Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exprimátor pokutu nedostane. Na termíny kromě něj zapomněl i tajemník

  16:37aktualizováno  16:37
Bývalý primátor Prostějova Miroslav Pišťák se nemusí obávat až padesátitisícové pokuty za to, že po odchodu z funkce nepodal včas majetkové přiznání. Na třicetidenní lhůtu stanovenou v zákoně totiž zapomněl také tajemník prostějovské radnice.

Bývalý primátor Prostějova Miroslav Pišťák. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Primátor Prostějova Miroslav Pišťák a náměstek hejtmana Alois Mačák loni v září opustili své funkce poté, co MF DNES upozornila, že dostali statisícové dary od soukromých firem. Podle zákona o střetu zájmů měli do třiceti dní podat čestné prohlášení o svých příjmech, darech, majetku a závazcích. Mačák to udělal, Pišťák nikoliv.

Letos začátkem roku si toho všiml patnáctiletý aktivista z Prostějova Jakub Čech a 30. března pozdě večer podal elektronickou cestou na Pišťáka oznámení o přestupku. Majetkové přiznání vyplnil exprimátor hned následující pracovní den a zároveň si posypal hlavu popelem.

„Zapomněl jsem na to a neuvědomil jsem si tuto třicetidenní lhůtu. Udělal jsem chybu, porušil zákon a je to přestupek. Ponesu za něj odpovědnost,“ přiznal Pišťák, kterému ve správním řízení podle zákona o střetu zájmů hrozila až padesátitisícová pokuta.

O přestupku měl rozhodnout prostějovský magistrát. Zdejší úředníci se však cítili podjatí, protože Pišťák byl dlouhá léta ve vedení radnice, a krajský úřad tak nakonec případ předal do Přerova. Tamní magistrát nyní rozhodl, že se žádný přestupek nestal, a celou věc odložil. Odvolat se proti tomu už nelze.

„Miroslav Pišťák sice nedodržel lhůtu zákona o střetu zájmů, avšak současně mu nebyla evidenčním orgánem stanovena lhůta dodatečná, to tedy znamená, že nemohlo dojít k jejímu nedodržení, a z tohoto důvodu pak ani nebyly splněny kumulativní podmínky nezbytné pro naplnění skutkové podstaty přestupku,“ uvedl v rozhodnutí přerovský magistrát.

Tajemník přiznal chybu, ani jemu za ni však postih nehrozí

Ukázalo se, že v zákoně o střetu zájmů se v paragrafu 23 opravdu píše nejen o základní třicetidenní lhůtě, ale i o tzv. dodatečné lhůtě. Tu měl v případě bývalého primátora města stanovit tajemník prostějovského magistrátu Lubomír Baláš. Ten to však neudělal.

„Jako evidenční orgán podle zákona o střetu zájmů jsem měl do třiceti dnů po skončení výkonu funkce obdržet čestné prohlášení pana Miroslava Pišťáka. Je skutečností, že pan Miroslav Pišťák nepodal čestné prohlášení ve lhůtě stanovené zákonem o střetu zájmů. Tuto skutečnost jsem v dané době nezaznamenal a z toho důvodu jsem ani nestanovil náhradní lhůtu pro podání čestného prohlášení,“ sype si tentokrát popel na hlavu Baláš.

„Odpovědnost za nestanovení náhradní lhůty pro podání čestného prohlášení pana Miroslava Pišťáka nesu já osobně,“ přiznal tajemník. Za chybu mu ovšem nic nehrozí. Zákon o střetu zájmů totiž žádnou sankci nebo opatření pro tuto okolnost nestanovuje.

Baláš dodal, že až na základě podnětu z konce března si uvědomil, že exprimátor lhůtu nesplnil. Okamžitě ho proto informoval, že stanoví náhradní lhůtu, mezitím však Pišťák prohlášení přinesl.

„Smyslem zákona o střetu zájmů je zajistit, aby veřejní funkcionáři plnili povinnosti stanovené tímto zákonem. Z tohoto důvodu jsem jako evidenční orgán postupoval tak, abych podání čestného prohlášení zajistil,“ vysvětluje Baláš.

Statisíce z daru jsem rozdal, řekl exprimátor policii

V čestném prohlášení Pišťáka za období od 1. ledna 2015 do 14. září 2015, kdy na post primátora Prostějova rezignoval, nejsou uvedeny žádné dary, majetek, závazky nebo jakékoliv další neočekávané příjmy.

Pišťák a tehdejší náměstek hejtmana Alois Mačák na své funkce rezignovali poté, co vyšlo najevo, že dostávali statisícové dary od soukromých firem z regionu. Celkově šlo o 1,8 milionu korun. Pišťák dostal na svou mediální a PR propagaci od společnosti DT- Výhybkárna a strojírna Prostějov v roce 2014 čtvrt milionu korun a podobnou sumu i v roce 2004.

Bývalý primátor až nedávno zveřejnil vyúčtování druhého daru. Podle dokumentů, které předložil, peníze rozdal neziskovým organizacím, sokolům, tělovýchovným jednotám a církvi (více čtěte zde).
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Další z rubriky

Číšník prohrál peníze z kasy, zamčený ve skladu pak fingoval okradení

(Ilustrační snímek)

Případ, v němž se z oznamovatele a oběti zločinu stal během několika dní podezřelý, vyšetřují policisté z Jesenicka....

Zraněné cyklistky ležící u silnice si řidiči nevšímali, pomohl jí hasič

Hasič Roman Grosič (vpravo) z Jeseníku převzal na zasedání krajského...

Cyklistka, která se v červnu vážně zranila při pádu z kola v Jeseníku na Šumpersku, ležela dlouho na okraji příkopu bez...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...

Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?Najdete na iDNES.cz