Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Přerovsko se chystají desítky motorkářů, mezi nimi možná i Noční vlci

  17:47aktualizováno  17:47
Desítky motorkářů se chystají o nadcházejícím prodlouženém víkendu dorazit na Přerovsko. Jejich sraz je přitom podle informací MF DNES navázán na jízdu ruského motorkářského klubu Noční vlci. A byť se většina členů nedostala přes Polsko, podle hlasů z motorkářské komunity by jich přesto pár dorazit mohlo.

Většina členů ruského motorkářského klubu Noční vlci se při jízdě do Berlína nedostala ani přes Polsko (na snímku po odjezdu z Moskvy). Přesto jich několik může dojet až do Olomouckého kraje. | foto: AP

„Podle informací, které kolují, se na Přerovsko chystá několik desítek motorkářů. Zda mezi nimi budou i Noční vlci, není jasné, každopádně většinu tvoří jejich sympatizanti z různých klubů z několika zemí,“ nastínil MF DNES zdroj z motorkářské komunity.

„Chtějí jim vyjádřit podporu a dojet do Berlína místo nich. Aby ale nebudili velkou pozornost, jedou většinou rozdělení na menší skupinky, nicméně plánuje se společný sraz,“ dodal.

Pohyb motorkářů včetně případného zapojení Nočních vlků se chystá hlídat i policie.

„Policisté situaci samozřejmě monitorují. Víme o tom, že se část členů klubu Noční vlci do Polska dostala. Podle toho, jak se situace vyvine, budou přijata adekvátní opatření, bude-li to potřeba. Zatím nelze předjímat, vše se stále vyvíjí,“ uvedl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Policisté včetně specialistů zaměřených právě na problematiku motorkářské scény nicméně podle informací MF DNES zprávy o možné zastávce „vlků“ v regionu mají a na potenciální bezpečnostní riziko se připravují.

Policie hlídá motorkáře i kvůli možné zastávce v Libině

Mimo jiné prověřovali kolující informaci, že by se Rusové mohli vydat také do Libiny, kde se na podzim 2013 střetly motorkářské gangy Outlaws MC a Hells Angels a při střelbě byl jeden člověk zabit. Kdo tehdy střílel, se kriminalistům vypátrat nepodařilo, členové obou klubů se při výsleších drželi své zásady, že s policií se nemluví (více čtěte zde).

Při ročním „výročí“ pak ale málem došlo na odvetu, zabránila jí však velká policejní akce, kvůli níž více než stovka členů Hells Angels do Libiny nakonec nedojela.

Podle nejnovějších informací MF DNES nicméně Noční vlci - v případě, že do kraje vůbec dorazí - do Libiny nepojedou. Mohou se ale objevit právě na Přerovsku, kde se podle původního plánu chtěli 1. května zúčastnit ceremonie na pohřebišti vojáků Rudé armády v Bělotíně.

„Zda to tak opravdu bude, nevíme, nějaké opatření ale připravujeme,“ potvrdil MF DNES policejní zdroj s tím, že ruští motorkáři jsou pro zdejší bezpečnostní složky do jisté míry velkou neznámou. Není tak příliš jasné, co od nich případně očekávat či jak budou na jejich přítomnost reagovat členové tuzemské motorkářské scény rozdělené už několik let mezi gangy soupeřící o nadvládu nad územím a to mimo jiné právě i v Olomouckém kraji.

„Na území Olomouckého kraje působily tři radikální motocyklové kluby. Jednalo se o Black Dragons MC a Vikings Přerov MC, spadající pod Hells Angels, a Outlaws. Mezi Hells Angels a Outlaws docházelo k opakovaným konfliktům,“ stálo například ve zprávě ministerstva vnitra o extremismu v Česku za rok 2012, pro kterou dodaly podklady zpravodajské služby, policie či nejvyšší státní zastupitelství.

Většina ruských motorkářů se nedostala ani do Polska

Noční vlci chtěli podle původních plánů uspořádat jízdu z Moskvy přes Polsko, Slovensko, Česko a Rakousko do Berlína, kam měli dorazit 9. května a připomenout tak vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem před 70 lety.

Kvůli vazbám klubu na ruského prezidenta Vladimira Putina a pomoci členů při anexi krymského poloostrova, za kterou se vůdcové klubu dokonce ocitli na sankčním seznamu Spojených států, ale celá akce vzbudila velký politický odpor a to především v Polsku, ale i v dalších zemích, kudy měla trasa vést.

Většina členů klubu tak nakonec vůbec nebyla vpuštěna přes polskou hranici, a podle některých zdrojů navíc Německo zrušilo další části motorkářů už vydaná schengenská víza, bez nichž nemohou cestovat po území Evropské unie.

Vůdce Nočních vlků Alexandr Zaldostanov v úterý prohlásil, že víza nakonec zůstala jen necelé dvacítce členů a bude na nich, zda se pokusí cestu uskutečnit.

„S těmi, kdo do EU mohou, budeme ještě věc projednávat. Kdo splňuje zákonné podmínky, možná se do Evropy vydá,“ prohlásil podle ČTK Zaldostanov na tiskové konferenci.

Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Další z rubriky

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Více zelené autům na hlavní. Prostějov upraví semafory na výpadovce

Ilustrační snímek

Rok po rekonstrukci křižovatky na frekventované výpadovce z Prostějova na Olomouc, kde se hlavně ve špičce tvoří dlouhé...

Developer je blíž stavbě čtvrti, jež ovlivní trasy vrtulníků záchranky

Nový provozovatel letecké záchranné služby na olomouckém heliportu, slovenská...

Developer obytné čtvrti na olomouckém Tabulovém vrchu, který s pomocí „blokačního“ pozemku tlačí záchrannou službu ke...

Najdete na iDNES.cz