Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž po 17 letech „vstal z mrtvých“. Musí doplatit alimenty

  2:27aktualizováno  2:27
Čestmír Vašica zemřel 1. května 1998. Tedy pouze oficiálně - rozhodnutím úřadů. Ve skutečnosti je dodnes živ a zdráv. „Obživl“ před několika měsíci, zhruba sedmnáct let po svém úředním skonu.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soud ho prohlásil za mrtvého v roce 2002 poté, co ho už několik let nikdo nedokázal najít ani zjistit, kde by mohl být. Právě v takových případech rozhodne o pravděpodobném datu úmrtí soudce, aby se mohlo například řešit dědictví, děti dostaly sirotčí důchod a podobně.

Vašicova bývalá manželka ze Starého Města na Šumpersku sice tušila, že „smrt“ může být pouze na papíře, jenže problémy, které jí po „nebožtíkovi“ zůstaly, byly naopak velmi skutečné. Dlužil jí peníze na výživném, které celé roky neplatil na jejich děti. Ty navíc neměly po jeho zmizení ani sirotčí důchod.

O nynější zázračný návrat Čestmíra Vašici do světa živých se postarali policisté, kteří ho 30. ledna předvedli na stanici v Ostravě-Porubě, protože se předtím prokázal neplatnou občankou, navíc na úplně jiné jméno. „Posmrtný“ život vedl pod jménem Malík.

„30. ledna půl hodiny před půlnocí mě informovali, že exmanžela předvedli na oddělení v Ostravě-Porubě,“ popsala Eva Machálková, která policistům v noci u dveří bytu musela z fotografií potvrdit identitu muže. A hned je také upozornila, že Vašica dodnes dluží výživné.

„V Ostravě ho přesto hned ráno pustili, aby si prý mohl vyřídit novou občanku. Moc jsem to nechápala, zvlášť když bylo tak nutné identifikovat ho v noci,“ přemítá žena.

Vašica: Selhal jsem, napravím to

Právě kvůli výživnému se v minulosti s exmanželem přela, roky například usilovala u soudu o zvýšení částky, kterou Vašica stejně neplatil. „Soudkyně mi tehdy v dobré víře poradila, abych ho nechala prohlásit za mrtvého a děti dostaly aspoň sirotčí důchod. Soud mi vyhověl, ale žádné peníze stejně nedostaly,“ říká dnes Machálková.

Návrh podala v roce 1998, a protože se Vašica před svým zmizením pohyboval v Ostravě a ve Frýdku-Místku, projednával žádost tamní soud. Trvalo čtyři roky, než rozhodl, že muž nežije, a 21. února 2002 ho prohlásil za mrtvého. Jako den smrti určil zpětně 1. květen 1998.

Jenže snaha, aby Machálková pro děti získala alespoň sirotčí důchod, byla marná. Na České správě sociálního zabezpečení totiž nemohla doložit, že muž byl v posledních deseti letech alespoň pět let zaměstnán.

„Vzhledem k tomu, že pan Čestmír Vašica získal v desetiletém období před dnem smrti započitatelný pouze jeden rok a 34 dní, nárok na sirotčí důchod vám nevznikl,“ napsali Machálkové úředníci. Nepomohl ani ombudsman, žádné pomoci státu se rodina nedočkala.

Naopak. Soudy po „smrti“ muže také zastavily řízení o zvýšení výživného, proti čemuž se sice rodina odvolala, ale bez úspěchu.

„Získali jsme svědectví, že můj exmanžel žije a že by bylo dobré rozhodování o výživném přehodnotit,“ vypráví Machálková. Ale soudy odvolání zamítly - muž byl stále úředně mrtev. Policie se ho sice snažila hledat v místech, kde byl údajně spatřen - v ostravských hospodách, hernách a na nádraží - ale bezvýsledně.

Náš právní systém je Kocourkov, říká Vašicova exmanželka

Nyní, když je muž oficiálně opět „naživu“, jeho exmanželka v boji pokračuje. Nově podala stížnost ke státnímu zastupitelství. „Nemohla jsem jinak, protože policie přes moje upozornění, že pan Vašica byl trestně stíhán pro neplacení výživného, jej druhý den pustila na svobodu.“

Státní zastupitelství jí dalo za pravdu a předalo případ zpátky policii. Ten se tedy po celých 22 letech fakticky vrací na začátek.

MF DNES se podařilo zastihnout také Čestmíra Vašicu. „Když jsem byl mrtvý a oživl jsem, měl bych se dožít vysokého věku. Z popela vstal fénix a potom ještě Vašica,“ říká ironicky. Navzdory tomu, že se prokazoval doklady na cizí jméno, však popírá, že by se celé roky cíleně skrýval. „Několik let jsem pracoval v zahraničí, a ani když jsem žil na Ostravsku, tak jsem se neukrýval,“ tvrdí.

Faktu, že rodině dlouhodobě nezaplatil výživné, podle svých slov lituje. „Beru to tak, že jsem selhal, ale chci to alespoň částečně nahradit. Až budu mít občanku, vezmu si půjčku a chci nějaké peníze vyplatit,“ říká.

Zároveň však přiznává, že má pouze příležitostnou práci, a navíc mu bude příští rok sedmdesát let. „To je moje věc, jak si to zařídím,“ reagoval.

Eva Machálková je přesvědčena, že v její kauze zcela selhal stát: „Kdyby stát platil zálohové výživné za otce a pak je sám vymáhal, určitě by si víc ohlídal, aby dlužník zaplatil a nedošlo k tak absurdnímu případu, kdy po 22 letech není možnost se dovolat práva. Celý právní systém v našem státě je Kocourkov.“

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Prostějov inspiroval hledání ztracených židovských náhrobků po celém Česku

Celorepublikovou kampaň s názvem Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů,...

Pátrání po náhrobcích ze starého židovského hřbitova v Prostějově inspirovalo celorepublikovou kampaň s názvem Hledání...

Král přenocoval v Olomouci a vyrazil osvobodit Vídeň, připomíná deska

Pamětní deska nově připomíná na olomouckém Horním náměstí dům, v němž roku 1683...

Olomouckou stopu v jednom z klíčových momentů evropské historie - osvobození Vídně z tureckého obležení, nově připomíná...

Sousoší dětí tří kontinentů je po letech ve sklepě zpět u olomoucké školy

K olomoucké Základní škole Zeyerova se po mnoha letech vrátilo sousoší nazvané...

Po desítkách let se k olomoucké Základní škole Zeyerova vrátilo bronzové sousoší od zdejšího významného akademického...

Najdete na iDNES.cz