Olomoucká radnice se na popud odborů zabývá děním v Moravské filharmonii. Kontrola odhalila pochybení, ředitele to ale nakonec místo stát nebude.

Olomoucká radnice se na popud odborů zabývá děním v Moravské filharmonii. Kontrola odhalila pochybení, ředitele to ale nakonec místo stát nebude. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Šéf filharmonie chyby ustál, vyvázl s výtkou a město zváží odebrání odměny

  • 0
Řediteli Moravské filharmonie (MFO), který porušil pravidla pro řízení příspěvkových organizací, hrozí, že mu radnice nevyplatí roční odměnu. Město ho rovněž vytýkacím dopisem pokárá za chyby, na které narazili auditoři při mimořádné kontrole. K odvolání Kvapila, které žádali jeho kritici, ale nesáhlo.

Vladislav Kvapil už více než 20 let souběžně vede jednu z předních příspěvkových organizaci města a vlastní uměleckou agenturu. Od loňského září k tomu přitom potřebuje souhlas radnice, o který však požádal pozdě a dosud ho neobdržel. Svolení s podnikáním potřebuje proto, že jeho agentura působí ve stejném oboru jako MFO.

„Ten souhlas jsem dosud neudělil, protože tato záležitost bude součástí celého souboru nápravných opatření v MFO, o kterých ještě rada nerozhodla. Žádnému řediteli nedám bianko šek, je potřeba vytvořit podmínky, za kterých bude toto podnikání pro město přijatelné,“ řekl náměstek primátora Pavel Urbášek.

„Podle těchto nových pravidel budou ředitelé příspěvkových organizací každoročně hodnoceni a na základě toho jim budou, či nebudou vyplaceny odměny. Uvidíme, jak tímto hodnocením projde ředitel MFO. Touto cestou chceme reagovat na tu situaci,“ odpověděl poté na dotaz, zda Kvapilovi hrozí sankce za porušení pravidel.

Podnikatelské aktivity Kvapila zahrnovaly i nahrávání v sále MFO. Ředitel při tom několikrát využil nařízení, které sám vydal, a za pronájem nezaplatil (více čtěte zde). Filharmonie se přitom neobejde bez dotací. Letos získá z městské kasy asi 41 milionů.

Ředitele pokárat, ale odvolání nyní není ve hře, rozhodli radní

Odboráři rovněž tvrdí, že si MFO najímá agenturu svého ředitele, aby zprostředkovala vystoupení zaměstnanců filharmonie.

„Sjednávání vystoupení zaměstnanců přes agenturu je nestandardní a kontrolní skupina doporučuje příspěvkové organizaci projednat tuto oblast činnosti se zřizovatelem,“ uvádějí k tomu auditoři ve své zprávě.

Závěry kontroly se už radní zabývali dvakrát. V obou případech dali Urbáškovi za úkol detailněji rozpracovat nápravná opatření. Na druhém jednání navíc rozhodli, že je potřeba Kvapila pokárat.

„Ředitel dostane vytýkací dopis, ve kterém ho upozorníme, že v oblasti vnitřních norem a kontrolního systému MFO jistým způsobem pochybil. Nikoliv však zásadně, personální změny ve vedení MFO v danou chvíli nejsou ve hře,“ řekl náměstek. Na dotaz, na jaké chyby Kvapila upozorní, odpověděl, že dopis obsahuje obecnou výtku.

Drahé kilometry i „ředitelské“ zálohy z platební karty MFO

Vnitřních norem se patrně týká zjištění auditorů, že MFO vyplácela zaměstnancům tři roky vyšší náhradu za použití soukromého auta ke služebním účelům, než umožňovala příslušná vyhláška. Profitoval z toho především ředitel, jelikož najezdil pro MFO nejvíce kilometrů.

Kontroloři se pozastavili také nad poskytováním mimořádných záloh na mzdy, zejména pak nad případy, kdy je MFO vyplácela některým zaměstnancům, včetně ředitele, už v prvních dnech měsíce, v němž přitom neměli odpracovanou ani poměrnou část, na niž zálohu žádali.

„Ředitel čerpal zálohy na mzdu prostřednictvím platební karty z účtu MFO a jejich poskytnutí si sám schvaloval,“ upozornili auditoři.

Ty radnice poslala do MFO poté, co ji kontaktoval předseda odborové organizace při MFO Vojtěch Pospíšil.

„Cílem naší snahy je filharmonie, která se vyznačuje maximální možnou mírou umělecké kvality, ale také hospodárnosti a transparentnosti. Jsme přesvědčeni, že k tomuto cíli vede cesta pouze přes výběrová řízení, ze kterých po 24 letech vzejde nový a plně profesionální management,“ řekl MF DNES.