Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Policie obvinila místopředsedu ČSSD Králíka. Je to nesmysl, tvrdí politik

  • 0
Místopředseda prostějovské ČSSD a podnikatel Jaroslav Králík čelí obvinění policie. Vyšetřovatelé ho začali stíhat poté, co mu loni v červenci obstavili na účtu téměř milion korun.

Policie vyšetřování příliš nekomentuje. „Vedeme trestní řízení proti padesátiletému muži z Prostějovska, kdy vzhledem k probíhajícímu šetření nebudeme prozatím sdělovat bližší informace,“ řekl policejní mluvčí Josef Bednařík.

Ani Králík nebyl sdílnější. „Obviněn jsem byl v lednu. Považuji trestní stíhání za zcela nesmyslné,“ řekl podnikatel. O detailech se bavit nechtěl.

Serveru Aktuálně.cz, který o obvinění informoval jako první, nicméně minulý rok na podzim sám popsal, že mu bezmála milion korun policie zmrazila kvůli vyšetřování spojenému s miliardovou výstavbou kanalizace pro moravské obce.

Králík si 916 tisíc korun vyfakturoval za rady investorovi projektu - firmě Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ). Jde o společnost, kterou ovládají města a obce v regionu. Server uvedl, že bývalí manažeři firmy poté na Králíka podali trestní oznámení. A to kvůli podezření, že si poradce účtoval fiktivní práce.

„Jsou porušeny veškeré zásady trestního stíhání, kdy důkazy svědčící v můj prospěch nejsou vůbec použity a jsou používány pouze důkazy, které mají sloužit v neprospěch dané osoby,“ uvedl k tomu dle serveru Králík.

Manažer projektu vybudování kanalizace Aleš Miketa již v lednu 2015 MF DNES popsal, že jediným konkrétním výstupem tehdejší Králíkovy firmy Faipon bylo posouzení vhodnosti projektantem navržených trubek. Problémy s parametry trubek byly jedním z důvodů, kvůli nimž hrozil krach projektu (více čtěte zde).

„Jinak nevíme, co vlastně firma Faipon VHZ poradila. Když jsme chtěli doložit, za co brala peníze, nic nám neposlali a nekomunikují,“ uvedl tehdy Miketa.

Králíkovo jméno padlo i v kauze Vidkun

Policisté vloni v říjnu obvinili dvojici vysokých olomouckých policejních důstojníků - náměstka krajského ředitele Karla Kadlece a šéfa hospodářské kriminálky Radka Petrůje. Ve vazbě skončil i vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, ze čtveřice obviněných tehdy na svobodě zůstal jen hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD.

V médiích se následně objevily odposlechy, na nichž Kadlec říká Petrůjovi, že Králíka je potřeba stíhat „za každou cenu“. Králíka ovšem nakonec neobvinili olomoučtí, ale šumperští detektivové.