Letecký snímek horní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně.

Letecký snímek horní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. | foto: Vladislav Galgonek, ČTK

Ministerstvo plánuje dvojče elektrárny Dlouhé Stráně na nedaleké hoře

  • 14
Ministerstvo průmyslu a obchodu vytipovalo šest vhodných míst pro výstavbu nových přečerpávacích vodních elektráren za zhruba dvacet až třicet miliard korun. Jedním z nich je také Spálený vrch na Jesenicku, který leží jen kousek od nejznámější přečerpávací elektrárny v Česku - Dlouhých Strání.

Pokud plán ministerstva vyjde (více o něm čtěte zde), přijde další hora v Jeseníkách o svůj vrchol a promění se v obří nádrž. A když z ní dispečer pustí vodu ocelovým tunelem na turbíny, dokáží během krátké doby vyrobit ohromné množství elektřiny.

Horní nádrž nové elektrárny má vzniknout přímo na hoře Spálený vrch. Právě ten je jedním z favoritů v seznamu, který si nechalo zpracovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Lokalita, kde by nový energetický zdroj mohl v budoucnu stát, se nachází přímo v centru Jeseníků v blízkosti známějších hor Vozka a Červená hora.

"Česká energetika bude potřebovat zdroj, který je schopen rychle dodat chybějící energii ve špičkách. Jedním ze známých a relativně cenově dostupných způsobů jsou přečerpávací vodní elektrárny," vysvětlil mluvčí ministerstva Pavel Vlček.

Právě proto nechalo ministerstvo vytipovat vhodná místa. Všechna jsou v horách, protože jinde není možné dosáhnout potřebného převýšení mezi horní a dolní nádrží. "O konkrétní lokalitě rozhodne kromě investorů i postoj orgánů krajské a místní samosprávy a samozřejmě obyvatel," upozornil Vlček.

Místní starostové: Nádrž elektrárny by chránila při povodních

Investorem díla za miliardy korun nemusí být energetický gigant ČEZ, který podle svého mluvčího Ladislava Kříže o takové stavbě v současnosti neuvažuje. "Výstavby elektrárny se může ujmout v Česku jakýkoliv investor, už dlouho to nemusí být jen ČEZ," sdělil Kříž.

Spálený vrch má nadmořskou výšku 1 313 metrů a je tak jen několik desítek metrů nižší než byl Mravenečník, jehož vrchol se proměnil v horní nádrž Dlouhých Strání. Zatímco Dlouhé Stráně "živí" vodou Divoká Desná, elektrárna na Spáleném vrchu by brala vodu z Hučivé Desné a taky by horskou bystřinu dokázala v době povodní krotit. A to se řadě místních velmi zamlouvá.

Nová přečerpávací vodní elektrárna by podle plánů ministerstva mohla vzniknout na Spáleném vrchu (modře), nedaleko nejznámější elektrárny tohoto typu v Česku - Dlouhých Strání (zeleně horní nádrž).

Nová přečerpávací vodní elektrárna by podle plánů ministerstva mohla vzniknout na Spáleném vrchu (modře), nedaleko nejznámější elektrárny tohoto typu v Česku - Dlouhých Strání (zeleně horní nádrž).

"Loučná určitě nebude proti stavbě. Vedle významu pro energetiku by přečerpávací vodní elektrárna měla velký význam jako ochrana před povodněmi," míní starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek.

"Vždyť po soutoku Hučivé a Divoké Desné u nás v obci letělo při povodních v roce 1997 korytem Desné přes sto kubíků vody za vteřinu. Pokud se elektrárna na Spáleném vrchu postaví, spolu s Dlouhými Stráněmi výrazně omezí škody v údolí," dodal Martínek.

Vyšší ochrany by se dočkal i Rapotín a Vikýřovice. "Toto řešení se mi zdá smysluplnější než stavět nákladné suché nádrže, u kterých ani není možné cokoli regulovat," souhlasí starosta Rapotína Ondřej Kopp.

Ochranáři jsou proti stavbě, nelíbí se jim už Dlouhé Stráně

Elektrárna Dlouhé Stráně

Nejen elektrárna, ale také technický unikát, to je nejznámější přečerpávací vodní elektrárna v Česku.

Ve špičkách pustí vodu z horní nádrže na turbíny, které během sto vteřin najedou na plný výkon. V době přebytku elektřiny naopak čerpá vodu zpět z dolní do horní nádrže.

Kromě toho hrála svou roli i při ochraně proti velké vodě, když v roce 1997 dokázala brzdit a regulovat vodu z Divoké Desné tekoucí do údolí.

Pominout ji nelze ani jako turistickou atrakci. Brzy po otevření se stala vyhledávaným místem a roky patří k nejnavštěvovanějším tahákům v Česku. V roce 2005 získala v anketě čtenářů iDNES.cz titul Div Česka, když porazila i známé historické památky.

Proti stavbě jsou však ochranáři. Oblast totiž leží na chráněném území. "V blízkosti je přírodní rezervace Šerák - Keprník. Taková stavba zde nepřipadá v úvahu. Roli hraje také negativní dopad Dlouhých Strání na přírodu," uvedl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jan Halfar.

Miroslav Kopřiva, který kdysi šéfoval stavbě Dlouhých Strání a nyní se podílel na výběru vhodných lokalit, je přesvědčený, že při stavbě na Spáleném vrchu bude použita obdobná technologie jako u Dlouhých Strání.

"Horní nádrž bude vyhloubená v hoře, spodní by byla řešená jako přehrada. Výškový rozdíl mezi nimi by byl zhruba pět set metrů. Voda poteče ocelovým potrubím umístěným v zemi. Také veškerá technologie by byla pod zemí," vypočítává.

A jak nápad hodnotí turisté? "Umím si to představit," řekl například Kliment Kolář z Mohelnice, když se na Spálený vrch díval ve čtvrtek od Vřesové studánky.

"Jedno takové zvěrstvo jako Dlouhé Stráně stačí," míní naopak Marcela Zdráhalová z Brna.

Jaký je váš názor na stavbu nové přečerpávací vodní elektrárny na Spáleném vrchu, která by měla být stejného typu jako Dlouhé Stráně?

celkem hlasů: 956

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 29. srpna 2011. Anketa je uzavřena.

Jsem pro
Jsem pro 665
Jsem proti
Jsem proti 217
Nemám jasný názor
Nemám jasný názor 74