Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zajíždění místních Mohelnici nečeká, z nové části R35 budou dva sjezdy

  6:52aktualizováno  6:52
Mohelničtí se mohou radovat, po protestech radnice si totiž město, které je jedním z nejdůležitějších dopravních uzlů na trase, vymohlo dva sjezdy z plánované rychlostní silnice R35. V původních plánech se počítalo pouze s jednou přípojkou a část lidí i firem by si tak musela zajíždět i několik kilometrů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

„Ministerstvo životního prostředí spolu s ministerstvem dopravy došlo k závěru, že město Mohelnice bude připojeno na R35 dvěma mimoúrovňovými křižovatkami (MUK),“ píše se v oficiálním prohlášení. Podle tohoto zadání připravuje projekční kancelář vyhledávací studii. Počítá se s mimoúrovňovou křižovatkou Sever a Jih.

„Důvodem takového rozhodnutí je připojení stávající silnice I. třídy v prostoru města a specifické podmínky včetně umístění průmyslové zóny,“ vysvětlil projektant Milan Koloušek.

Starostu Mohelnice Pavla Kubu rozhodnutí potěšilo, dva sjezdy považuje za nutnost.

„Původní řešení s jedním sjezdem vůbec nereflektovalo požadavky lidí a velkých firem v průmyslové zóně. Řada obyvatel Mohelnice a okolí by si úplně zbytečně při cestě do Olomouce zajela i o šest kilometrů. A také bychom se nezbavili těžké kamionové dopravy jezdící přes část města ze zdejších průmyslových firem. Nové řešení dvou sjezdů do města tohle napravuje,“ sdělil Kuba s tím, že na nutnost změn důrazně upozorňoval.

„Důvody byly velmi pádné, takže s prosazením nakonec nebyl zásadní problém,“ pochvaluje si.

Přidání sjezdu využijí kromě obyvatel i místní velké firmy

Severní přípojka bude řešit křížení R35 z Mohelnice do Čech a rychlostní komunikace na Šumperk, jižní potom sjezd do města a nájezdy na Loštice, Uničov a také vjezd do průmyslové zóny.

Změnu oceňují velké mohelnické firmy působící v průmyslové zóně: Hella, Montix nebo Siemens.

„R35 jednoznačně zrychlí a zlepší dopravu do Čech a napojení mimoúrovňovou křižovatkou umožní plynulejší dopravu a uleví také městu od těžké kamionové dopravy proudící z firmy a naopak,“ uvedl ředitel mohelnického závodu Siemens Pavel Pěnička.

Dva nájezdy si pochvalují i lidé. Pro jižní část města a obce okolo bude lepší jižní MUK, pro zbytek města pak severní část.

„Už se těším, až pojedu na Hradec Králové po pořádné silnici bez zbytečných omezení. Je dobré, že se vyřešily i nájezdy. Já konkrétně bych využíval ten jižní, protože to je úspora tak čtyř pěti kilometrů. Jenom je škoda, že R35 ještě hodně dlouho nebude hotová,“ řekl například Martin Vaňourek z Mohelnice.

Úsek kolem Mohelnice přijde na řadu jako poslední

Kdy se začne úsek kolem Mohelnice stavět, totiž zatím není jasné. „Na první dva úseky ve směru od Hradce Králové na Mohelnici dojde v příštím roce na podzim, další dva budou zahájeny v roce 2019,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký. Podle plánů ŘSD přijde úsek ze Starého Města do Mohelnice na řadu jako poslední.

„Zatím není jasné, kdy bude úsek Staré Město - Mohelnice zahájen, protože na něj ještě nebyla zpracována studie vlivu na životní prostředí EIA,“ doplnil Studecký.

„Při tempu výstavby, jaké je u nás obvyklé, očekávám dokončení někdy kolem roku 2030,“ míní například mohelnický starosta.

R35 bude páteřní komunikací spojující Čechy a Moravu, má být alternativou k přetížené dálnici D1. Bude dlouhá přes 260 kilometrů, povede z Liberce přes Turnov, Hradec Králové, Mohelnici a Olomouc do Lipníku nad Bečvou, kde je zajištěno dálniční spojení na Ostravu.

Z celého tahu R35 je v provozu několik nenavazujících částí. Nejstarším hotovým úsekem je úsek Mohelnice - Olomouc. Dostavba chybějícího úseku z Mohelnice na Hradec patří nyní mezi nejvyšší priority v současných plánech na dokončení české dálniční sítě. Podle průzkumů zde totiž v roce 2040 má jezdit 30 až 50 tisíc aut denně.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Olomoučtí vědci zabodovali v boji proti stále vyšší odolnosti bakterií

Olomoučtí vědci zjistili, že bičíkaté bakterie se s pomocí proteinu flagelinu...

Vědci z Olomouce odhalili, jak se některé bakterie brání proti nanočásticím stříbra, které se v posledních letech staly...

Zábřežané mají svůj „chodník slávy“, připomíná důležité momenty historie

Dvanáct kamenů na chodníku v Zábřehu připomíná významné události v dějinách...

Svůj chodník slávy mají od začátku roku obyvatelé Zábřehu na Šumpersku. Vede lipovou alejí v Bezručových sadech, své...

Najdete na iDNES.cz