Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exprimátor pokutu nedostane. Na termíny kromě něj zapomněl i tajemník

  16:37aktualizováno  16:37
Bývalý primátor Prostějova Miroslav Pišťák se nemusí obávat až padesátitisícové pokuty za to, že po odchodu z funkce nepodal včas majetkové přiznání. Na třicetidenní lhůtu stanovenou v zákoně totiž zapomněl také tajemník prostějovské radnice.

Bývalý primátor Prostějova Miroslav Pišťák. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Primátor Prostějova Miroslav Pišťák a náměstek hejtmana Alois Mačák loni v září opustili své funkce poté, co MF DNES upozornila, že dostali statisícové dary od soukromých firem. Podle zákona o střetu zájmů měli do třiceti dní podat čestné prohlášení o svých příjmech, darech, majetku a závazcích. Mačák to udělal, Pišťák nikoliv.

Letos začátkem roku si toho všiml patnáctiletý aktivista z Prostějova Jakub Čech a 30. března pozdě večer podal elektronickou cestou na Pišťáka oznámení o přestupku. Majetkové přiznání vyplnil exprimátor hned následující pracovní den a zároveň si posypal hlavu popelem.

„Zapomněl jsem na to a neuvědomil jsem si tuto třicetidenní lhůtu. Udělal jsem chybu, porušil zákon a je to přestupek. Ponesu za něj odpovědnost,“ přiznal Pišťák, kterému ve správním řízení podle zákona o střetu zájmů hrozila až padesátitisícová pokuta.

O přestupku měl rozhodnout prostějovský magistrát. Zdejší úředníci se však cítili podjatí, protože Pišťák byl dlouhá léta ve vedení radnice, a krajský úřad tak nakonec případ předal do Přerova. Tamní magistrát nyní rozhodl, že se žádný přestupek nestal, a celou věc odložil. Odvolat se proti tomu už nelze.

„Miroslav Pišťák sice nedodržel lhůtu zákona o střetu zájmů, avšak současně mu nebyla evidenčním orgánem stanovena lhůta dodatečná, to tedy znamená, že nemohlo dojít k jejímu nedodržení, a z tohoto důvodu pak ani nebyly splněny kumulativní podmínky nezbytné pro naplnění skutkové podstaty přestupku,“ uvedl v rozhodnutí přerovský magistrát.

Tajemník přiznal chybu, ani jemu za ni však postih nehrozí

Ukázalo se, že v zákoně o střetu zájmů se v paragrafu 23 opravdu píše nejen o základní třicetidenní lhůtě, ale i o tzv. dodatečné lhůtě. Tu měl v případě bývalého primátora města stanovit tajemník prostějovského magistrátu Lubomír Baláš. Ten to však neudělal.

„Jako evidenční orgán podle zákona o střetu zájmů jsem měl do třiceti dnů po skončení výkonu funkce obdržet čestné prohlášení pana Miroslava Pišťáka. Je skutečností, že pan Miroslav Pišťák nepodal čestné prohlášení ve lhůtě stanovené zákonem o střetu zájmů. Tuto skutečnost jsem v dané době nezaznamenal a z toho důvodu jsem ani nestanovil náhradní lhůtu pro podání čestného prohlášení,“ sype si tentokrát popel na hlavu Baláš.

„Odpovědnost za nestanovení náhradní lhůty pro podání čestného prohlášení pana Miroslava Pišťáka nesu já osobně,“ přiznal tajemník. Za chybu mu ovšem nic nehrozí. Zákon o střetu zájmů totiž žádnou sankci nebo opatření pro tuto okolnost nestanovuje.

Baláš dodal, že až na základě podnětu z konce března si uvědomil, že exprimátor lhůtu nesplnil. Okamžitě ho proto informoval, že stanoví náhradní lhůtu, mezitím však Pišťák prohlášení přinesl.

„Smyslem zákona o střetu zájmů je zajistit, aby veřejní funkcionáři plnili povinnosti stanovené tímto zákonem. Z tohoto důvodu jsem jako evidenční orgán postupoval tak, abych podání čestného prohlášení zajistil,“ vysvětluje Baláš.

Statisíce z daru jsem rozdal, řekl exprimátor policii

V čestném prohlášení Pišťáka za období od 1. ledna 2015 do 14. září 2015, kdy na post primátora Prostějova rezignoval, nejsou uvedeny žádné dary, majetek, závazky nebo jakékoliv další neočekávané příjmy.

Pišťák a tehdejší náměstek hejtmana Alois Mačák na své funkce rezignovali poté, co vyšlo najevo, že dostávali statisícové dary od soukromých firem z regionu. Celkově šlo o 1,8 milionu korun. Pišťák dostal na svou mediální a PR propagaci od společnosti DT- Výhybkárna a strojírna Prostějov v roce 2014 čtvrt milionu korun a podobnou sumu i v roce 2004.

Bývalý primátor až nedávno zveřejnil vyúčtování druhého daru. Podle dokumentů, které předložil, peníze rozdal neziskovým organizacím, sokolům, tělovýchovným jednotám a církvi (více čtěte zde).
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Z náklaďáku v Prostějově spadly ocelové tyče, zasypaly místo u přechodu

Na prostějovské křižovatce se z nákladního auta vysypaly převážené ocelové...

Z nákladního vozu, který projížděl Prostějovem, spadly v pondělí ráno ocelové tyče, které se sesunuly hned vedle...

Stavba posledního úseku D1 má soudní stopku. Děti Země uspěly s žádostí

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Nejméně na několik týdnů je zmrazena příprava dostavby posledního úseku dálnice D1 z Říkovic do Přerova. Soud totiž...

Najdete na iDNES.cz