Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladé olomoucké strany míří do voleb samostatně, „námluvy“ zkrachovaly

  9:25aktualizováno  9:25
Dost možná osudovým krachem skončila jednání nových olomouckých politických stran o společné kandidátce pro říjnové komunální volby. Uskupení Občané pro Olomouc a ProOlomouc se nedohodla a do voleb tak půjdou samostatně. Podle politologa to výrazně snižuje jejich šance na úspěch.
Mladé strany půjdou v Olomouci do podzimních komunálních voleb samostatně. Navzdory několikaměsíčním jednáním se nakonec na společné kandidátce nedohodla. (ilustrační snímek)

Mladé strany půjdou v Olomouci do podzimních komunálních voleb samostatně. Navzdory několikaměsíčním jednáním se nakonec na společné kandidátce nedohodla. (ilustrační snímek) | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Uskupení Občané pro Olomouc už teď tvoří olomoucká Strana zelených, místní Piráti a nezávislí kandidáti. Několik měsíců se zdálo, že se k nim připojí i hnutí ProOlomouc.

To v tuto chvíli reprezentují především olomoučtí architekti v čele s lídrem Tomášem Pejpkem, spoluautorem vily na sile. Nyní je jasné, že to tak nebude, spojení dvou nových olomouckých politických stran se nekoná.

„Šťastný z toho nejsem, pro obě strany je to docela nepříjemná zpráva,“ komentuje krach jednání předseda olomouckých zelených Pavel Bednařík.

Politické námluvy podle něj do slepé uličky zavedly především rozdílné názory obou uskupení na sestavení kandidátky a volbu lídra celého hnutí. Občané kandidátku chtějí sestavit přes princip poměrného zastoupení, její jedničku u nich určily primární volby. Ve středu večer je jednoznačně vyhrála advokátka Dominika Kovaříková.

„Opakovaně jsme hnutí ProOlomouc nabízeli, aby za těchto podmínek k našemu projektu přistoupili a měli stejná práva jako ostatní. Lidé z ProOlomouc však svoji případnou účast v našich rozhodovacích procedurách označili doslova za „ztrátu času“ a požadovali buď pozici lídra, nebo druhé a čtvrté místo na kandidátní listině,“ uvádí Bednařík. Občané ale neustoupili.

„Chtěli jsme, aby společná kandidátka měla silného lídra“

Bednařík má však i nadále za to, že si s architekty jsou programově i názorově blízcí.

„Nebojím se toho, že bychom poté v zastupitelstvu nenašli společnou řeč a že bychom nebyli schopni prosazovat věci, na kterých se shodneme. Myslím, že jich najdeme poměrně dost,“ míní Bednařík.

Pejpek zákulisí neúspěšných jednání příliš komentovat nechce. „Nepřijde mi to fér. Šlo nám o to, aby to uskupení - pokud by bylo společné - mělo silného lídra. To je vše,“ doplňuje Pejpek. V oficiálním prohlášení píše, že důvody nezdaru „leží v jiném způsobu práce i v odlišných cílech“.

Pejpek krach námluv s Občany z dlouhodobějšího hlediska jako problém nevidí. Upozorňuje, že jeho hnutí - navzdory podobnosti názvů s Občany pro Olomouc a i de facto společnými kořeny vyrůstajícími z aktivismu v nejrůznějších olomouckých kauzách - cílí na jiné voličské skupiny.

„Máme jinak vyprofilovaný program. Řekl bych praktičtěji zaměřený na skutečně místní témata a reálné lokální věci. Zajímá nás také daleko více poměřovat se se stranami typu ANO či KDU-ČSL. Rádi bychom s nimi soupeřili,“ vysvětluje.

Politolog: Strany se výrazně připravily o šanci ve volbách uspět

Politolog Pavel Šaradín však hovoří o tom, že nezdar jednání o jediné kandidátce oběma mladým stranám citelně uškodí. Jejich spojení podle něj mělo výraznou šanci v komunálních volbách uspět.

„Jsou tu teď dva z pohledu voličů naprosto totožné subjekty. Nikdo nebude hledat, zda se programově liší v nějakých detailech. Lidem ta hnutí budou splývat. Obě si zásadním způsobem snížila možnost překročit pětiprocentní hranici,“ komentuje politolog.

Naději při boji o křesla zastupitelů podle něj Občané a ani architekti z ProOlomouc nemohou příliš vkládat ani do sběru protestních hlasů nespokojenců, kterým se už zajídají tradiční strany. Šaradín má za to, že je případně posbírá spíše hnutí ANO.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Čohadarevič si po inzultaci nezahraje desetkrát, duel se opakovat nebude

Václav Bujnoch (vpravo ve žlutém) z Opavy a Darko Čohadarevič z Olomoucka na...

Disciplinární komise České basketbalové federace potrestala pivota Olomoucka Darka Čohadareviče zastavením činnosti na...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Další z rubriky

Kradené televize odnášel bývalý atlet na zádech, lidé mu říkali fantom

(Ilustrační snímek)

Pěšky a s batohem vykrádal jednapadesátiletý zloděj chaty na Prostějovsku. Na kontě má zatím přes čtyřicet vyloupených...

Místo těžby bitcoinů zpronevěra. Cizí počítač muž raději rozprodal

Původně měli renderovat grafiku v designových skříních herních počítačů, stále...

Na více než 70 tisíc korun vyčíslili znalci škodu v případu z Prostějovska. Podezřelým je pětadvacetiletý muž, který od...

Neznámý příběh válečných sirotků. V Rusku je zachránili naši legionáři

Nejprve byli sirotci, jichž se legionáři v Rusku ujali, roztroušeni po různých...

Jeho pátrání trvá už téměř 30 let. Šéf olomoucké legionářské jednoty odkrývá osudy sirotků, které v Rusku za války...

Najdete na iDNES.cz