Výbuchu plynu nikdo nevěřil. Spíš výroba pyrotechniky, zní v Mostkovicích

  13:49aktualizováno  13:49
Dva měsíce po silném výbuchu v rodinném domě v Mostkovicích, při kterém zemřel jeho majitel, policie vyloučila jako příčinu explozi plynu. Místní to nepřekvapilo, této verzi od počátku moc nevěřili. Častěji se ve vsi skloňuje možnost, že v garáži domu tajně vznikala pyrotechnika.

Většina domů v okolí ulice Na Valše v Mostkovicích má nově vyměněná okna. Ulice je před polednem klidná, jen občas projede auto. Podobně to vypadalo před dvěma měsíci, dokud se neozvala ohlušující rána, kterou prý slyšeli až v Prostějově, a nad vesnici nevystoupal černý hřib dýmu.

Byla sobota po poledni, většina lidí trávila čas doma. „Uslyšeli jsme strašnou ránu a tlaková vlna roztříštila okna,“ vzpomíná jedna z místních obyvatelek. Doma byli tou dobou i s malými dětmi.

Výbuch pocházel z rohového domu u křižovatky. Kusy budovy rozmetala exploze po širokém okolí. Na fasádách některých domů jsou stále patrná poškození.

Ti, kteří nakonec museli „jen“ měnit okna, patří ještě mezi šťastlivce. Letící trosky a tlaková vlna přímo v ulici zasáhly zaparkovaná auta. Zasypaly je kusy desek, cihel či plechu, rozbily skla. Exploze poničila mnoho domů v okolí, často nejen okna, ale i střechy či garážová vrata.

„Podle mých informací bylo poškozeno zhruba 60 domů,“ říká starosta Mostkovic Jaroslav Peška. On sám výbuch neviděl, bydlí v jiné části obce.

„Viděl jsem to až na videu od lidí, kteří natočili černý hřib dýmu,“ popisuje. Škody se šplhají do desítek milionů korun.

Dva domy už byly zbourány, další dva to ještě čeká

Dům, který byl epicentrem exploze, výbuch takřka srovnal se zemí. Po dvou měsících už po něm zbyla jen část základů a viditelný kráter. Majitel zemřel při výbuchu, dva lidé v sousedství byli zraněni.

Výbuch v Mostkovicích

Ze sousedního domu zůstalo torzo, které je nestabilní a čeká jej demolice. Jeho majitel pomalu odklízí sutiny. S manželkou teď bydlí v Domově s pečovatelskou službou pár desítek metrů od místa tragédie.

Není sám, kdo musí po explozi řešit demolici vlastního domu. Jednu budovu naproti místu výbuchu již majitelé zbořili a začali ji stavět znovu. K zemi pak má jít ještě jedna další chalupa. Podle místních tak nepanuje v obci nejlepší nálada.

„Týká se to hlavně té poničené části. Na Valše to bude dlouho přetrvávat,“ vysvětluje starosta Peška.

Plyn to nebyl. A co tedy?

K lepší náladě nepřidává ani řada teorií, které se po obci šíří a které hledají příčinu exploze. Prvotní odhady hasičů hovořily o výbuchu plynu. V pondělí ale policie tuto možnost definitivně vyloučila.

„Výbuch plynu byl v rámci vyšetřování vyloučen. Policisté nadále prověřují veškeré okolnosti případu,“ uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Několik oslovených místních ovšem přiznává, že verzi o výbuchu plynu stejně nevěřilo.

Majitelem domu byl třiatřicetiletý profesionální hasič z Prostějova.

„Pocházel z hasičské rodiny,“ říká starosta. Jeho strýc je vysokým důstojníkem krajského hasičského sboru.

Jak místní naznačují, mladý muž se zřejmě ve své garáži věnoval dost riskantnímu „koníčku“ – hned několik lidí pod příslibem anonymity zmiňuje, že za výbuchem nejspíš byla výroba pyrotechniky.

„Vídali jsme ho s rouškou na puse, jak něco kutil, ale nevěděli jsme, co to je,“ podotýká k tomu i jeden z blízkých sousedů.

Rodině zemřelého a na poničené domy lidé darovali 800 tisíc

Policie zatím nechce komentovat, s jakými verzemi příčiny exploze vyšetřovatelé dál pracují. Už dříve ovšem zmínila, že jednou z nich je právě i výbuch zábavní pyrotechniky.

„To nadále platí. Stále ovšem nejsou hotová všechna vyžádaná odborná vyjádření, například od pyrotechnické služby či znalecký posudek z odvětví soudního lékařství,“ shrnul Kořínek.

Vedení obce ve spolupráci s Olomouckým krajem založilo dva transparentní účty – jeden na podporu rodiny mrtvého hasiče a druhý na pomoc obyvatelům poškozených domů. Na rodinu se lidé zatím složili 234 tisíci, na poškozené domácnosti darovali 546 tisíc.

Zatím se však zdá, že se nad poničenou částí Mostkovic stále ještě vznáší černý hřib dýmu. A nejspíš jen tak nezmizí...

Autor:

Nejčtenější

Vondráčková s manželem ve sporu neuspěli, starosta píše o srážce s blbcem

Helena Vondráčková a Martin Michal jsou manželé již osm let

Zřejmě definitivní konec má kauza trestních oznámení, které podal manžel zpěvačky Heleny Vondráčkové Martin Michal na...

Radního Přerova obžalovali, že donutil k sexu zaměstnankyni v nouzi

Přerovská radnice na náměstí T. G. Masaryka.

Přerovský podnikatel a radní za ODS Marek Dostál bude u soudu čelit obžalobě ze sexuálního nátlaku. Vyšetřovatelé a...

Vraždu policisty při fingovaném oběšení potrestal soud 18 lety vězení

Čtyřiatřicetiletý Česlav Hurina, kterému hrozí za vraždu dvanáct až dvacet let...

Olomoucký krajský soud vynesl rozsudek v neobvyklém případu téměř čtyři roky staré vraždy policisty. Nejprve se zdálo,...

Plzeň - Olomouc 2:0, dva góly do půle a neškodný soupeř, trefil se i Chorý

Martin Sladký z Olomouce (vlevo) si právě vstřelil vlastní gól, s rukama nad...

Fotbalisté Plzně se v prvoligové tabulce přiblížili vedoucí Slavii, která má pondělní utkání v Opavě k dobru, na rozdíl...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Prostějovští raftaři na dravých řekách Patagonie převálcovali profesionály

Prostějovský tým TR Hiko v akci na raftařském mistrovství světa. Členy týmu...

Patagonie, už jen to jméno voní dálkou a dobrodružstvím. Nejedna odvážná povaha zatouží podívat se na panenskou krajinu...

Matka z Olomoucka pohřešuje dcerku, může být s otcem na jihu Čech

Policie pátrá po čtyřleté dívce, kterou pohřešuje matka z Olomoucka.

Po čtyřleté dívce pátrají policisté napříč republikou poté, co ji matka z Olomouckého kraje nahlásila jako...

Popularizátorů vědy je tu akutní nedostatek, říká ředitel Pevnosti poznání

Ředitel olomoucké Pevností poznání Matěj Dostálek

Každý rok navštíví olomouckou Pevnost poznání na sto tisíc lidí. Interaktivní centrum vědy, které za zhruba 200 milionů...

Najdete na iDNES.cz