Zastupitelé v Olomouci si dělí padesátku placených míst v nejrůznějších radách a výkonných orgánech. Ilustrační foto.

Zastupitelé v Olomouci si dělí padesátku placených míst v nejrůznějších radách a výkonných orgánech. Ilustrační foto. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Mít post v dozorčích radách městských firem. To je pěkný přivýdělek

  • 0
Vydělávají si navíc i šest tisíc korun měsíčně. Desítky radních a zastupitelů v Olomouckém kraji totiž kromě svých funkcí navíc hájí zájmy radnic ve firmách a společnostech s městskou účastí. Velmi zajímavě oceněné posty se po nedávných komunálních volbách budou nyní zřejmě obměňovat.

Například jen v Olomouci jde o padesátku placených míst, většinu obsadila radniční koalice. Do představenstev a dozorčích rad městských firem dosluhující vláda ODS a ČSSD pustila i opozici, zástupce komunistů a Strany zelených.

Třeba olomoucký radní Jiří Rozbořil, lídr ČSSD, zvládá tři funkce najednou. Je členem představenstva Dopravního podniku a Lesů města Olomouce a ve společnosti Aquapark Olomouc působí jako předseda dozorčí rady. Zatím za to bere šest tisíc korun měsíčně.

ODMĚNY V OLOMOUCI

Kdo bere nejvíc?

Jiří Rozbořil (ČSSD), radní, člen představenstva Dopravního podniku města Olomouce, odměna: 6 tisíc Kč, člen představenstva Lesů města Olomouce, odměna: není stanovená, předseda dozorčí rady Aquaparku Olomouc, odměn se vzdali

Vladimír Pokorný (ODS), radní, člen představenstva Vodohospodářské společnosti Olomouc, odměna: 6 tisíc Kč, člen představenstva Lesů města Olomouce, odměna: není určená, předseda představenstva Výstaviště Flora Olomouc, odměna: 10 tisíc Kč

Jan Dostál, člen představenstva Lesy města Olomouce, odměna: není určená, člen představenstva Vodohospodářské společnosti Olomouc, odměna: 6 tisíc Kč

"Ve firmě Aquapark Olomouc jsme se odměn úplně zřekli. Děláme to proto, abychom měli přehled, co se ve firmě děje. Tři funkce se bez problémů dají zvládnout. Zasedání představenstva nebo dozorčí rady je jednou za měsíc a jde o to, že se člověk musí na takové jednání připravit," tvrdí Rozbořil.

Tři funkce se dají zvládnout, říká radní Pokorný

Na třech křeslech sedí také další radní Olomouce Vladimír Pokorný z ODS. Za město je členem představenstva Vodohospodářské společnosti Olomouc a Lesů města Olomouce. Kromě toho je předsedou představenstva Výstaviště Flora Olomouc. Za to má minimálně šestnáct tisíc korun měsíčně.

"Rozhodně se tyto funkce dají zvládnout. Intenzita zasedání není tak velká, časově se to dá stihnout," vysvětloval Pokorný, za co bere peníze. Na dvou placených místech působí v Olomouci dalších sedm zastupitelů či radních, všichni z vládnoucí koalice. Opozici městská rada přepustila maximálně jedno místo.

"Přiznám se, že v tuto chvíli přesně nevím, kolik peněz je má odměna. Jako řádný člen představenstva bych měl brát kolem šesti tisíc korun měsíčně. Je to srovnatelné s odměnami ve všech dalších městských firmách," řekl olomoucký zastupitel za KDU-ČSL Jan Dostál. Ten je členem představenstva Lesů města Olomouce a členem představenstva Vodohospodářské společnosti Olomouc.

Mluvčí olomouckého magistrátu Ivan Rašťák upozorňuje, že se výše odměn nezměnila už bezmála deset let. A vypočítává sumu, která se za jednotlivé posty v dozorčích radách obvykle radním či zastupitelům vyplácí.

"Pokud jde o akciové společnosti, kde je město jediným akcionářem, u těchto společností vyjma Lesů města Olomouce je odměna stanovena ve výši deset tisíc korun za pozici předsedy představenstva, šest tisíc korun za člena představenstva, sedm tisíc korun bere předseda dozorčí rady a pět tisíc korun člen dozorčí rady," nastínil Ivan Rašťák. Lesy města Olomouce byly založeny teprve nedávno, takže odměny za práci ve firmě podle mluvčího magistrátu ještě nejsou stanoveny.

"V případě Olterm&TD Olomouc, Vodohospodářské společnosti Olomouc, SK Sigma a Aquaparku Olomouc není město jediným akcionářem, tudíž údaji o výši odměn nemohu disponovat," dodal Rašťák.

Radní města Olomouce Vladimír Pokorný sdělil, že ve Vodohospodářské společnosti Olomouc je měsíční renta šest tisíc korun. "Primátor a jeho náměstkové, to znamená uvolnění členové rady, a zaměstnanci magistrátu nemají podle zákona na tyto finanční odměny nárok," upozornil Rašťák.

V Šumperku i Jeseníku se dělá zadarmo

Na peníze si tak nesáhne ani starosta Šumperka. "Zákon již mnoho let zakazuje vedením měst pobírat odměny za práci v představenstvech a dozorčích radách obchodních společností. My zákon respektujeme, nikdo nepobírá odměny ani za účast ve fondech, nadacích a neziskových organizacích," uvedl rezolutně dosluhující starosta Šumperka Zdeněk Brož.

V Jeseníku je to jednoduché. Z vedení města je nyní pouze starosta Petr Procházka předsedou představenstva Technických služeb města Jeseník. "V minulosti jsem byl také v tomto představenstvu a v představenstvu vodohospodářské společnosti. V Jeseníku ale byla a je zásada, že zástupci vedení města neberou ani odměnu, ani plat za výkon těchto funkcí, dělají je zadarmo," sdělil místostarosta města Vladimír Cupal.

Obsazování postů v městských firmách hraje roli při sestavování koalic. "Není to rozhodující kritérium, ale samozřejmě se o tom budeme bavit. Nejde jenom o městské firmy, ale také o místa v komisích nebo výborech rady a zastupitelstva," potvrdil jeden z členů ODS v Prostějově.