Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úřad přikázal Mohelnici uklidit za miliony velkou černou skládku

  8:45aktualizováno  8:45
Mohelnická radnice musí na vlastní náklady uklidit velkou černou skládku v nedaleké Líšnici. Dlouhé roky se obě obce o skládku přely, nyní však rozhodl stavební úřad, že přibližně 44 tisíc kubíků odpadů musí nechat odvézt a uložit na legální skládku právě Mohelnice. Bude ji to stát desítky milionů korun.
Čtyřiačtyřicet tisíc kubíků odpadu z černé skládky musí Mohelnice na vlastní náklady odvézt na legální skládku (Ilustrační snímek)

Čtyřiačtyřicet tisíc kubíků odpadu z černé skládky musí Mohelnice na vlastní náklady odvézt na legální skládku (Ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

V případu, který se mezi Mohelnicí a Líšnicí táhne už léta, rozhodl stavební úřad v polovině března. A městu nařídil odvézt odpad, který na skládku nelegálně jako materiál pro rekultivaci navezla mohelnická firma Mavyla.

Firma vozila na skládku nejen stavební suť, ale v rozporu se smlouvou mezi Mohelnicí a Líšnicí také komunální odpad. "Rekultivace se prováděla v rozporu se stavebním povolením a stavební úřad nařizuje odstranění stavby," píše se v rozhodnutí stavebního úřadu. Odpad musí město odvézt nejpozději do osmnácti měsíců od doby, kdy nařízení bude pravomocné.

Starosta Líšnice Jiří Kvíčala teď čeká, jak se k celé věci postaví nové vedení Mohelnice. Před lety totiž tehdejší starosta města Ladislav Kavřík nebral upozornění, že se do Líšnice vozí kromě suti také běžný odpad, vážně.

Město si bývalou skládku od obce před lety pronajalo, aby firmy v Mohelnici v době stavebního boomu měly kam odvážet suť. Zároveň se Mohelnice zavázala, že tak skládku prostřednictvím svozové firmy Mavyla zrekultivuje.

"Rozhodnutí stavebního úřadu je pro nás po dlouhém boji důležité, ale dokud nebude odvezený poslední kubík nelegálně navezených odpadů, tak vyhráno nemáme," uvedl Jiří Kvíčala.

Místo firmy bude platit město, protože kauza je promlčená

Na kauzu, která může město výrazně ochudit, upozorňuje opakovaně mohelnická opoziční zastupitelka Jana Zwyrtek Hamplová, která Líšnici proti Mohelnici zastupovala v právním sporu. "Soukromá firma na úkor Líšnice vydělávala velké peníze. Vše se ale logicky obrátilo proti Mohelnici a bude to stát desítky milionů," sdělila Hamplová.

Když tehdejší vedení města upozorňovala, aby uplatnilo nároky vůči firmě navážející odpady, nepochodila. "Dnes je vše promlčené, takže bude platit město," podotkla.

Ladislav Kavřík se zastával svozové firmy i proti nepříznivým posudkům od České inspekce životního prostředí. "Firma Mavyla zajišťuje rekultivaci skládky k naší plné spokojenosti," řekl tehdy.

Nový starosta Mohelnice Aleš Miketa teď nechce věc šířeji komentovat. "Nechci se vymlouvat, že jsme tu kauzu zdědili. Řešit ji musíme, to za nás nikdo neudělá," řekl.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Jesenicko dalo Evropě „citrony severu“, po odsunu Němců upadly v zapomnění

Historický snímek jednoho z nejstarších stromů moravského sladkoplodého jeřábu,...

Před 200 lety vyšlechtili sadaři na Jesenicku unikátní moravský sladkoplodý jeřáb. V 19. století se rozšířil do celé...

ANO nezískalo hlasy pro novou starostku Jeseníku, koalice je v krizi

Budova jesenické radnice.

Jesenická koalice v čele s hnutím ANO čelí rozkolu. Nedokáže totiž obsadit uvolněné křeslo starosty, které nedávno...

Najdete na iDNES.cz