Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr zahájil test státních maturit, v Lutíně k tomu potřebovali kleště

  17:29aktualizováno  17:29
První část státních maturit si dnes nanečisto vyzkoušeli stejně jako ve zbytku republiky i studenti v Olomouckém kraji. Na strojírenské škole v Lutíně na ně však dohlížel kromě ředitele také ministr školství Josef Dobeš. Že to pro oba byla premiéra se ukázalo například při otevírání zapečetěných zadání.

Ministr školství Josef Dobeš u boxu se zadáním státních maturit při generální zkoušce na Sigmundově střední škole strojírenské v Lutíně na Olomoucku. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Kvůli generální zkoušce státních maturit ovládala před devátou hodinou ráno ovládala ministra, studenty i ředitele školy Pavla Michalíka nervozita. A zatímco se lutínští studenti stejně jako dalších více než 95 tisíc jejich kolegů z 1 224 škol z celé republiky potili nad testy z češtiny a angličtiny, ministr si předtím spolu s ředitelem chvilku lámali hlavu nad tím, jak otevřít zapečetěnou krabici se zadáním.

To se skrývalo ve zhruba šedesát centimetrů dlouhém boxu z modrého plastu, který od rána poutal pozornost všech přítomných. "Nikdy jsem nic takového logicky nerozdělával, ale jsme tady strojaři, takže si poradíme," obrátil se s lehkou nadsázkou na ministra ředitel Michalík a ukázal mu připravené kombinačky, pomocí nichž nakonec zadání cvičných maturit z modré krabice vydobyl.

"Tak to jsem zvědav, jak si s tím poradí na gymnáziích," kvitoval s úsměvem ministr, zatímco Michalík pak krabici zase zapečetil. Zadání, která v ní zůstala, budou jeho studenti v průběhu týdne dostávat až do čtvrtka, kdy letošní maturanty v celé republice čeká vyplnění celkem 223 tisíc cvičných testů a sepsání 180 tisíc písemných prací. Výsledky ministerstvo školství zveřejní nejpozději 3. listopadu.

Ředitel Sigmundovy střední školy strojírenské v Lutíně Pavel Michalík rozpečeťuje zadání státních maturit, přihlíží ministr školství Josef Dobeš.

Ředitel Sigmundovy střední školy strojírenské v Lutíně Pavel Michalík rozpečeťuje zadání státních maturit, přihlíží ministr školství Josef Dobeš.

Jak ředitel Michalík, tak ministr Dobeš se včera v Lutíně nad zadáním testů z českého jazyka shodli, že jsou nervózní. "Jsem napjatý stejně jako ti studenti. Je to velice neobvyklé a dramatické," podotkl ministr. Ten potom v jedné třídě dvacítku z celkových šedesáti studentů lutínské školy, které vedle češtiny v ten den čekala i angličtina, ubezpečil, že jde o historický den, jak pro ně, tak pro něj samotného.

Většina studentů si zvolila jednodušší variantu

"Ze dvou různě obtížných verzí maturity si všichni naši studenti pro tuto generální zkoušku vybrali tu jednodušší, základní," přiblížil Michalík. "Vzhledem na technickou specializaci naší školy je to dle mého v pořádku. Díval jsem se na cvičná zadání na internetu, rozdíl mezi těmi úrovněmi je skutečně výrazný," dodal.

Stejně jako Lutínští ovšem postupovala i valná část jejich kolegů v celé republice. Tři čtvrtiny všech testů, které budou studenti tento týden vyplňovat, je na základní úrovni obtížnosti. V Olomouckém kraji se podle vedoucího odboru školství na krajském úřadě Miroslava Gajdůška budou s testy potýkat studenti ze všech 63 středních škol zřizovaných krajem.

"Ke generální zkoušce státních maturit se v kraji přidá také kolem devadesáti procent z 21 středních soukromých škol," doplnil za olomouckou pobočku jejich sdružení Petr Flajšar.

Maturity nanečisto budou stát na 120 milionů korun. "Z této částky pak 102 milionů tvoří peníze z evropských dotací," přiblížil Dobeš. "Celá otázka státních maturit byla po čtrnáct let, kdy se jí ministerstvo školství zabývá, hlavně teoretická. Je to všechno až překombinované, teď se teprve všechno prakticky ukáže a vyjasní."
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Exšéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

Někdejší ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Známý je i díky...

Robert Runták, který roky řídil Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí...

Najdete na iDNES.cz