Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Husovy stoupence upálili před 600 lety i v Olomouci. Možná ještě před ním

  5:54
Pondělní státní svátek připomněl výročí upálení mistra Jana Husa. Olomoucký historik objevil, že Kostnice nebyla jediným místem, kde se za „kacířské názory“ v týchž dnech umíralo. Dva příznivce Husova učení potkal stejný osud v Olomouci. A tamní písař maskoval, že šlo o velmi rychlý proces.

Písař Václav z Jihlavy popsal upálení dvou přívrženců učení mistra Jana Husa v roce 1415. Změnil ovšem datum, aby zamaskoval, že šlo o nezvykle rychlý soudní proces. | foto: kniha Tajemství olomouckých městských knih

Příběh drastické smrti dvou mladíků, kteří se po příchodu do Olomouce hlásili k názorům mistra Jana Husa, dostává po 600 letech rysy toho, čemu se v moderních dějinách říká justiční vražda.

Dvojice, z níž nejméně jeden byl studentem Univerzity Karlovy, další příznivce pro tehdy kacířské názory zásadového reformátora v Olomouci nenašla. Měšťané totiž k Husovým přívržencům rozhodně nepatřili.

„Byli v té době tvrdými odpůrci Husova učení. Navíc pro podstatnou část z nich byla církev nezpochybnitelnou autoritou. Významnou roli hrál i strach z kacířů obecně, byl zakotven v dobové mentalitě,“ upozorňuje historik a ředitel olomouckého okresního archivu Bohdan Kaňák.

KVÍZ: Vyzkoušejte, co víte o mistru Janu Husovi

Názorový střet byl otázkou času. Kde v Olomouci nastal, se dodnes neví. Například historik Václav Nešpor přišel v první polovině 20. století s tím, že dvojice přímo v kostele vystoupila proti kazateli.

„Nezdá se mi to ovšem pravděpodobné, původní prameny se o tom nezmiňují. S Olomoučany tak oba mladíci mohli polemizovat kdekoli na veřejném prostranství,“ míní Kaňák.

Podle kronikáře mladíci zemřeli v plamenech 13. července...

V každém případě stáli proti přesile. Byli zadrženi a olomoucký městský soud měl jasno. Jako hlasatelé kacířských bludů skončili v létě 1415 na hranici. Kde vzplála, zůstává záhadou.

„Novodobá literatura se zmiňuje přímo o olomouckém náměstí, konkrétní historické podklady pro to však chybí,“ srovnává Kaňák.

Nejdůležitější otázkou ovšem je, kdy přesně byli mladíci upáleni. Zdánlivě jednoznačnou odpověď nabízí zápis z roku 1430 v Památné knize olomoucké.

„Jinak svědomitý olomoucký písař Václav z Jihlavy zjednodušeně řečeno uvádí, že k tomu došlo v sobotu 13. července 1415,“ říká Kaňák, který se historickým olomouckým písemnostem věnuje v knize Tajemství olomouckých městských knih.

...rektor si ale na upálení stěžoval už o pět dní dříve

Václav z Jihlavy tragickou smrt obou mládenců líčí jako legitimní soudní proces. O vině měli měšťané rozhodovat jak na církevním, tak i světském soudu.

Historický text z olomoucké knihy, kde písař popisuje upálení dvou přívrženců učení mistra Jana Husa v roce 1415.

„Navíc podle písaře Václava stanovili dobu upálení až na osmý den po smrti mistra Jana Husa. Vytváří se tak dojem, že mezi procesem a popravou uplynul přiměřený čas,“ vyzdvihuje Kaňák.

Jenže k případu existuje další klíčový dokument. Stížnost na čin měšťanů od rektora Univerzity Karlovy Brikcia z Budína. Adresoval ji moravskému zemskému hejtmanovi.

„Rektor v listu z 8. července 1415 litoval především smrti studenta Univerzity Karlovy Jana. Pokládal ho za upřímného, horlivého vyznavače božího zákona,“ popisuje historik.

