Při výbuchu v Mostkovicích zřejmě zemřel hasič, vyšetřování potrvá týdny

  11:22aktualizováno  15:49
Stále nejasné zůstávají příčiny sobotní exploze, která v Mostkovicích na Prostějovsku zničila rodinný dům. Uvnitř po výbuchu jeden člověk zemřel a další dva skončili v nemocnici. Informace ze sociálních sítí naznačují, že obětí byl zřejmě hasič.

Profesní příslušnost zemřelého muže naznačil v sobotu večer facebookový profil Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, jehož správce změnil změnil profilový obrázek na tmavé logo, úvodní fotografii nahradil černý obdélník a lidé pod ním vyjadřovali soustrast a zmiňovali neštěstí v Mostkovicích.

Oficiálně to však zatím potvrzeno není. „Nyní se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ uvedla mluvčí krajského hasičského sboru Vladimíra Hacsiková.

Sbírání důkazů zabralo policejním vyšetřovatelům podstatnou část neděle, skončili po páté hodině odpoledne. Na místě byli celý den také hasiči.

„Postupně procházeli poškozený dům a zjišťovali, co stálo za příčinou exploze. Na jejich bezpečnost dohlíželo několik speciálních čidel, která byla nainstalována na štítové zdi poškozeného domu,“ popsala Hacsiková, která v sobotu zmínila, že na vině je s největší pravděpodobností plyn.

Totožnost zemřelého musí potvrdit pitva

Kriminalisté zatím celou událost vedou jako možný trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti, vyšetřování potrvá řádově týdny až měsíce.

„Policisté pracují s několika vyšetřovacími verzemi. Zajištěné stopy budou zaslány na odborná pracoviště k provedení expertiz a kriminalisté si vyžádají znalecké posudky. Na případu spolupracují s Kriminalistickým ústavem v Praze, Odborem kriminalistických technik a expertíz Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a s Ústavem soudního lékařství a medicínského práva,“ shrnula krajská policejní mluvčí Marie Šafářová.

„Osobou, která při výbuchu v domě utrpěla zranění neslučitelná se životem, byl s největší pravděpodobností třiatřicetiletý majitel domu. Totožnost nicméně potvrdí až nařízená soudní pitva. Způsobená škoda dosud vyčíslená nebyla, ale její výše se zřejmě řádově bude pohybovat v milionech korun,“ dodala.

Tři blízké domy zůstávají neobyvatelné

Její kolegové do Mostkovic, v nichž žije na patnáct set obyvatel, spolu se záchranáři a policisty vyrazili v sobotu po poledni, kdy se o výbuchu dozvěděli. Zasahovali v ulici Na Valše, postupně se tu sešlo sedm jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů.

Fotogalerie

Trosky prohledávali čtyři kynologové a tři speciálně vycvičení psi. Povolán byl také psycholog, z Moravskoslezského kraje přijela speciální technika na odklízení sutin a další hasiči.

V prostějovské nemocnici skončili dva lidé, kteří byli v době výbuchu v okolí domu. Utrpěli lehká až středně těžká zranění.

Letící trosky a tlaková vlna přímo v ulici zasáhly také zaparkovaná auta. Rozbily u nich skla, na vozech ležely kusy desek, cihel či plechu. Exploze poničila i řadu domů v okolí, mnohé měly vytlučená okna či poškozené střechy. Jejich obyvatelé museli být v sobotu evakuováni, dokud statik domy neprohlédl.

Celkem šlo o tři ulice, které tak byly v sobotu uzavřené. Lidé se sem postupně vraceli, tři domy však jsou podle odborníka zatím neobyvatelné.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Muž, jenž velel kontroverznímu komandu ČEZu, opět pracuje v oboru

Bývalý vedoucí odboru netechnických ztrát (NTZ) energetické skupiny ČEZ Karel

Bývalý šéf komanda společnosti ČEZ, které v minulosti nechvalně proslulo nevybíravými praktikami při vyšetřování...

Další z rubriky

VIDEO: Pětimetrový ocelový kruh v Olomouci připomíná stoleté dějiny

Pětimetrová socha olomouckého autora Jana Dostála Rounded. Na Horním náměstí...

Historické centrum Olomouce má dočasně novou výraznou dominantu. Přímo na Horním náměstí stojí zhruba pětimetrový kruh...

Chráněný bobr ohrožuje cenný zámecký park, jedné vrbě už není pomoci

Jeden z nejcennějších tuzemských romantických parků v zámeckém areálu v...

Jeden z nejcennějších tuzemských romantických parků v zámeckém areálu v Čechách pod Kosířem má nečekaného nepřítele. Je...

Na stopě Přemyslovcům. První analýzy ukázaly, že část kostí patří mužům

Archeologové vyzvedli ze schránky objevené v kostele olomouckého Klášterního...

O krok blíž je potvrzení historického objevu z olomouckého Klášterního Hradiska. Archeologové tu v létě vyzvedli...

Najdete na iDNES.cz