Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Po stavbě kanalizací obce spouští smršť reklamací zvlněných silnic

  • 0
Obří projekt na výstavbu a opravu kanalizací v pěti městech na Šumpersku sice skončil loni v prosinci, nyní se ovšem ukazuje, že ne všude firmy odvedly kvalitní práci. Problémy nejsou se samotným potrubím, lidé si stěžují na nebezpečná a propadající se místa na silnicích a chodnících.

„Těch míst, kde jsou po dokončení kanalizace silnice či chodníky ve městě špatně udělané a zralé na opravu, je celá řada. Je vidět, že firmy loni hodně spěchaly, aby stihly termíny, a teď jsou povrchy zralé na kompletní předělávku,“ zmínil Luděk Pivoňka z Mohelnice.

Starosta Mohelnice Pavel Kuba se kritice lidí nediví, naopak dává jim za pravdu. „Nejhorší je to na Olomoucké. Tam je silnice hodně zvlněná, evidentně je tam špatně položený asfaltový koberec a bude nutné silnici opravit. Je nepříjemné, že to vyvolá zbytečná omezení dopravy. Problémy jsou i na dalších místech. Nejde jen o vlnící se komunikaci, ale také špatné chodníky nebo například v Masarykově ulici a v části Dolní Krčmy je špatně vyspádovaný terén u kanalizačních vpustí a dělají se tam kaluže vody,“ sdělil Kuba.

To vše budou muset dodavatelské firmy napravit. Podle Kuby stojí za nekvalitní prací firem spěch kvůli termínům a nebezpečí, že kvůli nedokončenému projektu může EU krátit dotace.

Obdobné problémy jsou teď s povrchy silnic či chodníků také v Lošticích nebo Zábřeze.

„Je tady řada míst, jež bude potřeba opravit. Opravdu se příliš spěchalo. Vždyť původně měla stavba trvat dva roky a zkrátila se zhruba o půl roku. To se muselo někde projevit. Pokud to budou jen špatně položené chodníky nebo nekvalitně udělaná silnice, jde to odstranit poměrně rychle, i když je to nepříjemné. Horší by bylo, pokud by byla špatně udělaná i kanalizace, ta by ale měla být v pořádku,“ řekla starostka Loštic Šárka Havelková-Seifertová.

V Hanušovicích bylo času dost, silnice jsou zatím v pořádku

Zábřeh si problémy s reklamačním řízením ušetřil – město si totiž dokončené povrchy pečlivě zkontrolovalo už dříve a jednoduše je nepřevzalo.

„Stačilo položit dlouhou lať na silnici a ty odchylky po opravách překopů byly zřetelně vidět už po dokončení. Nejhorší je to v Jiráskově ulici, kde to při jízdě vyloženě drncá,“ uvedl zábřežský starosta František John. Přesto i on musí s firmami jejich špatně odvedenou práci složitě řešit.

„Je to doslova boj o každý obrubník, o každý překop. Určitě dodavatelským společnostem neslevíme nic a práci přebereme až ve chvíli, kdy bude opravdu kvalitní. Pokud je zemina nekvalitně zhutněná, může se propadnout i s větším časovým zpožděním. To už budeme řešit v rámci reklamačního řízení,“ ubezpečil zábřežský starosta.

O tom, že za nekvalitními povrchy stojí s velkou pravděpodobností spěch kvůli lhůtám, svědčí případ Hanušovic. Ve městě byl na stavbu kanalizace a opravu povrchů dostatek času.

„U nás se začalo poměrně brzy, takže jsme nebyli v časovém presu. Zatím to vypadá, že povrchy jsou zhotoveny kvalitně,“ uvedl hanušovický radní František Winter, jenž měl dohled nad stavbou.

Také Šumperku, který je posledním z pětice měst zapojených do megaprojektu za více než půldruhé miliardy korun, se větší potíže vyhnuly. V jeho případě totiž šlo o nesrovnatelně menší objem prací než ve zbylých obcích.

Na nové potrubí se napojí 3700 lidí

Největší vodohospodářská investice v historii šumperského okresu přišla přibližně na 1,7 miliardy korun. Dodavatelské firmy v Mohelnici, Lošticích, Zábřeze, Hanušovicích a Šumperku zrekonstruovaly celkem 21 kilometrů kanalizace, což zásadně vylepší podmínky pro 42 tisíc obyvatel regionu.

Kanalizační síť se rozrostla o šest desítek kilometrů nového potrubí. Do systému se tak může připojit dalších 3700 lidí. Součástí projektu byla také přestavba čističky odpadních vod v Mohelnici.