Vesnice se zlobí, kvůli normám přišla o oba přechody přes rušnou silnici

  4:53aktualizováno  4:53
Úřady zrušily jediné dva přechody pro chodce na frekventované silnici v Mostkovicích u Prostějova. Kdyby obec chtěla bezpečné přecházení přes cestu zachovat, musela by zaplatit miliony, které nemá. Po silnici přitom denně projedou tisíce aut.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rušná silnice slouží jako hlavní výpadovka z Prostějova směrem na Plumlov nebo Boskovice. Podle posledního sčítání dopravy přímo v Prostějově po ní projede přes 12 tisíc aut denně, z toho více než šest stovek nákladních. V Mostkovicích má silnice na délku téměř dva kilometry.

„Je to velmi frekventovaná silnice, po které jezdí i kamiony. Někteří to šoupnou na Ohrozim, ale většina těžkých aut jede přes Mostkovice. Je to hodně nebezpečné,“ popisuje situaci jedna z obyvatelek Dana Smutná. Rušení přechodů pro chodce nechápe.

„Tam, kde zastavuje autobus nebo kde je dětské hřiště, by přechod určitě měl být. Je to špatné. Nechápu, proč se přechody ruší,“ zlobí se žena.

Místostarostka Mostkovic Jitka Vánská potvrdila, že vše začalo zhruba před rokem a půl, kdy obec jednala s Dopravním inspektorátem, odborem dopravy a správou silnic.

„Samozřejmě jsme přechody chtěli zachovat, protože jsme si vědomi, že jde o frekventovanou silnici, která vede přes celou vesnici. Bylo nám řečeno, že přechody nevyhovují normám a zůstat by mohly pouze za podmínky, že tam bude určitá šířka, ostrůvek a nasvětlení,“ vysvětluje místostarostka. Podle odhadů by šlo asi o jeden a půl milionu korun na jeden přechod.

„Za těchto podmínek jsme bohužel museli přiznat, že tolik peněz v rozpočtu nemáme,“ dodává. Dlouhé měsíce se však nic nedělo a vedení obce se už radovalo, že úřady na zdejší přechody zapomněly.

„Doufali jsme, že to usnulo. Ale teď už jsou bohužel přechody pryč a odfrézované. Velmi nás to mrzí, ale finanční situace nám nedovolila jiné řešení,“ popisuje Vránská.

Děti ze školky musí do zahrady přes silnici bez přechodu

Vedoucí odboru dopravy na prostějovském magistrátu Miroslav Nakládal sdělil, že přechody v Mostkovicích už byly nevyhovující. Na jejich špatný stav upozornil Dopravní inspektorát.

„Přechody nejsou vybaveny nástupními plochami, osvětlením a intenzita provozu nedosahuje hodnot nutných pro jejich ponechání,“ tvrdí Nakládal.

„Z jednání vzešel závěr, že přechody nebudou ze strany obce upravovány. Nebudou vybudovány nástupní plochy a osvětlení a přechody budou odstraněny,“ dodal.

Vánská však s takovým vysvětlením nesouhlasí. Shodou okolností pracuje jako ekonomka ve zdejší základní a mateřské škole, která leží přímo uprostřed Mostkovic.

„Jako škola jsme usilovali o to, aby byl před budovou přechod, protože naproti je farská zahrada, kterou s dětmi využíváme. Přecházení přes silnici je poměrně nebezpečné. Dosáhli jsme pouze toho, že tam jsou výstražné fosforeskující značky,“ říká.

Obec chce sehnat peníze na vrácení aspoň jednoho přechodu

Úplně stejné problémy s rušením přechodů pro chodce měla před třemi lety i Olomouc. Zebry tehdy zmizely z rušné Hodolanské ulice. Pro lidi z Hodolan se ovšem po pár měsících situace otočila. Město si na ministerstvu dopravy prosadilo, že si může přechody namalovat zpět. Ministerstvo uznalo, že i když neladily s normou, byly prakticky jediným místem, kde se dalo zahlcenou cestu bezpečně přejít.

Pro obyvatele Mostkovic má nyní místostarostka Vánská přece jen jednu dobrou zprávu. Obec se bude snažit, aby do budoucna sehnala peníze aspoň na jeden přechod uprostřed obce.

Dopravní situaci by mohla zklidnit také cyklostezka. Za příznivého počasí totiž kromě aut projíždějí Mostkovicemi i stovky cyklistů.

„Pokud se nám to povede, v září chceme žádat o dotaci na první etapu cyklostezky, která by se napojila na trasu z Prostějova u Hloučely a cyklisté by se bezpečně dostali až k sokolovně. Zkoušíme sehnat peníze, jak se dá. Kdybychom měli dvacet milionů, bylo by to jednodušší,“ podotýká místostarostka.

Ve finále se tato cyklostezka spojí se stezkou okolo přehrady, kterou už brzy začne budovat město Plumlov. Alespoň do té doby mohly podle místostarostky obě zebry na silnici v Mostkovicích zůstat namalované.

Volby 2018 - výsledky

Výsledky voleb do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

V Olomouckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodech 65 - Šumperk: Miroslav Adámek a 62 - ProstějovJitka Chalánková.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...Berňák chtěl od stovky novomanželů údaje o hostině. Nezákonné, tvrdí odborníci

Ilustrační snímek

Finanční úřad pro Olomoucký kraj rozeslal novomanželům výzvy o poskytnutí údajů o svatební hostině, kteří se brali v...

Komise vyměnila obálky, kvůli chybě hrozí i opakování voleb

Ilustrační snímek

Okrsková komise ve Slatinkách na Prostějovsku vyměnila obálky pro komunální a senátní volby. Na změnu sice voliče...

Olomoučtí vědci objevili na Borneu novou květinu, může zachránit pralesy

Hvězdnatka kelabitská - Thismia kelabitiana - nově objevená rostlina z Bornea,...

Je vysoká maximálně 18 centimetrů, má žlutý květ s límečkem, vyživuje se z houbových vláken v okolí a až dosud ji nikdo...

Další z rubriky

Jesenické skiareály budou lákat lyžaře na delší jízdu či skipas bez front

Zahájení lyžařské sezony ve skiareálu na šumavském Špičáku.

Na větší komfort, bezpečnost i zavedení nejmodernějších trendů se letos soustředili v jesenických skiareálech. Mezi...

Roku 1942 poničil věž wehrmacht při krádeži zvonu, škody zahlazují opravy

Na kostele sv. Mořice, jednom z nejvýznamnějších chrámů Olomouce, začaly velké...

Naposledy takto lešení obklopilo gotický chrám sv. Mořice v centru Olomouce v 60. a 70. letech. Kromě fasády, která už...

Za Prostějovsko je v Senátu Chalánková, do vysoké politiky se vrací po roce

Jitka Chalánková - nezávislá (Prostějov)

Do vysoké politiky se po roce vrací politička Jitka Chalánková, ve druhém kole senátních voleb porazila dosavadní...

Najdete na iDNES.cz