Olomoucký Povel má nové chodníky a lampy, dojde i na parkoviště

  10:10aktualizováno  10:10
Domov tisíců Olomoučanů proměnily první desítky milionů korun. Na jednom z největších místních sídlišť v městské části Povel totiž skončila první část jeho proměny. Další fáze má radnice rozplánované až do roku 2015 a lidé se zde mohou těšit na další parkovací místa či dětská hřiště.

Olomoucké sídliště Povel se dočkalo opravy silnic, chodníků či veřejného osvětlení. Práce navíc budou pokračovat. | foto: www.olomouc.eu

S první částí historického zútulnění povelského sídliště začal magistrát před čtyřmi měsíci v okolí ulic Heyrovského, kapitána Jaroše, Finská a Janského.

"Výrazně zde přibylo zeleně, kompletně jsme zrekonstruovali místní komunikace, stezky pro pěší i chodníky. Nové je také veřejné osvětlení a částečně i vodovod s kanalizací," shrnul náměstek primátora Martin Major.

Celkově zde dělníci vedle kácení stromů a frézování silnic vysázeli více než sto čtyřicet vzrostlých stromů, přes tři tisíce keřů a popínavých rostlin.

"Stavba samozřejmě částečně omezila život obyvatel v této lokalitě, ale snažili jsme se, aby je rekonstrukce bolela co nejméně. Práce probíhaly prakticky ve všech částech zároveň, aby se vše co nejvíce urychlilo," doplnil Major.

Na sídliště přibyly stromy i parkovací místa

Své náklady teď Olomouc po odchodu dělníků vyčíslila na bezmála 54 milionů korun, třiadvacet z nich šlo v podobě dotace z pokladny Evropské unie.

Proměna sídliště

Náklady na první fázi stavebních prací jsou bezmála 54 milionů korun, část z nich šla i na výsadbu zeleně. Je zde 144 vzrostlých stromů, 3 008 keřů a popínavých rostlin. Řidiči mohou využívat 40 nových parkovacích míst, dalších 630 bude hotových kolem roku 2015.

"Součástí stavby byly i úpravy terénu, drobné objekty dětského hřiště a také hřiště s fit prvky, díky nimž si zde budou moci aktivně odpočinout i dospělí," dodává mluvčí radnice Radka Štědrá.

Kromě počtu stromů šel v posledních měsících na sídlišti Povel, v jehož panelácích žije přes šest tisíc Olomoučanů, nahoru i počet parkovacích míst.

"Zvýšil se zhruba o čtyřicet, některá přitom mohli řidiči využívat ještě před samotným dokončením prací," podotýká Štědrá.

V jižní části sídliště bude proměna pokračovat

Tím však tato modernizace povelského sídliště nekončí, vedení města tady s návratem stavebního ruchu počítá už v příštím roce. Týkat se bude především jižní části sídliště.

"V rámci této druhé etapy se tamní obyvatelé dočkají doplnění pěší zóny, nových parkovacích míst a přibude i další dětské hřiště," líčí další z primátorových náměstků Ladislav Šnevajs. Nyní pro tyto plány úředníci zpracovávají dokumentaci.

S koncem kompletní přestavby tohoto domova tisíců Olomoučanů počítá magistrát v roce 2015, její poslední fáze přijde na řadu o rok dříve. Po ní se v tamních ulicích objeví další místa k zaparkování.

"A to tak, aby se jejich počet zvýšil o 630. V okolí Janského ulice pak začne vznikat také nová pěší zóna," uzavírá mluvčí Štědrá.

Dalších zhruba osm milionů by pak na Povlu mohlo potěšit i cyklisty. Pokud do Olomouce přijde další dotace a nebude problém s výkupem pozemků, přetne u sídliště v roce 2013 či 2014 Schweitzerovu ulici část Moravské cyklotrasy, jež povede Moravou od severu až na jih.

Nejčtenější

Kvůli světlu v chatce volal muž strážníky, místo zloděje odhalili nevěru

Ilustrační snímek

Na všímavost souseda doplatila v pondělí v Přerově žena, která se setkala s milencem v chatce patřící matce jejího...

Kojenec bez dozoru se dusil převrácený v autosedačce, hlídka rozbila okénko

Dítě ponechané v autě na parkovišti u nákupního centra se v autosedačce...

Dramatickou situaci museli řešit strážníci hlídkující v předvánočním shonu na parkovišti u olomouckého nákupního...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Matka z Olomoucka pohřešuje dcerku, může být s otcem na jihu Čech

Policie pátrá po čtyřleté dívce, kterou pohřešuje matka z Olomoucka.

Po čtyřleté dívce pátrají policisté napříč republikou poté, co ji matka z Olomouckého kraje nahlásila jako...

Další z rubriky

Řidič náhle kýchl, přejel do protisměru a narazil do protijedoucího auta

Řidič na Šumpersku za jízdy kýchl, což jej rozhodilo natolik, že se srazil s...

Vážné následky mělo kýchnutí, které náhle přišlo na jednoho z řidičů na Šumpersku. Rozhodilo jej natolik, že způsobil...

Olomoucká koalice čelí výtkám za špatnou komunikaci zevnitř i od opozice

Lídři stran, které utvořily po komunálních volbách v říjnu 2018 vládnoucí...

Opozice v Olomouci kritizuje radní, že s ní účelově probírají pouze část agendy. Výtky však zní i přímo ze čtyřkoalice,...

SŽDC chce bourat nádraží z roku 1889, zlobí se Prostějované i odborníci

Budova prostějovského místního nádraží postavená v roce 1889 je dominantou...

Velké pozdvižení vzbudil v Prostějově plán Správy železniční dopravní cesty na zbourání místního nádraží. Kritici...

Najdete na iDNES.cz