Mladé strany půjdou v Olomouci do podzimních komunálních voleb samostatně. Navzdory několikaměsíčním jednáním se nakonec na společné kandidátce nedohodla. (ilustrační snímek)

Mladé strany půjdou v Olomouci do podzimních komunálních voleb samostatně. Navzdory několikaměsíčním jednáním se nakonec na společné kandidátce nedohodla. (ilustrační snímek) | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Mladé olomoucké strany míří do voleb samostatně, „námluvy“ zkrachovaly

  • 0
Dost možná osudovým krachem skončila jednání nových olomouckých politických stran o společné kandidátce pro říjnové komunální volby. Uskupení Občané pro Olomouc a ProOlomouc se nedohodla a do voleb tak půjdou samostatně. Podle politologa to výrazně snižuje jejich šance na úspěch.

Uskupení Občané pro Olomouc už teď tvoří olomoucká Strana zelených, místní Piráti a nezávislí kandidáti. Několik měsíců se zdálo, že se k nim připojí i hnutí ProOlomouc.

To v tuto chvíli reprezentují především olomoučtí architekti v čele s lídrem Tomášem Pejpkem, spoluautorem vily na sile. Nyní je jasné, že to tak nebude, spojení dvou nových olomouckých politických stran se nekoná.

„Šťastný z toho nejsem, pro obě strany je to docela nepříjemná zpráva,“ komentuje krach jednání předseda olomouckých zelených Pavel Bednařík.

Politické námluvy podle něj do slepé uličky zavedly především rozdílné názory obou uskupení na sestavení kandidátky a volbu lídra celého hnutí. Občané kandidátku chtějí sestavit přes princip poměrného zastoupení, její jedničku u nich určily primární volby. Ve středu večer je jednoznačně vyhrála advokátka Dominika Kovaříková.

„Opakovaně jsme hnutí ProOlomouc nabízeli, aby za těchto podmínek k našemu projektu přistoupili a měli stejná práva jako ostatní. Lidé z ProOlomouc však svoji případnou účast v našich rozhodovacích procedurách označili doslova za „ztrátu času“ a požadovali buď pozici lídra, nebo druhé a čtvrté místo na kandidátní listině,“ uvádí Bednařík. Občané ale neustoupili.

„Chtěli jsme, aby společná kandidátka měla silného lídra“

Bednařík má však i nadále za to, že si s architekty jsou programově i názorově blízcí.

„Nebojím se toho, že bychom poté v zastupitelstvu nenašli společnou řeč a že bychom nebyli schopni prosazovat věci, na kterých se shodneme. Myslím, že jich najdeme poměrně dost,“ míní Bednařík.

Pejpek zákulisí neúspěšných jednání příliš komentovat nechce. „Nepřijde mi to fér. Šlo nám o to, aby to uskupení - pokud by bylo společné - mělo silného lídra. To je vše,“ doplňuje Pejpek. V oficiálním prohlášení píše, že důvody nezdaru „leží v jiném způsobu práce i v odlišných cílech“.

Pejpek krach námluv s Občany z dlouhodobějšího hlediska jako problém nevidí. Upozorňuje, že jeho hnutí - navzdory podobnosti názvů s Občany pro Olomouc a i de facto společnými kořeny vyrůstajícími z aktivismu v nejrůznějších olomouckých kauzách - cílí na jiné voličské skupiny.

„Máme jinak vyprofilovaný program. Řekl bych praktičtěji zaměřený na skutečně místní témata a reálné lokální věci. Zajímá nás také daleko více poměřovat se se stranami typu ANO či KDU-ČSL. Rádi bychom s nimi soupeřili,“ vysvětluje.

Politolog: Strany se výrazně připravily o šanci ve volbách uspět

Politolog Pavel Šaradín však hovoří o tom, že nezdar jednání o jediné kandidátce oběma mladým stranám citelně uškodí. Jejich spojení podle něj mělo výraznou šanci v komunálních volbách uspět.

„Jsou tu teď dva z pohledu voličů naprosto totožné subjekty. Nikdo nebude hledat, zda se programově liší v nějakých detailech. Lidem ta hnutí budou splývat. Obě si zásadním způsobem snížila možnost překročit pětiprocentní hranici,“ komentuje politolog.

Naději při boji o křesla zastupitelů podle něj Občané a ani architekti z ProOlomouc nemohou příliš vkládat ani do sběru protestních hlasů nespokojenců, kterým se už zajídají tradiční strany. Šaradín má za to, že je případně posbírá spíše hnutí ANO.