Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladé olomoucké strany míří do voleb samostatně, „námluvy“ zkrachovaly

  9:25aktualizováno  9:25
Dost možná osudovým krachem skončila jednání nových olomouckých politických stran o společné kandidátce pro říjnové komunální volby. Uskupení Občané pro Olomouc a ProOlomouc se nedohodla a do voleb tak půjdou samostatně. Podle politologa to výrazně snižuje jejich šance na úspěch.
Mladé strany půjdou v Olomouci do podzimních komunálních voleb samostatně. Navzdory několikaměsíčním jednáním se nakonec na společné kandidátce nedohodla. (ilustrační snímek)

Mladé strany půjdou v Olomouci do podzimních komunálních voleb samostatně. Navzdory několikaměsíčním jednáním se nakonec na společné kandidátce nedohodla. (ilustrační snímek) | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Uskupení Občané pro Olomouc už teď tvoří olomoucká Strana zelených, místní Piráti a nezávislí kandidáti. Několik měsíců se zdálo, že se k nim připojí i hnutí ProOlomouc.

To v tuto chvíli reprezentují především olomoučtí architekti v čele s lídrem Tomášem Pejpkem, spoluautorem vily na sile. Nyní je jasné, že to tak nebude, spojení dvou nových olomouckých politických stran se nekoná.

„Šťastný z toho nejsem, pro obě strany je to docela nepříjemná zpráva,“ komentuje krach jednání předseda olomouckých zelených Pavel Bednařík.

Politické námluvy podle něj do slepé uličky zavedly především rozdílné názory obou uskupení na sestavení kandidátky a volbu lídra celého hnutí. Občané kandidátku chtějí sestavit přes princip poměrného zastoupení, její jedničku u nich určily primární volby. Ve středu večer je jednoznačně vyhrála advokátka Dominika Kovaříková.

„Opakovaně jsme hnutí ProOlomouc nabízeli, aby za těchto podmínek k našemu projektu přistoupili a měli stejná práva jako ostatní. Lidé z ProOlomouc však svoji případnou účast v našich rozhodovacích procedurách označili doslova za „ztrátu času“ a požadovali buď pozici lídra, nebo druhé a čtvrté místo na kandidátní listině,“ uvádí Bednařík. Občané ale neustoupili.

„Chtěli jsme, aby společná kandidátka měla silného lídra“

Bednařík má však i nadále za to, že si s architekty jsou programově i názorově blízcí.

„Nebojím se toho, že bychom poté v zastupitelstvu nenašli společnou řeč a že bychom nebyli schopni prosazovat věci, na kterých se shodneme. Myslím, že jich najdeme poměrně dost,“ míní Bednařík.

Pejpek zákulisí neúspěšných jednání příliš komentovat nechce. „Nepřijde mi to fér. Šlo nám o to, aby to uskupení - pokud by bylo společné - mělo silného lídra. To je vše,“ doplňuje Pejpek. V oficiálním prohlášení píše, že důvody nezdaru „leží v jiném způsobu práce i v odlišných cílech“.

Pejpek krach námluv s Občany z dlouhodobějšího hlediska jako problém nevidí. Upozorňuje, že jeho hnutí - navzdory podobnosti názvů s Občany pro Olomouc a i de facto společnými kořeny vyrůstajícími z aktivismu v nejrůznějších olomouckých kauzách - cílí na jiné voličské skupiny.

„Máme jinak vyprofilovaný program. Řekl bych praktičtěji zaměřený na skutečně místní témata a reálné lokální věci. Zajímá nás také daleko více poměřovat se se stranami typu ANO či KDU-ČSL. Rádi bychom s nimi soupeřili,“ vysvětluje.

Politolog: Strany se výrazně připravily o šanci ve volbách uspět

Politolog Pavel Šaradín však hovoří o tom, že nezdar jednání o jediné kandidátce oběma mladým stranám citelně uškodí. Jejich spojení podle něj mělo výraznou šanci v komunálních volbách uspět.

„Jsou tu teď dva z pohledu voličů naprosto totožné subjekty. Nikdo nebude hledat, zda se programově liší v nějakých detailech. Lidem ta hnutí budou splývat. Obě si zásadním způsobem snížila možnost překročit pětiprocentní hranici,“ komentuje politolog.

Naději při boji o křesla zastupitelů podle něj Občané a ani architekti z ProOlomouc nemohou příliš vkládat ani do sběru protestních hlasů nespokojenců, kterým se už zajídají tradiční strany. Šaradín má za to, že je případně posbírá spíše hnutí ANO.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Pacient útočil na personál a ničil zařízení nemocnice, zranil dva strážníky

Ilustrační snímek

Dramatické chvíle se v pondělí odehrály v prostějovské nemocnici, kde agresivní pacient napadal zdravotníky a demoloval...

Památník připomíná v olomoucké čtvrti osm místních válečných hrdinů

Památník připomíná v olomoucké čtvrti Holice osm zdejších obyvatel, kteří se...

Osm sousedů, kteří se zúčastnili bojů druhé světové války na východní i západní frontě a někteří z nich tam i padli,...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz