Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr jmenuje ředitelem olomoucké fakultní nemocnice Romana Havlíka

  17:44aktualizováno  17:44
Olomoucká fakultní nemocnice bude mít od čtvrtka nového ředitele. Stane se jím, jak již MF DNES minulý týden uvedla na základě svých zdrojů, dosavadní náměstek léčebné péče Roman Havlík. Ten nahradí Radomíra Maráčka, který je u soudu obžalován ze tří trestných činů.

Nový ředitel olomoucké fakultní nemocnice Roman Havlík, který zde dosud působil jako náměstek léčebné péče. | foto: MF DNES, FNOL, koláž iDNES.cz

"Radomír Maráček skončí ve své funkci k 29. únoru," uvedl mluvčí resortu Vlastimil Sršeň. Od Havlíka si ministerstvo slibuje, že se mu podaří udržet a dál rozvíjet špičkovou kvalitu zdravotní péče, ekonomickou stabilitu a vyrovnané hospodaření nemocnice, a také, že bude vytvářet vhodné podmínky pro vzdělávání.

"Věřím, že velkou měrou přispěje k dobrým hospodářským výsledkům nemocnice a především k jejímu dalšímu rozvoji ku prospěchu pacientů," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger a jedním dechem poděkoval odcházejícímu řediteli za ekonomickou stabilizaci nemocnice.

Dluhy nemocnice za Maráčka

2007*...............417 milionů
2008.................308 milionů
2009.................306 milionů
2010.................165 milionů
2011...........0** (bez dluhů)

*Maráček se v létě stává ředitelem
**zatím pouze odhad

(zdroj: Výroční zprávy Fakultní nemocnice Olomouc)

Již při své loňské návštěvě totiž zdůrazňoval, že za odvoláním Maráčka nestojí nespokojenost s jeho prací. Důvodem bylo dlouhodobé provizorium ve vedení zdravotnického zařízení. Stíhaný ředitel totiž na vlastní žádost dlouhodobě čerpá neplacené volno a ve funkci ho zastupuje statutární zástupce. Tím je právě Havlík.

"Rozhodli jsme se vypsat konkurz na ředitele, protože se ta věc táhne a není možné, aby vedení nemocnice bylo v takto provizorním stavu," vysvětlil ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Nový ředitel Havlík v Olomouci vystudoval i pracoval

Z přihlášených kandidátů minulý týden výběrová komise navrhla jako nejvhodnějšího kandidáta na daný post právě Havlíka. Toto doporučení ministr vzal za své a ve čtvrtek "favorita" jmenuje do funkce.

"Osobně se pro mě nic nemění, protože jsem nemocnici poslední rok vedl jako zástupce ředitele. Chci pokračovat v trendu z minulých let a udržet nemocnici v kladných číslech. Neplánujeme razantní rušení lůžek, omezování péče nebo propouštění zaměstnanců," dodal ke svému jmenování Havlík.

Jeho volba se líbí i Maráčkovi. "Myslím, že to je pro fakultní nemocnici dobrá zpráva. Je to muž, kterého jsem do nemocnice přijímal a z toho, že se teď stal ředitelem mám opravdu radost,“ podotkl k volbě dosavadní ředitel nemocnice.

Havlík je absolventem oboru všeobecné lékařství na olomoucké univerzitě, přičemž specializoval na chirurgii. Po skončení školy postupně pracoval jako sekundární lékař, odborný asistent, lékař a docent chirurgie.

V současnosti byl v nemocnici náměstkem léčebné péče i zástupcem ředitele a také zástupcem přednosty I. chirurgické kliniky pro výuku v rámci Lékařské fakulty Univerzity Palackého.

Soud s dosavadním ředitelem pokračuje v březnu

Proces s dosavadním ředitelem Maráčkem má u Krajského soudu v Olomouci pokračovat 21. března. Stíhaný manažer je obžalovaný ze tří trestných činů. Hned od svého únorového obvinění ale tvrdí, že nemocnici nepoškodil a naopak ji ekonomicky pozvedl. A všechna obvinění odmítá.

Naopak podle obžaloby měl uzavírat pro nemocnici nevýhodné smlouvy na pronájem automobilů, a u několika zakázek nezveřejnit výzvy k podání nabídek s tím, že jde o modernizaci zařízení. Policie však tvrdí, že šlo o nákup nových přístrojů. Zákon měl obejít i při uzavírání smluv na audity a poradenství.

Státní zástupce jej proto v srpnu obžaloval ze tři trestných činů - pletichy při veřejné soutěži, porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku, za což mu u soudu hrozí až osm let vězení.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Nejvyšší soud vrátil zpět spor o stavbu obchodní galerie v Prostějově

(ilustrační snímek)

Rozsudek Nejvyššího soudu o stavbě velké obchodní galerie v centru Prostějova, na který všichni netrpělivě čekali,...

Amnestovaný recidivista s trestanou družkou obrali seniory o stovky tisíc

(Ilustrační snímek)

Podvodníky, kteří se pokusili připravit o peníze více než dvě desítky seniorů z celé České republiky, a několikrát se...

Výprava do Afriky či vlčí safari. Olomoucká zoo buduje lákadla za miliony

Pohled na nový africké pavilon Kalahari, který nyní dokončila olomoucká...

Nový pavilon se surikatami a dalšími zvířaty, která na Svatém Kopečku dosud nebyla k vidění, projížďka mezi vlky či...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz