Virtuální měnu bitcoin lze použít k nákupům už i v Olomouckém kraji.

Virtuální měnu bitcoin lze použít k nákupům už i v Olomouckém kraji. | foto: bitcoin.org/Eivind Nag

Za virtuální bitcoiny už koupíte masáže i pobyt v Jeseníkách

  • 8
V běžných směnárnách je neseženete a do kapsy v peněžence si je také nedáte. Přesto si za tyto peníze koupíte třeba masáže nebo pobyt na chatě v Jeseníkách. Řeč je o virtuální měně bitcoin. Ta vznikla před čtyřmi roky a dnes se s ní obchoduje na burzách a řada lidí do ní investuje.

Podle mapy coinmap.org lze nyní v Olomouckém kraji bitcoiny zaplatit za služby například při pronájmu Chalupy Komňátka nacházející se nedaleko Šumperka.

"Je to čerstvá novinka. Že bitcoiny přijímáme, jsme zveřejnili teprve asi před čtyřmi týdny, zatím toho nikdo nevyužil," uvedla pronajímatelka Hana Divišová.

"Nápad nabídnout placení v bitcoinech vznikl díky tomu, že rozjíždím služby zabývající se zprostředkováváním platebních transakcí v bitcoinech, kdy je obchodníkům garantován určitý kurz pro případ, že by je chtěli převést na koruny," nastínil Václav Brož ze společnosti Gobit, autor nápadu možnosti platit bitcoiny za pobyty na chatě.

Odkud se bitcoiny vzaly a jak fungují? Čtěte zde

"Takže uživatel zaplatí měnou, která je virtuální, ale příjemce - obchodník - dostane odpovídající sumu peněz v normální měně. Kvůli častým změnám kurzu totiž zatím obchodování jinak není pro obchodníky příliš přijatelné," dodal.

Kromě ní si lze bitcoiny zaplatit pobyt také na jesenické Chalupě Na kopečku, kde tuto možnost nabízí přes měsíc. Ani zde jí ale zatím nikdo nevyužil.

Chtěl jsem dát lidem možnost alternativní platby, říká masér

Třetí a prozatím poslední, kdo tuto možnost dle mapy coinmap.org v kraji nabízí zákazníkům, je pak Radomír Navrátil, který v Olomouci provozuje masáže.

"Zajímám se o masáže a ezoteriku, ale zároveň jsem průmyslový programátor, takže z oboru IT. Bitcoiny mi kamarádi nabízeli v době, kdy byl jeden ještě za dvacet dolarů (v pátek 10. ledna dopoledne se kurz bitcoinu pohyboval kolem 840 dolarů, tedy necelých 17 tisíc korun za bitcoin, v prosinci ale krátkodobě dosáhl i hranice 1 200 dolarů - pozn. red.). Chtěl jsem dát lidem možnost alternativní platby. Navíc si myslím, že se bitcoin v budoucnu masivně prosadí, už teď je narůst obchodování s ním obrovský," popsal Navrátil.

I on přijímá bitcoiny teprve zhruba měsíc a také u něj této měny ještě nikdo nevyužil.

"Bitcoiny beru zatím jako investici. Ale v okamžiku, kdy se rozšíří možnosti s ním platit, tak toho určitě využiju. Je v tom budoucnost, dříve či později se na světě bude obchodovat v nějaké virtuální měně, protože současné existující peníze postupně ztrácí význam - každý stát je ovlivňuje. Stal se z nich kus papíru, který je podložen jen důvěrou lidí v tu měnu a stát. A bitcoin si v tomto na nic nehraje, také jen žádá o důvěru a podle toho se ta měna chová," říká Navrátil.

Důležitý rozdíl ale podle něj je, že měnu nikdo nemůže centrálně ovlivnit. "Není tu žádná národní banka, která by s ní provedla to, co se teď nedávno stalo s kurzem koruny. A to se mi na tom líbí. A co je na tom ještě skvělé, měna je teď současně i investicí, protože jak stále sílí poptávka po bitcoinech, hodnota jde nahoru," dodává.

České zákony používání bitcoinů obchodníkům komplikují

Při platbě bitcoiny existují dvě možnosti - virtuální peníze je možné posílat převodem podobně jako při bezhotovostních platbách běžnou měnou, a kromě toho existuje i možnost placení přímo na místě, k čemuž je potřeba mít chytrý telefon vybavený potřebnou aplikací.

Uživatel k přístupu ke svému kontu používá takzvaný privátní přístupový klíč, což je laicky řečeno dlouhé heslo, které lze uchovávat ve formě počítačového souboru, ovšem je možné ho také vytisknuté přechovávat v "hmotné" podobě.

"Znám řadu lidí, kteří se o bitcoiny zajímají, ale zatím je to stále příliš nová věc, takže jsou opatrní a stále ještě zvažují, jestli se do toho pustí. Někoho odrazuje právě zatím stále vysoká volatilita bitcoinu, kdy se během dne kurz změní třeba o sto dolarů," potvrzuje Radomír Navrátil.

Například v prosinci zažil bitcoin jízdu jako na horské dráze - na začátku atakoval hranici 1 200 dolarů za bitcoin, ovšem po restrikcích jeho obchodování v Číně spadl na 700 a později i 500 dolarů. Na začátku ledna ovšem už zase opět krátce dosáhl hranice tisíce dolarů (více zde). V Česku ale hlavně obchodníkům komplikuje využívání této virtuální měny i legislativa.

"V českých zákonech jsou elektronické peníze jako takové definované, ale předpokládá to, že je vydává právnická osoba, která má povinnost je odkoupit zpět za daný kurz. A to u bitcoinů nejde, protože nejsou vydávány právnickou osobou. Takže české zákony je zatím nedokážou zaškatulkovat, což se chceme pokusit změnit," shrnul Václav Brož.

Někde jde o uznanou měnu, nelíbí se ale zneužitelnost

V některých státech už přitom bitcoin pozice řádné obchodovatelné měny dosáhl, z těch evropských byl například v srpnu přijat v Německu jako privátní platidlo, za oceánem je pak uznáván jako měna třeba v Texasu.

Řada zemí má ale stále rezervovaný přístup, nelíbí se jim totiž zneužitelnost bitcoinů pro praní špinavých peněz a jiné nelegální aktivity kvůli nemožnosti sledovat historii jednotlivých mincí.

Například před necelými třemi měsíci americká FBI zajistila účet muže obviněného z provozování internetového obchodu Silk Road, kde se mimo jiné ve velkém obchodovalo s drogami a léky, a také účet samotného obchodu.

K placení byly totiž ve velké míře využívány právě bitcoiny a dohromady jich tak američtí vyšetřovatelé zabavili 174 tisíc. Tato suma měla v té době hodnotu zhruba 34,5 milionu dolarů (přibližně 685 milionů korun) a znamenala 1,5 procenta ze všech bitcoinů, jež byly v té době v oběhu (množství peněz je předem dané, maxima má být dosaženo v roce 2140, kdy jich bude 21 milionů).

Někteří ekonomové pak před bitcoinem varují s tím, že strmý nárůst jeho hodnoty v posledních měsících je bublinou, která podle nich brzy praskne a většina lidí o investované peníze přijde.