Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milionovou plastiku poničil překupník, restaurátoři jí vrátili gotickou krásu

  14:21aktualizováno  14:21
Patronka a ochránkyně Hané - Cholinská madona - má zpět svou původní gotickou "nebarevnou" podobu. Právě v těchto dnech totiž olomoucké arcibiskupství dokončilo restaurátorské práce za bezmála sto padesát tisíc korun. Lidé sochu poprvé spatří do roka a půl, do té doby bude na světě i její věrná kopie.

Restaurovaná podoba Cholinské madony. 130 centimetrů vysoká dřevěná plastika z roku 1405 patří mezi nejvýznamější památku Olomouckého kraje. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Odborný zásah socha vzhledem k tomu, co v uplynulých letech zažila, nezbytně potřebovala. Poté, co ji před čtrnácti lety zloději ukradli z cholinského kostela Nanebevzetí Panny Marie, skončila u vídeňského starožitníka, který vzácný skvost máčel v louhu, aby ho zbavil všech nátěrů a mohl tak výhodněji prodat.

Dílo, které je pro věřící symbolem Hané, se na oltář do cholinského kostela vrátí zhruba za půldruhého roku. Cholina totiž bude ještě čekat, než socha z bezpečnostních důvodů získá svou dvojnici - věrnou kopii, která bude od originálu k nerozeznání.

A jak madona po péči restaurátorů vypadá? Nečekejte postavu hýřící barvami se zlacenou korunou, ve kterou sochu proměnilo baroko a jak si ji také pamatují věřící z oltáře v cholinském kostele. Madona totiž dostala decentnější "nebarevnou" gotickou vizáž, která je zřejmě mnohem věrnější původní podobě.

Sochu Panny Marie s Ježíškem vyřezal v letech 1410 až 1420 neznámý řezbář. Do Choliny vzácná socha doputovala v 15. století a zůstala tam až do svého ukradení v červenci roku 1996.

Cholinská madonaRestaurovaná podoba Cholinské madony. 130 centimetrů vysoká dřevěná plastika z roku 1405 patří mezi nejvýznamější památku Olomouckého kraje a je uctívána jako ochránkyně Hané.

Cholinská madona ve své barokní barevné podobě před ukradením, a nyní po dokončení restaurátorských prací, které jí ponechaly gotický „nebarevný“ vzhled. Pro zvětšení klikněte.

"Cholinská madona je velmi vzácná, má hodnotu historickou, uměleckou - a jako madona poutního kostela i hodnotu duchovní, kterou lze jen těžko něčím nahradit," zamýšlí se nad významem sochy olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Když zástupci arcibiskupstí cennou plastiku v lednu 2009 přebírali v v depozitáři soudu ve Vídni, byla ve zuboženém stavu.

Když zástupci arcibiskupstí cennou plastiku v lednu 2009 přebírali v depozitáři soudu ve Vídni, byla ve zuboženém stavu.

Kvůli bezpečnosti vznikne přesná kopie

Právě proto, že je madona tak vzácná, přistoupilo olomoucké arcibiskupství k výrobě věrné kopie. Autor repliky z lipového dřeva, na jejíž zhotovení Olomoucký kraj vyčlenil zhruba sto tisíc, zůstane až do jejího dokončení kvůli bezpečnosti v anonymitě.

Restaurovaná podoba Cholinské madony. Restaurátorské práce prováděla akademická malířka a restaurátorka Miroslava Trizuljaková (na snímku v pozadí, v popředí Alena Jemelková z Oddělení památkové péče Arcibiskupství olomouckého).Restaurovaná podoba Cholinské madony. Restaurátorské práce prováděla akademická malířka a restaurátorka Miroslava Trizuljaková (na snímku).

Restaurátorské práce prováděla akademická malířka a restaurátorka Miroslava Trizuljaková (na pravém snímku). Vlevo v popředí Alena Jemelková z Arcibiskupství olomouckého

"Sochy budou naprosto zaměnitelné, nikdo nebude vědět, kde se zrovna nachází originál a kde kopie. Lidé ale o zážitek nepřijdou, po dokončení kopie vystavíme originál v olomouckém Arcidiecézním muzeu, kde si jej zájemci budou moci zblízka prohlédnout," upozorňuje Alena Jemelková z památkového odboru olomouckého arcibiskupství. Replika by podle ní měla být hotová do roka a půl.

PUTOVÁNÍ CHOLINSKÉ MADONY

10. červenec 1996
Z kostela Nanebevzetí Panny Marie zmizela socha Cholinské madony, zlodějům se ji podařilo propašovat z Česka.

2006
Rakouští policisté objevili Cholinskou madonu při razii u vídeňského starožitníka. Po objevení socha putovala do depozitáře vídeňského soudu.

2006-2008
Soudní tahanice o navrácení ukradené plastiky do Česka trvají dva roky.

září 2008
Zemský soud ve Vídni rozhodl, že ukradená plastika Cholinské madony se musí vrátit zpět do České republiky.

26. leden 2009
Cholinská madona se vrátila do Česka.

1. únor 2009
Stovky věřících se přišly podívat na navrácenou sošku Panny Marie do kostela. Římskokatolické farnosti v Cholině.

2010
Končí restaurování sochy, současně začínají práce na výrobě věrné kopie Cholinské madony.

Farář cholinského kostela Josef Trtík, který na návrat sochy čekal více než deset let, ale věří, že se lidé jen ke kopii modlit nebudou.

"Je to milostná socha, kterou věřící uctívají, věří také, že umí uzdravit nemocné a dokáže zázraky. Modlit se tak budou chtít k pravé madoně, a ta se také v kostele při slavnostních příležitostech objeví. Mám radost, že se skvost vrací do Choliny. Je to to nejvzácnější, co máme," neskrývá dojetí Trtík.

Na návrat vzácného předmětu, jehož hodnotu odborníci odhadli na čtyři miliony korun, je připravený - kostel totiž nechal za desítky tisíc korun zabezpečit. "Máme tu trezor, mříže a další prvky, které sochu ochrání."

Socha musela i na CT

A jak restaurátoři při retuších madony postupovali? Milimetr po milimetru vraceli soše zbytky malby, které ještě madoně po neodborných zásazích rakouských překupníků zůstaly.

Prošla také diagnostickým "vyšetřením" na přístroji CT v Klášterním Hradisku. To bohužel potvrdilo to, čeho se odborníci obávali, totiž že socha je v havarijním stavu a nutně potřebuje restaurátorský zásah.

"Pokusili jsme se zachránit alespoň torzo původní gotické polychromie. Jelikož jsme nenašli žádnou dokumentaci o podobě a složení dřívějších barokních či gotických nátěrů, nechali jsme po zrestaurování madoně křídovou vrstvu, takže působí ve srovnání s barokem nebarevně," vysvětluje restaurátorka Miroslava Trizuljaková.

Socha byla také napadená dřevokazným hmyzem, celkově však byla madona zachovalá. Restaurátoři proto dřevo jen zpevnili a povrch scelili drobnými retušemi a napustili včelím voskem.Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Další z rubriky

Olomoucký archeolog vyrazí do ruin Mosulu zachraňovat zničené památky

Archeolog olomoucké Univerzity Palackého Karel Nováček, který mapuje zmizelá...

Archeolog a historik islámské architektury Karel Nováček přes tři roky na satelitních snímcích sledoval, jak Islámský...

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Řidič smrtelně zranil chodce a ujel. Policie shání záznamy z kamer

Ilustrační snímek

Už několik dní se snaží policisté vypátrat řidiče, který na pomezí Olomouckého a Jihomoravského kraje srazil chodce a z...

Najdete na iDNES.cz