Vesnice se zlobí, kvůli normám přišla o oba přechody přes rušnou silnici

  4:53aktualizováno  4:53
Úřady zrušily jediné dva přechody pro chodce na frekventované silnici v Mostkovicích u Prostějova. Kdyby obec chtěla bezpečné přecházení přes cestu zachovat, musela by zaplatit miliony, které nemá. Po silnici přitom denně projedou tisíce aut.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rušná silnice slouží jako hlavní výpadovka z Prostějova směrem na Plumlov nebo Boskovice. Podle posledního sčítání dopravy přímo v Prostějově po ní projede přes 12 tisíc aut denně, z toho více než šest stovek nákladních. V Mostkovicích má silnice na délku téměř dva kilometry.

„Je to velmi frekventovaná silnice, po které jezdí i kamiony. Někteří to šoupnou na Ohrozim, ale většina těžkých aut jede přes Mostkovice. Je to hodně nebezpečné,“ popisuje situaci jedna z obyvatelek Dana Smutná. Rušení přechodů pro chodce nechápe.

„Tam, kde zastavuje autobus nebo kde je dětské hřiště, by přechod určitě měl být. Je to špatné. Nechápu, proč se přechody ruší,“ zlobí se žena.

Místostarostka Mostkovic Jitka Vánská potvrdila, že vše začalo zhruba před rokem a půl, kdy obec jednala s Dopravním inspektorátem, odborem dopravy a správou silnic.

„Samozřejmě jsme přechody chtěli zachovat, protože jsme si vědomi, že jde o frekventovanou silnici, která vede přes celou vesnici. Bylo nám řečeno, že přechody nevyhovují normám a zůstat by mohly pouze za podmínky, že tam bude určitá šířka, ostrůvek a nasvětlení,“ vysvětluje místostarostka. Podle odhadů by šlo asi o jeden a půl milionu korun na jeden přechod.

„Za těchto podmínek jsme bohužel museli přiznat, že tolik peněz v rozpočtu nemáme,“ dodává. Dlouhé měsíce se však nic nedělo a vedení obce se už radovalo, že úřady na zdejší přechody zapomněly.

„Doufali jsme, že to usnulo. Ale teď už jsou bohužel přechody pryč a odfrézované. Velmi nás to mrzí, ale finanční situace nám nedovolila jiné řešení,“ popisuje Vránská.

Děti ze školky musí do zahrady přes silnici bez přechodu

Vedoucí odboru dopravy na prostějovském magistrátu Miroslav Nakládal sdělil, že přechody v Mostkovicích už byly nevyhovující. Na jejich špatný stav upozornil Dopravní inspektorát.

„Přechody nejsou vybaveny nástupními plochami, osvětlením a intenzita provozu nedosahuje hodnot nutných pro jejich ponechání,“ tvrdí Nakládal.

„Z jednání vzešel závěr, že přechody nebudou ze strany obce upravovány. Nebudou vybudovány nástupní plochy a osvětlení a přechody budou odstraněny,“ dodal.

Vánská však s takovým vysvětlením nesouhlasí. Shodou okolností pracuje jako ekonomka ve zdejší základní a mateřské škole, která leží přímo uprostřed Mostkovic.

„Jako škola jsme usilovali o to, aby byl před budovou přechod, protože naproti je farská zahrada, kterou s dětmi využíváme. Přecházení přes silnici je poměrně nebezpečné. Dosáhli jsme pouze toho, že tam jsou výstražné fosforeskující značky,“ říká.

Obec chce sehnat peníze na vrácení aspoň jednoho přechodu

Úplně stejné problémy s rušením přechodů pro chodce měla před třemi lety i Olomouc. Zebry tehdy zmizely z rušné Hodolanské ulice. Pro lidi z Hodolan se ovšem po pár měsících situace otočila. Město si na ministerstvu dopravy prosadilo, že si může přechody namalovat zpět. Ministerstvo uznalo, že i když neladily s normou, byly prakticky jediným místem, kde se dalo zahlcenou cestu bezpečně přejít.

Pro obyvatele Mostkovic má nyní místostarostka Vánská přece jen jednu dobrou zprávu. Obec se bude snažit, aby do budoucna sehnala peníze aspoň na jeden přechod uprostřed obce.

Dopravní situaci by mohla zklidnit také cyklostezka. Za příznivého počasí totiž kromě aut projíždějí Mostkovicemi i stovky cyklistů.

„Pokud se nám to povede, v září chceme žádat o dotaci na první etapu cyklostezky, která by se napojila na trasu z Prostějova u Hloučely a cyklisté by se bezpečně dostali až k sokolovně. Zkoušíme sehnat peníze, jak se dá. Kdybychom měli dvacet milionů, bylo by to jednodušší,“ podotýká místostarostka.

Ve finále se tato cyklostezka spojí se stezkou okolo přehrady, kterou už brzy začne budovat město Plumlov. Alespoň do té doby mohly podle místostarostky obě zebry na silnici v Mostkovicích zůstat namalované.

Nejčtenější

Kvůli světlu v chatce volal muž strážníky, místo zloděje odhalili nevěru

Ilustrační snímek

Na všímavost souseda doplatila v pondělí v Přerově žena, která se setkala s milencem v chatce patřící matce jejího...

Kojenec bez dozoru se dusil převrácený v autosedačce, hlídka rozbila okénko

Dítě ponechané v autě na parkovišti u nákupního centra se v autosedačce...

Dramatickou situaci museli řešit strážníci hlídkující v předvánočním shonu na parkovišti u olomouckého nákupního...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Matka z Olomoucka pohřešuje dcerku, může být s otcem na jihu Čech

Policie pátrá po čtyřleté dívce, kterou pohřešuje matka z Olomoucka.

Po čtyřleté dívce pátrají policisté napříč republikou poté, co ji matka z Olomouckého kraje nahlásila jako...

Další z rubriky

Mládě mravenečníka v olomoucké zoo málem nepřežilo, už váží trojnásobek

V olomoucké zoo na Svatém Kopečku se konalo vážení jubilejního desátého mláděte...

Na začátku se ošetřovatelé báli, jestli vůbec přežije, teď už je jasné, že se mládě mravenečníka čtyřprstého v...

Olomouc seškrtá peníze pro vysoké školy, chce je přimět k soutěžení

Ilustrační snímek

Při vlastní propagaci se Olomouc pyšní přízviskem „univerzitní město“. Radnice teď ale připravila krok, který vztah...

Kojenec bez dozoru se dusil převrácený v autosedačce, hlídka rozbila okénko

Dítě ponechané v autě na parkovišti u nákupního centra se v autosedačce...

Dramatickou situaci museli řešit strážníci hlídkující v předvánočním shonu na parkovišti u olomouckého nákupního...

Najdete na iDNES.cz