A právě rozpor mezi datací obou listin je zásadní. Písař uvádí, že mladíky Olomoučané upálili 13. července, ale rektor psal hejtmanovi už 8. července. Ten den už tedy první muž univerzity o všem věděl.

Mladíci zemřeli před 8. červencem. Možná i dříve, než sám Hus

Kaňák navíc upozorňuje na to, jak rychle se zprávy ve středověku šířily. Nejrychlejším způsobem byli jízdní poslové putující ovšem po mnohdy neschůdných cestách. Informace proto z Olomouce do Prahy bezpochyby putovaly řádově několik dní.

Vyplývá z toho jediný závěr. Mladíci v Olomouci zemřeli v plamenech už před 8. červencem 1415. Proč tedy Václav z Jihlavy píše něco jiného?

„Je samozřejmě možné, že se jednoduše spletl. Zápis o upálení mladíků pořídil až v roce 1430, tedy patnáct let poté. Zdá se však, že to mohlo být i jinak,“ upozornil Kaňák.

Rektor Univerzity Karlovy totiž - v rozporu s Václavem - případ rozhodně nepopisuje jako obvyklý soud.

„Olomoučané podle rektora s mladíky udělali doslova krátký proces: V půldenní lhůtě je stačili zajmout, vyslechnout na mučidlech, odsoudit, uvrhnout do plamenů hranice a upálit je jako pověstné a usvědčené kacíře,“ říká historik.

Upálení bylo legitimním trestem, o řádný soud ale zřejmě nešlo

Je přitom přesvědčen, že takový postup byl v rozporu s obvyklou praxí olomouckého soudu. Ve složitých případech, zejména tam, kde hrozil trest smrti, rozhodnutí uvážlivě zvažoval.

„Navíc mohl před vynesením rozsudku požádat o právní radu město Vratislav. Pro Olomouc bylo autoritou magdebursko-vratislavské městské právo. Sama se jím řídila. Je ovšem třeba dodat, že podle tohoto práva bylo upálení pro kacíře přiměřeným trestem,“ podotýká Kaňák.

Má za to, že lze dodnes žasnout nad pohotovostí olomoucké justice v této závažné kauze. Je tak možné se ptát, jestli se případ nepodobal spíš lynčování. A to navzdory tomu, že tvrdý postup Olomouce zpětně schválil kostnický koncil.

„Rozpor v dataci mezi zápisem Václava z Jihlavy a stížností pražského rektora dodnes upozorňuje na to, že se olomoucký písař nejspíše snažil zakrýt živelné odsouzení Husových přívrženců nerespektující dobová procesní pravidla,“ uzavírá Kaňák.

Historik: Olomoučané si mysleli, že bojují s kacířstvím

Emoce a vášně vyvolané strachem a nejistotou. To podle historika a ředitele olomouckého okresního archivu Bohdana Kaňáka stálo před 600 lety za drastickým procesem, na jehož konci dva příznivci mistra Jana Husa skončili v Olomouci v plamenech.

„Otázkou je, zda by je při dodržení procesních pravidel bylo možné zachránit. Možná by v jejich prospěch zasáhl moravský zemský hejtman pan Lacek z Kravař, který byl též nakloněn Husovým názorům,“ zamýšlí se Kaňák.

Jak jste narazil na podezření, že se olomoucký písař Václav z Jihlavy v 15. století snažil zápisem v městské knize pokřivit historii upálení dvou Husových příznivců z července 1415?
Snažil jsem se vysvětlit nesrovnalost v dataci pramenů. Rozhodně bych nehovořil o pokřivení historie. Písař Václav jednal v zájmu města a jeho úkolem bylo hájit jeho dobrou pověst.

O upálení psal do knihy až v roce 1430, patnáct let poté. Svoji roli tedy zřejmě sehrálo i to, že věděl, co tento čin Olomouci posléze přinesl.
Příčin a následků událostí si byl vědom. V případu obou upálených Husových příznivců viděl ve zpětném pohledu jeden z hlavních důvodů pozdějších útoků husitů na Olomouc. Městu způsobily nedozírné škody. Pod zorným úhlem těchto hořkých zkušeností například dospěl i k zajímavému právnímu názoru o neúčinnosti mučení jako důkazního prostředku.

Olomoučané při živelném procesu s Husovými přívrženci nedodrželi tehdy obvyklá pravidla pro soudní jednání. Navíc v tak závažné věci, kde hrozil trest smrti. Dá se tak říci, že se olomoucký městský soud před 600 lety dopustil v uvozovkách justiční vraždy?
Justiční vražda je moderní pojem. Olomoučané jistě jednali v dobré víře, že bojují s kacířstvím. Výše již bylo zmíněno, že jejich postup kostnický koncil dodatečně schválil. Koncil byl v té době nejvyšší autoritou i v otázkách výkladu církevního práva.

Nepoškodil ovšem zběsilý průběh soudu oba mladíky?
Otázkou je, zda by je při dodržení procesních pravidel bylo možné zachránit. Možná by v jejich prospěch zasáhl moravský zemský hejtman pan Lacek z Kravař, který byl též nakloněn Husovým názorům.

Máte coby historik pro jednání olomouckých měšťanů pochopení, anebo se nechali strhnout emocemi?
Jako historik se snažím přijít věcem na kloub. Upálení Husových příznivců je klasickým případem toho, jak se vybijí vzedmuté emoce a vášně, jejichž skrytými pohnutkami jsou nejistota a strach. Když hodnotíte minulost, může vám takový příběh připadat jako zajímavý badatelský problém. Jinak ovšem člověk vnímá události, jichž je bezprostředním účastníkem. Snad může případ upálených Husových příznivců posloužit jako nadčasový příklad toho, jak se věci nemají řešit.

  • Nejčtenější

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

Zemřel kardiochirurg Šantavý, špičkový lékař zachránil nespočet životů

25. dubna 2024  16:28

Fakultní nemocnice v Olomouci oznámila, že v pátek 19. dubna náhle zemřel lékař a někdejší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Strážníky zaujala řidička s bizarní SPZ. „Doklady“ měla s nekonečnou platností

18. dubna 2024  12:56

Když koncem minulého týdne projížděli městem strážníci z Prostějova, jen těžko mohli věřit svým...

Slavia - Olomouc 2:2, domácí srovnali před koncem. Titul se jim vzdaluje

21. dubna 2024  14:11,  aktualizováno  17:13

Že po jednoznačné první půli padnou po přestávce v Edenu rychlé dva góly, se dalo celkem jasně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé nám lesy drancují, přemýšlejme o houbařských lístcích, vyzývá podnikatel

20. dubna 2024

Premium Na Slovensku je největším soukromým vlastníkem lesů, v Česku se Richard Benýšek soustředí hlavně na...

Nebýt alkoholu, většinu času skoro nemáme co dělat, říká lékař z urgentu

25. dubna 2024

Premium Končí zde pacienti po mrtvici, infarktu, se zápalem plic, po otravě krve, závažných úrazech nebo po...

Zemřel kardiochirurg Šantavý, špičkový lékař zachránil nespočet životů

25. dubna 2024  16:28

Fakultní nemocnice v Olomouci oznámila, že v pátek 19. dubna náhle zemřel lékař a někdejší...

Siláci přestěhovali vzácné sousoší neznámého autora, Olomoucí jen procházel

25. dubna 2024  11:46

Prohlídková trasa Arcidiecézního muzea Olomouc nabízí návštěvníkům ve Zdíkově paláci, který je její...

Družku bil, přeřezal jí šlachy. Soud muži za dlouhodobé týrání potvrdil devět let

25. dubna 2024  8:49,  aktualizováno  11:18

Olomoucký vrchní soud zamítl odvolání Tomáše Heráka ze Šumperska, kterému krajský soud za...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...