Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S výchovou dětí jsem to přehnal, přiznal v slzách. Vyvázl s podmínkou

  16:53aktualizováno  16:53
Soud udělil muži obžalovanému z týrání dvou dětí z malé obce na Prostějovsku podmíněný trest. Otčím staršího chlapce a malou dívku nepřiměřeně trestal a zadával jim příliš tvrdou fyzickou práci. Hrozilo mu až osm let za mřížemi.
Muži hrozilo za týrání až osm let vězení. Soud ale nakonec přijal jeho omluvy i fakt, že se snažil matce i dětem pomoci, a dal mu podmíněný trest. (Ilustrační snímek)

Muži hrozilo za týrání až osm let vězení. Soud ale nakonec přijal jeho omluvy i fakt, že se snažil matce i dětem pomoci, a dal mu podmíněný trest. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Soud prokázal, že to muž s výchovou přeháněl. "Obě děti týral. Pokud se hájil tím, že se jednalo pouze o přísnou výchovu, v situaci, kdy dítě odchází z domu s batohem, plyšáky a brečí, to za přísnou výchovu nemohu považovat," uvedla soudkyně Ivona Otrubová. Za pravdu jí dala mimo jiné i soudní znalkyně a řada svědků.

Třiatřicetiletý muž z Prostějovska prosil soud o shovívavost a pochopení. Při své závěrečné řeči málem plakal. "Byl jsem na děti přísný, ale chtěl jsem, aby z nich něco bylo. Říkal jsem jim, budeme mít všechno, ale musíte mi pomoci. Mrzí mě to, vím že jsem vinen," prohlásil u soudu.

Ten mu uvěřil. "Akceptovali jsme jeho lítost. Přihlédli jsme k tomu, že je nyní zaměstnán, má příjmy, několik let si už buduje nový život a vytváří si nový vztah," uvedla soudkyně.

Partnerka muže, matka obou dětí, podle soudu potřebuje zázemí. "Upozorňuji vás ovšem, že toto je poslední šance, kterou vám jakýkoliv senát v České republice může dát. Budete pod dohledem probačního úředníka, abyste mohl žít řádný život," prohlásila soudkyně.

Muž se staral. Za matku zaplatil dluhy, začal opravovat domek

Matka obou dětí se za muže postavila. "Byl na ně sice přísný, ale taky je uměl pohladit a pochválit. Chtěl jim být otcem, pomáhal mi. Když jsem byla s dětmi sama, syna jsem nezvládala," uvedla žena.

Celý smutný příběh začal ve chvíli, kdy se muž seznámil s matkou sedmileté dívky a dvanáctiletého chlapce. Tehdy žili v jednom menším městě na Prostějovsku (konkrétní údaje případu nelze podle zákona zveřejnit, neboť maximálně chrání totožnost obou malých dětí - pozn. redakce).

Muž tehdy za svou novou partnerku zaplatil dluhy a našel pro novou rodinu bydlení ve vesnici kousek od Prostějova. Vzal si úvěr na dům a začal ho opravovat. Rodina tak měla hluboko do kapsy, a musela šetřit. Otčím pak začal děti nutit do práce. Chlapec musel kopat jámy na zahradě a vozit kolečka s těžkým nákladem. Když úkoly nesplnil, byl bit.

Děti měly modřiny a nakonec z domova utekly k babičce

Podle soudu dokonce muž na hocha házel kamení a nabádal k tomu i jeho mladší sestru. I tu často bil. Dívku, která v té době chodila do mateřské školy, tahal za uši, za vlasy a v noci ji budil. Svědci zaznamenali, že jí vytrhl chumáč vlasů. Děti měly také modřiny.

"Potvrdily to učitelky ze školy a z mateřské školy, které viděly zranění," konstatovala soudkyně.

Chlapec nakonec utekl z domu ke své babičce v jiném městě na Prostějovsku, kde dřív bydel, a dostal tam i svou malou sestru. V té době, loni na jaře, se o celý případ začala zajímat také sociálka a policie. Muž byl vzápětí obviněn a za týrání dětí mu hrozilo až osm let vězení.

Obhájce muže Pavel Kvíčala z Prostějova se snažil zpochybnit znalecký posudek. Znalkyně totiž obě děti vyšetřovala v bytě u babičky, kterým je svěřil do výchovy soud. To mohlo podle obhájce posudek ovlivnit.

"Výpověď dětí je věrohodná, realistická, spontánní a zapadá do sebe. Nemají sklon si vymýšlet,“ prohlásila ovšem u soudu soudní znalkyně. Vyšlo zde navíc najevo, že otčím byl v minulosti několikrát trestán. Šlo například o jízdu bez dokladů nebo různé krádeže. Soud mu dokonce v minulosti vyměřil i nepodmíněný trest.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Nejvyšší soud vrátil zpět spor o stavbu obchodní galerie v Prostějově

(ilustrační snímek)

Rozsudek Nejvyššího soudu o stavbě velké obchodní galerie v centru Prostějova, na který všichni netrpělivě čekali,...

Najdete na iDNES.cz