně klid. Samozřejmě mi to vadí, ale beru to tak, že kanalizace se zkrátka musí udělat,“ řekl.

„Naši zákazníci nemají kde zaparkovat, takže nakupují jinde“

Stavba kanalizace také bere tržby obchodníkům, k nimž výstavba leckdy výrazně zhoršila, nebo dokonce zamezila přístup. Své o tom vědí v květinářství Zajas v Mohelnici.

„Naši zákazníci nemají u nás už od dubna kde zaparkovat, takže nakupují jinde. Přišli jsme o velkou část tržeb. Respektuji, že kanalizace se musí udělat, ale nemuselo to trvat tak dlouho. Takový výpadek může firmu položit,“ říká podnikatelka Věra Jarmarová.

„Je to na hlavu. Kdybych měl kam, tak na ty měsíce, co se tady staví, uteču. Rozkopávali to tady několikrát, úplný Kocourkov,“ zlobí se také známý loštický řezbář Jaroslav Beneš.

Největší vodohospodářskou stavbu v historii okresu, která spolkne celkem 1,7 miliardy, zaštiťuje společnost Vodohospodářská zařízení, jejímiž akcionáři jsou města a obce v šumperském okrese. Její šéf Petr Suchomel kritiku lidí chápe.

„Snažíme se dopady na veřejnost minimalizovat, ale při takovém rozsahu stavby se velkým potížím nedá vyhnout,“ uvedl.

Hlavní příčinou je zkrácení doby výstavby o sedm měsíců

Podle něj vznikl hlavní problém, když se zkrátila doba na výstavbu. Kvůli potížím s dotací od Unie totiž firmy dostaly k dispozici místo původně plánovaných 24 pouze 17 měsíců.

„Když se ve městě musí stavět na řadě míst najednou, nejde se vyhnout problémům,“ dodal Suchomel a reagoval také na stížnosti, že na řadě míst byly ulice rozkopané opakovaně.

„Vypadá to tak, že by mělo jít udělat vše najednou, ale bohužel technologie to neumožňuje,“ zdůvodnil Suchomel.

Obří vodohospodářský projekt na Šumpersku

  • Týká se Šumperka, Zábřehu, Mohelnice, Hanušovic a Loštic.
  • Celkem se zrekonstruuje 21 km kanalizace, což zásadně vylepší podmínky pro 42 tisíc obyvatel regionu. Síť kanalizace se rozroste o 60 km nového potrubí, do systému se tak připojí dalších 3 700 lidí.
  • Přestavuje se i čistička v Mohelnici.
  • Náklady dosahují téměř 1,7 miliardy korun, z toho přesně 1,2 miliardy hradí EU.

„Dělají se přeložky sítí, kope se výkop pro hlavní řad, po jeho položení se zasype, odtlakuje. Pokud je nějaká netěsnost, kope se na zjištěném místě znovu. Potom se budou kopat výkopy pro přípojky k odběratelům, silniční vpusti a nakonec přijde pokládka povrchu. Tlačili jsme na firmy, aby práce působily lidem co nejméně problémů, ale technologické postupy změnit nemohou,“ doplnil starosta Zábřehu František John.

Stavbařům komplikuje práci nepřesná dokumentace

Místostarosta Loštic Jan Konečný také upozornil, že velké problémy mají vodaři s inženýrskými sítěmi.

„Pokud se sítě neobnovovaly v posledních 20 až 25 letech, jsou problémy s dokumentací, je často nepřesná. A pokud se objeví kolize například s plynem, je to i na měsíce,“ řekl Konečný. V Lošticích byl přitom v jednom místě velký problém i s vedením vysokého napětí.

„Přeložka by byla drahá a navíc by to trvalo velmi dlouho. Naštěstí bylo možné uhnout s kanalizací. I tak to znamenalo zdržení,“ popsal Konečný.

Někde asi letos nestihneme cesty opravit, připouští investor

Investor ujišťuje, že nejpozději v listopadu hlavní práce skončí. „Nejdál jsme v Šumperku, kde byl rozsah prací nejmenší. Tam je hotové téměř vše, s výjimkou drobných dodělávek položení povrchu. V ostatních městech je dokončeno více než 80 procent všech prací, před dokončením je čistička odpadních vod,“ přiblížil Suchomel.

Neskrývá však obavy, jak společnost bude stíhat opravy rozkopaných povrchů silnic.

„Teď je období stavebního boomu i na silnicích, takže je problém sehnat do konce roku firmy, které silnice po stavbě kanalizace opraví,“ připustil. Nevyloučil přitom, že se někde nepodaří cesty opravit letos a přijdou na řadu až příští rok.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Zeman míří pošesté do Olomouckého kraje, novináři za ním musí na Praděd

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Na Přerovsko, Šumpersko a Jesenicko zavítá v první polovině příštího týdne při své už šesté prezidentské návštěvě...

Děti se vrátí do vyklizené školky, za praskliny zdí mohlo seschlé podloží

Do přerovské mateřské školy v ulici U Tenisu, na jejíž budově se objevily...

Po více než dvou týdnech se může téměř stovka přerovských dětí vrátit do budovy mateřské školy v ulici U Tenisu. Ta...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Volkswagen Passat 2.0 TDI 2015 ·
Volkswagen Passat 2.0 TDI 2015 ·

r.v. 2015, naj. 104 474 km, diesel
430 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz