Lucie Balarinová z Českého červeného kříže drží hračky, které budou vězni šít. Organizace předala věznici Mírov šicí stroje pro práci odsouzených.

Lucie Balarinová z Českého červeného kříže drží hračky, které budou vězni šít. Organizace předala věznici Mírov šicí stroje pro práci odsouzených. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Mírovští vězni budou přešívat oblečení pro lidi v nouzi a vyrábět hračky

  • 1
Doživotně odsouzení z Mírovské věznice nyní zasednou k pěti novým šicích strojů. V rámci dobrovolné bezplatné činnosti se totiž šest ze sedmi tamních "doživotních" vězňů zapojí do projektu Humanita, pro nějž budou zbavovat falešných znaků padělané oděvy zabavené celníky nebo šít látkové hračky pro děti.

Upravené oblečení poslouží například obětem povodní či lidem v tíživé sociální situaci, hračky zase budou hasiči či policisté rozdávat při zásazích dětem, které se stanou svědky nebo účastníky tragické události.

Sehnat práci pro doživotní vězně je podle ředitele mírovské věznice Vladimíra Langa problém. Mohou ji totiž vykonávat pouze v celách nebo v dílnách, které jsou součástí oddělení.

"Pro tyto odsouzené jsme byli minimálně čtyři roky bez jakékoliv práce," řekl Lang. Teprve před dvěma měsíci dva z nich získali možnost třídit a rozvažovat hřebíky do menších krabiček. "Ale jde o činnost jen pro dva a nevíme ani na jak dlouho," dodává Lang.

Proto ve věznici uvítali nabídku zapojení se do projektu, který se zabývá dobrovolnou a bezplatnou rukodělnou výrobou. Na Mírově už nyní čekají na zpracování první svršky, které vězni začnou od příštího týdne předělávat. Pomáhat jim mají dva vychovatelé, jak s šicími stroji zacházet a osvojit si zručnosti vlastní švadlenám je zase přijede naučit pracovnice Českého červeného kříže.

Látkové hračky, které budou vězni šít. Poslouží hasičům či policisté, kteří je budou rozdávat při zásazích dětem, jenž se stanou svědky nebo účastníky tragické události.

Látkové hračky, které budou vězni šít. Poslouží hasičům či policistům, kteří je budou rozdávat při zásazích dětem, jenž se stanou svědky nebo účastníky tragické události.

Do přešívání se nedávno také v rámci dobrovolné terapie pustili obvinění a odsouzení v olomoucké vazební věznici. Zpracovali už několik tisícovek kusů oděvů.

"Upravit zabavené zboží je technicky poměrně složitý proces," upozornil za Český červený kříž Roman Váňa. Z látek je totiž potřeba odstranit veškerá loga, nášivky a další znaky, které z nich dělají padělky. V některých případech je nutné kvůli tomu oděvy rozpárat a znova zašít.

Vězni pracují s jehlou i pilníky

"Nemělo by smysl učit odbornější práce lidi ve vazební věznici, kde jsou na relativně krátkou dobu," popsal Váňa, proč se rozhodli zaučit mírovské vězně.

A není nebezpečné, dát jim přístroje s jehlou? "Máme nastavené parametry tak, že k zcizení nebezpečných součástek nedojde. Navíc máme zkušenosti. Odsouzení na doživotí už u nás i pilovali, takže přebírání materiálu, evidence a kontrola funguje," popsal Lang.

Podle Váni obdobné problémy řešili také v olomoucké vazební věznici. Na odstraňování log z knoflíků padělaných kusů se totiž používá pilník. "Věc se vyřešila tím, že pilník je pevně přidělán řetízkem k podložce tak, aby nedosáhl k zamřížovanému oknu," popsal Váňa.

Na Mírově je nyní 398 vězňů, z toho nejtěžších a ve zvýšené ostraze je kolem 330. Zhruba 50 z nich si pak odpykává výjimečné tresty nad 18 let.