Za dva roky vytvořil prostějovský úřad práce na veřejně prospěšných pracích téměř tisíc míst a je tak nejlepší v zemi. Ilustrační foto

Za dva roky vytvořil prostějovský úřad práce na veřejně prospěšných pracích téměř tisíc míst a je tak nejlepší v zemi. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Místo oděvů je teď Prostějov jedničkou na veřejně prospěšné práce

  • 0
Přestože Prostějovsko výrazně zasáhl krach kdysi největší textilky v zemi OP Prostějov, vyrovnává se s touto situaci velmi dobře a má nejnižší nezaměstnanost v Olomouckém kraji. Mimo jiné i díky veřejně prospěšným pracím. Místní úřad práce přes ně totiž nabídl za dva roky téměř tisíc míst, a stal se tak v jejich vytváření českou jedničkou.

Na Prostějovsku nyní úřad práce eviduje 5 700 uchazečů o práci, což představuje 9,5 procenta obyvatel. Za dva roky se mu přitom podařilo na veřejně prospěšných pracích vytvořit zhruba 980 míst.

"Využívání veřejně prospěšných prací zařadilo prostějovský region na první příčku mezi 77 úřady práce v České republice. Loni tvořil podíl osob na veřejně prospěšných pracích na celkovém počtu lidí, kteří našli zaměstnání, 25 procent při celorepublikovém průměru necelých pět procent," uvedl Adolf Tomandl, mluvčí úřadu práce v Prostějově.

Například ve Vrbátkách na Prostějovsku se vedení obce podařilo na veřejně prospěšných pracích zaměstnat i několik zdejších Romů. Obec kvůli tomu najala terénního pracovníka.

"Především dohlížím na to, aby děti chodily do školy a získaly si tak už od mládí určité návyky. Nyní se snažím zajistit i mateřskou školku. Kontroluji také úklid a pomáhám jim vyřizovat doklady nebo sociální dávky, řada z nich ani nebyla v evidenci úřadu práce," popisuje svou náplň práce Václav Němec.

Obci se tak podařilo zaměstnat všechny vrbátecké Romy, kteří mohou pracovat. Předloni byli čtyři, loni jich bylo už sedm.

"Uklízeli, dláždili, dělali jednoduché zednické práce i výkopy u hřbitova, opravovali chodníky, betonovali ve škole a pomáhali i jinde," uvádí starosta Vrbátek Ivo Zatloukal. V obci o zhruba devíti stech obyvatelích přitom žije asi osm romských rodin.

Od roku 2008 je vytváření veřejně prospěšných prací dotováno z peněz Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu. "Za tuto dobu se do konce června 2010 podařilo v prostějovském regionu vytvořit již přes devět set osmdesát míst," nastínil Tomandl.

V květnu našlo práci nejvíc lidí v historii

V posledních měsících zasáhl Prostějovsko především krach kdysi největší textilky v zemi, OP Prostějov. Podnik, který je nyní v konkurzu, dával ještě před dvěma lety práci zhruba třem tisícům lidí, dnes v něm ale pracuje pouze pár stovek zaměstnanců.

O osudu firmy, především o výrobě obleků na míru, v září definitivně rozhodnou věřitelé. Oděvní podnik za poslední roky vytvořil dluhy za miliardu a půl korun.

I přes propouštění v OP ovšem nezaměstnanost na Prostějovsku v letošním roce pomalu, ale vytrvale klesá.

"Například letos v květnu se nám podařilo zaměstnat sedm set osmdesát lidí, což je vůbec nejvíce za dobu, kdy se sleduje nezaměstnanost. Několik desítek z nich byli i bývalí zaměstnanci OP, kteří našli novou práci v šití konfekce, kožené konfekce a technických předmětů na Prostějovsku a Konicku," potvrdil Tomandl.