Děním v Moravské filharmonii se na popud tamních odborů zabývá olomoucká radnice i policie.

Děním v Moravské filharmonii se na popud tamních odborů zabývá olomoucká radnice i policie. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Filharmonie si najímá ředitelovu agenturu. Nic jsem neporušil, říká šéf

  • 1
Ředitel Moravské filharmonie Olomouc Vladislav Kvapil má vlastní uměleckou agenturu, u níž si sama organizace, které šéfuje, objednává koncerty. Odboráři tvrdí, že svým podnikáním poškozuje obchodní zájmy filharmonie. Podali kvůli tomu trestní oznámení. Kvapil to odmítá.

Trestní oznámení na vedení Moravské filharmonie Olomouc (MFO) - týká se totiž i Kvapilova náměstka Jana Sítaře - podal předseda odborové organizace při MFO Vojtěch Pospíšil.

„Management vedený ředitelem Kvapilem se dopouští podle nás zásadních pochybení při řízení organizace, a to v podstatě ve všech možných rovinách. V rovině ekonomické, obchodní, organizační, provozní, pracovně-právní či umělecké,“ napsal před časem Pospíšil také zastupitelům města.

Moravská filharmonie Olomouc

Je příspěvkovou organizací radnice. Podobně jako jiná kulturní zařízení se neobejde bez dotací. Letos by měla získat z městské kasy asi 41 milionů korun. Takzvaná samofinancovatelnost, což je ukazatel, kolik si dokáže vydělat vlastními silami, se v letech 2013 až 2015 u MFO pohybovala od 18,4 do necelých 27 procent.

V dopise zmiňuje aktivity Kvapila, respektive jeho agentury, která podle odboráře několikrát nahrávala v MFO hudbu pro vlastní klienty. Totéž Pospíšil tvrdí o Sítařovi.

„Tuto činnost by měla vyvíjet samotná MFO. Dochází tak k poškozování organizace města a k osobnímu obohacování V. Kvapila a J. Sítaře,“ podotkl Pospíšil s tím, že oba v minulosti několikrát MFO ani neplatili za pronájem sálu. Odměny hudebníkům z řad orchestru MFO, které si ředitel i náměstek najímají na natáčení, Kvapil podle odborářů vyplácí přímo ve své kanceláři.

„Ani se tím netají. Vzkazy, že si hudebníci mají přijít pro peníze, běžně visí na nástěnce,“ řekl Pospíšil MF DNES.

Šéf filharmonie jakékoliv pochybení odmítá

Kvapil natáčení nepopírá. Z reakce ředitele vyplývá, že jeho agentura může v MFO nahrávat zdarma.

„Pozdní objednávka neumožňovala zařadit toto natáčení jako služební výkon. Proto se realizovala vždy v době volna zaměstnanců MFO jako mimoslužební pracovní výkon. Pronájem sálu se realizoval v souladu s vnitřními směrnicemi, které v ojedinělých případech umožňovaly pronájem zdarma nebo se slevou. V tomto případě jsem neporušil žádné ustanovení zákoníku práce nebo jiný vnitřní předpis, případně další zákon,“ řekl.

Podobně se vyjádřil i k nahrávání v režii Sítaře (ten se sám k záležitosti nevyjádřil).

„Jednalo se o natáčení velmi malých hudebních uskupení s naším hlavním obchodním partnerem. Pronájem sálu na tyto komorní natáčení se nefakturoval, protože probíhal jednak v souladu se všemi vnitřními směrnicemi a jednak proto, že jsme tuto činnost chápali jako jakýsi bonus pro našeho nejvýznamnějšího zahraničního partnera,“ vysvětluje ředitel.

Agentura ředitele zařídila vystoupení souboru MFO za 52 tisíc

Podnikání Kvapila zahrnuje podle odborů i zprostředkování vystoupení ansámblu Camerata Moravia, což je komorní orchestr složený z hudebníků MFO a sám Kvapil je jeho členem.

„Problematický moment spočívá v tom, že si MFO zastoupená Sítařem najme agenturu svého ředitele, aby zprostředkovala vystoupení zaměstnanců MFO,“ podotkl Pospíšil. Jako příklad uvedl cyklus koncertů Má vlast.

„V letech 2011 až 2013 vystupovala Camerata Moravia jako oficiální součást MFO. Další dva roky zprostředkovala její vystoupení agentura Kvapila. Dokládá to smlouva z roku 2015, kdy agentura inkasovala od MFO 52 500 korun.“

Ani ve zprostředkování vystoupení však Kvapil nevidí nic špatného.

„Umělecká agentura ředitele MFO zprostředkovala vystoupení z toho důvodu, že nebylo možné tyto aktivity začlenit do pravidelného rozvrhu pracovní doby. Jsem přesvědčen, že jsem tím jako ředitel neporušil žádné ustanovení zákoníku práce nebo dalších zákonů.“

Výsledky auditu zadaného městem ještě nejsou oficiální

Dění ve filharmonii se před časem dostalo kvůli dopisu odborů i na jednání městských zastupitelů.

„Jestliže je pravda, že ředitel organizace zprostředkovával vztahy mezi firmou a zaměstnanci, je nutno se podívat, jak jsou nastavené smlouvy. Je naší vizitkou, jak řídíme, nebo neřídíme vlastní organizace,“ řekl na schůzi opoziční zastupitel Milan Feranec s tím, že „celá kauza má groteskní rozměry“.

Na údajná pochybení Pospíšil upozornil už loni v srpnu vedení města, které do MFO poslalo kontrolu.

„Audit je už sice zpracovaný, řediteli ale nyní běží lhůta, aby se k němu vyjádřil. Po této proceduře věc projedná rada. Do té doby se k ní nemůžu vyjadřovat,“ řekl náměstek primátora Pavel Urbášek.

Podobně reagovala i policie, které oznámení odborů předalo státní zastupitelství. „Prověřování zatím neskončilo, takže nebudeme sdělovat žádné bližší informace,“ uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková.