VIDEO: Kočár vydal vzkaz i tajemství, muzeum láká na novou expozici

  • 0
Pozoruhodnou historii má jeden z vozů v nové expozici, která se letos otevírá v Muzeu kočárů v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Takzvaný Landauer pochází z Norimberku, ale vyšlo najevo, že ho v Praze kolem roku 1910 vyrobil Jan Vodička.

„Z Norimberku jsme dovezli vrak. Začali jsme čistit poškozené textilie, a když jsme je sundávali, pod jedním polštářem jsme našli zašitý vzkaz. Nyní ho máme v kronice muzea. Píše se v něm, že kočár postavil Jan Vodička v Praze na Václavském náměstí číslo 11. A kdo zná Prahu, samozřejmě ví, že tam Vodičkova ulice opravdu je,“ usmívá se zakladatel a hlavní postava Muzea kočárů Václav Obr.

V kočáře restaurátoři objevili také schované noviny z roku 1910, což by mohlo ukazovat na rok vzniku.

„Mohlo by to odpovídat. Tyto kočáry se stavěly od roku 1820 až do roku 1920, kdy se z kočárových karoserií přestoupilo na automobilové. Je úžasné, že se nám podařilo prokázat, jak kočár do Německa postavil Čech,“ poznamenal Obr.

Nová expozice muzea kočárů

Kočár budou mít lidé možnost spatřit už tuto sobotu, kdy s ním muzeum uskuteční slavnostní jízdu v délce zhruba padesáti kilometrů u příležitosti zahájení turistické sezony (přehled trasy zde).

V nové expozici cestovních kočárů v Čechách pod Kosířem bude asi třicítka vozů včetně doplňků. Návštěvníci se mohou těšit na větší cestovní kočáry, které sloužily tehdejší společnosti pro dopravování například z nádraží do měst či vesnic nebo na cesty mezi statky, zámečky či grunty. Například přímo na Velkém Kosíři měla šlechta statek Gabrielov.

Pro zpestření nebudou chybět ani další drobnosti, jako jsou lucerny, erbovní postroje na koně slavných rodů nebo livreje, což jsou kostýmy, které se používaly při cestování a slavnostních ceremoniích.

Muzeum má například zlatý ceremoniální kočár arcibiskupů

Expozice rovněž nabídne neobvyklá srovnání. Vedle zcela zrestaurovaného kočáru bude například stát vůz podobného typu, ale jako vrak.

„Tento kočár jsme našli kdesi ve stodole a vyčistili ho, ale pak už jsme ho nechali v původním stavu, zdevastovaný, roztrhaný a strašidelný. Bude tam nádherně vidět, co je potřeba úsilí, práce a jaké množství řemesel, než se z vraku opět stane nádherný, funkční kousek,“ prozrazuje Obr.

Unikátní Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku, jež ve střední Evropě nemá obdobu, funguje již osmým rokem. K vidění jsou zde desítky starobylých kočárů, mezi nimi i největší smuteční kočár postavený firmou Brožík, dále zlatý ceremoniální kočár olomouckých arcibiskupů nebo největší sbírka kočárových luceren a koňských postrojů.

Václav Obr se restaurování starých věcí a kočárů věnuje už jedenadvacátým rokem. Začínal v nedalekém Plumlově, kde měl depozitáře v budovách nízkého zámku, a v roce 2006 položil základní kámen muzea, které o tři roky později otevřel. Ještě letos by rád dokončil poslední etapu rekonstrukce a rozšíření muzea.