Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Přerovsko se chystají desítky motorkářů, mezi nimi možná i Noční vlci

  17:47aktualizováno  17:47
Desítky motorkářů se chystají o nadcházejícím prodlouženém víkendu dorazit na Přerovsko. Jejich sraz je přitom podle informací MF DNES navázán na jízdu ruského motorkářského klubu Noční vlci. A byť se většina členů nedostala přes Polsko, podle hlasů z motorkářské komunity by jich přesto pár dorazit mohlo.

Většina členů ruského motorkářského klubu Noční vlci se při jízdě do Berlína nedostala ani přes Polsko (na snímku po odjezdu z Moskvy). Přesto jich několik může dojet až do Olomouckého kraje. | foto: AP

„Podle informací, které kolují, se na Přerovsko chystá několik desítek motorkářů. Zda mezi nimi budou i Noční vlci, není jasné, každopádně většinu tvoří jejich sympatizanti z různých klubů z několika zemí,“ nastínil MF DNES zdroj z motorkářské komunity.

„Chtějí jim vyjádřit podporu a dojet do Berlína místo nich. Aby ale nebudili velkou pozornost, jedou většinou rozdělení na menší skupinky, nicméně plánuje se společný sraz,“ dodal.

Pohyb motorkářů včetně případného zapojení Nočních vlků se chystá hlídat i policie.

„Policisté situaci samozřejmě monitorují. Víme o tom, že se část členů klubu Noční vlci do Polska dostala. Podle toho, jak se situace vyvine, budou přijata adekvátní opatření, bude-li to potřeba. Zatím nelze předjímat, vše se stále vyvíjí,“ uvedl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Policisté včetně specialistů zaměřených právě na problematiku motorkářské scény nicméně podle informací MF DNES zprávy o možné zastávce „vlků“ v regionu mají a na potenciální bezpečnostní riziko se připravují.

Policie hlídá motorkáře i kvůli možné zastávce v Libině

Mimo jiné prověřovali kolující informaci, že by se Rusové mohli vydat také do Libiny, kde se na podzim 2013 střetly motorkářské gangy Outlaws MC a Hells Angels a při střelbě byl jeden člověk zabit. Kdo tehdy střílel, se kriminalistům vypátrat nepodařilo, členové obou klubů se při výsleších drželi své zásady, že s policií se nemluví (více čtěte zde).

Při ročním „výročí“ pak ale málem došlo na odvetu, zabránila jí však velká policejní akce, kvůli níž více než stovka členů Hells Angels do Libiny nakonec nedojela.

Podle nejnovějších informací MF DNES nicméně Noční vlci - v případě, že do kraje vůbec dorazí - do Libiny nepojedou. Mohou se ale objevit právě na Přerovsku, kde se podle původního plánu chtěli 1. května zúčastnit ceremonie na pohřebišti vojáků Rudé armády v Bělotíně.

„Zda to tak opravdu bude, nevíme, nějaké opatření ale připravujeme,“ potvrdil MF DNES policejní zdroj s tím, že ruští motorkáři jsou pro zdejší bezpečnostní složky do jisté míry velkou neznámou. Není tak příliš jasné, co od nich případně očekávat či jak budou na jejich přítomnost reagovat členové tuzemské motorkářské scény rozdělené už několik let mezi gangy soupeřící o nadvládu nad územím a to mimo jiné právě i v Olomouckém kraji.

„Na území Olomouckého kraje působily tři radikální motocyklové kluby. Jednalo se o Black Dragons MC a Vikings Přerov MC, spadající pod Hells Angels, a Outlaws. Mezi Hells Angels a Outlaws docházelo k opakovaným konfliktům,“ stálo například ve zprávě ministerstva vnitra o extremismu v Česku za rok 2012, pro kterou dodaly podklady zpravodajské služby, policie či nejvyšší státní zastupitelství.

Většina ruských motorkářů se nedostala ani do Polska

Noční vlci chtěli podle původních plánů uspořádat jízdu z Moskvy přes Polsko, Slovensko, Česko a Rakousko do Berlína, kam měli dorazit 9. května a připomenout tak vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem před 70 lety.

Kvůli vazbám klubu na ruského prezidenta Vladimira Putina a pomoci členů při anexi krymského poloostrova, za kterou se vůdcové klubu dokonce ocitli na sankčním seznamu Spojených států, ale celá akce vzbudila velký politický odpor a to především v Polsku, ale i v dalších zemích, kudy měla trasa vést.

Většina členů klubu tak nakonec vůbec nebyla vpuštěna přes polskou hranici, a podle některých zdrojů navíc Německo zrušilo další části motorkářů už vydaná schengenská víza, bez nichž nemohou cestovat po území Evropské unie.

Vůdce Nočních vlků Alexandr Zaldostanov v úterý prohlásil, že víza nakonec zůstala jen necelé dvacítce členů a bude na nich, zda se pokusí cestu uskutečnit.

„S těmi, kdo do EU mohou, budeme ještě věc projednávat. Kdo splňuje zákonné podmínky, možná se do Evropy vydá,“ prohlásil podle ČTK Zaldostanov na tiskové konferenci.

Autoři: ,Nejčtenější

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Čohadarevič si po inzultaci nezahraje desetkrát, duel se opakovat nebude

Václav Bujnoch (vpravo ve žlutém) z Opavy a Darko Čohadarevič z Olomoucka na...

Disciplinární komise České basketbalové federace potrestala pivota Olomoucka Darka Čohadareviče zastavením činnosti na...

Další z rubriky

Vědci vyvinuli nové látky chránící kůži před sluncem, testovala je háďátka

Ilustrační snímek

Nové látky poskytující ochranu lidské kůže před škodlivými složkami slunečního záření objevili během několik let...

Obálka s dvaceti tisíci lupiči nestačila, seniorovi rval z ruky i prsten

Policie (ilustrační foto)

Po agresivním lupiči pátrají už několik dní přerovští kriminalisté. Muž se pod záminkou platby za doručení balíčku...

Zemědělci jsou ve skluzu, jarní práce oddálila dlouhá zima

(Ilustrační snímek)

Začátek jarních zemědělských prací nejen v Olomouckém kraji oddálila dlouhá zima a místy také podmáčená půda. Mnozí...

Najdete na iDNES.cz