Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Družstvo prodávalo přes mlékomaty až tisíc litrů denně, teď s nimi končí

  5:53aktualizováno  5:53
V Prostějově po sedmi letech postupně končí kdysi populární automaty na čerstvé mléko. Ze čtyř mlékomatů zůstává přímo ve městě už pouze jediný, provozovat ho však nebudou výrobci mléka, ale místní obchodník. Zájem lidí o čerstvé mléko podle zemědělců opadl a oni už dál nechtějí dotovat ztrátový byznys.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Například před automatem na mléko v Krasické ulici u akvaparku v Prostějově byl často vidět větší pohyb lidí. Za litr mléka zde zákazníci zaplatili 17 korun, a pokud si pořídili speciální čip za vratnou zálohu 200 korun, litr je dokonce přišel jen na 14 korun.

„Nevím, jak často zemědělci automat zásobovali, ale jsem s tím velice spokojený, protože je zde kvalitní a dobré mléko,“ říká starší muž, který k akvaparku chodí pravidelně, protože bydlí poblíž.

Zemědělské družstvo z Němčic nad Hanou provozovalo v Prostějově celkem čtyři přístroje. Kromě Krasické ulice byly další u obchodního centra v Anglické ulici, před supermarketem v Okružní a u obchodního centra na hlavním prostějovském náměstí. Od začátku června už zde nejsou.

„Byli jsme nuceni provoz omezit, protože lidé si čerstvé mléko přestali kupovat. Podle mě je to velká škoda, ale dotklo se nás to i po finanční stránce, takže jsme museli reagovat,“ přiznal předseda němčického družstva Zdeněk Zdráhal.

Když družstvo s mlékomaty před sedmi lety začínalo, mělo pět přístrojů v Prostějově, Kojetíně a přímo v Němčicích nad Hanou a denně prodalo až tisíc litrů čerstvého mléka. Postupem času se produkce ustálila zhruba na průměrných 250 až 400 litrech. Později však šel podle zemědělců prodej ještě dolů.

Před šesti lety byly mlékomaty novinkou:

Roli hraje cena i trvanlivost, míní šéfka agrární komory

Předseda družstva Zdráhal potvrdil, že dnes mléko z automatů odebírá už jen 200 až 300 lidí měsíčně, a z toho je ještě padesátka zaměstnanců družstva.

„Už o tom nechci mluvit, mrzí mě to,“ dodává smutně Zdráhal.

Jeden mlékomat tak zůstane v němčickém areálu zemědělského družstva, druhý by měl fungovat na původním místě u akvaparku v Prostějově. Nebude ho však provozovat družstvo, ale místní obchodník.

Důvodů, proč lidé nechtějí kupovat čerstvé mléko, je podle ředitelky Okresní agrární komory v Olomouci Dariny Juříčkové víc. Možností je přitom podle ní dost. V Olomouci je například mlékomat na tradičním místě u jednoho ze supermarketů u výpadovky na Šternberk, čerstvé mléko si navíc lidé mohou koupit i na mnoha soukromých zemědělských farmách.

„Určitou roli hraje cena. Hodně lidí rovněž dává přednost trvanlivému mléku, které dlouho vydrží v ledničce a nekazí se. Pak je tu určitá rutina. V supermarketu hrábnu do regálu a pořídím vše najednou,“ míní ředitelka komory Juříčková.

„Uškodila nám kampaň i prohlášení hygienika“

Průkopníkem v mlékomatech byl v Olomouckém kraji Martin Zbořil z Veleboře na Mohelnicku. Hned o pár měsíců později se ovšem stal také prvním farmářem, který mlékomat v regionu zrušil.

„Zpočátku jsem byl z možnosti přímého prodeje nadšený a také lidí chodilo hodně. Pak jich ale ubylo a já nakonec musel automat zrušit,“ popisoval Zbořil. Za poklesem zájmu stála podle něj negativní kampaň a nešťastné prohlášení hlavního hygienika.

„Na mléko jsme museli velkými písmeny červeně psát, že je třeba jej převařit. A poté nastal zlom a boom skončil,“ krčí rameny Zbořil.

Ředitelka agrární komory Juříčková ze současné situace radost nemá, ale s mlékomaty komora zemědělcům asi nepomůže.

„Nyní je zemědělství celkově v takových problémech, že mlékomaty jsou bohužel okrajovou záležitostí. Teď jde hlavně o to, aby český spotřebitel kupoval české mléko,“ vysvětlila ředitelka.

Lidé už ani nevědí, jak mléko voní, říká zemědělec

Zemědělci přiznávají, že mlékomaty jsou podnikání jako každé jiné, předpokládali však, že zájem o čerstvé mléko vydrží.

„Lidé, kteří si pro mléko chodili, byli většinou obyvatelé z okolí, kteří čerstvé mléko znají a vědí, jak se k němu chovat. Pro ostatní je stokrát jednodušší si koupit dvanáct krabic v supermarketu a dát je do sklepa,“ míní předseda družstva Zdráhal. Na obtíž podle něj může být i specifická vůně kravského mléka.

„Dnešní děti už ani nevědí, jak mléko voní, a často to nevědí ani jejich rodiče,“ povzdechl si.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Přerovský zámek už si mohou „prohlédnout“ i nevidomí, má svůj velký model

Nevidomí a slabozrací si mohou nově udělat jasnou představu o podobě...

Na to, co se skrývá uvnitř přerovského zámku, se nevidomí lidé podívat nemohou. Jak vypadá tato kulturní památka...

Developer je blíž stavbě čtvrti, jež ovlivní trasy vrtulníků záchranky

Nový provozovatel letecké záchranné služby na olomouckém heliportu, slovenská...

Developer obytné čtvrti na olomouckém Tabulovém vrchu, který s pomocí „blokačního“ pozemku tlačí záchrannou službu ke...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz