Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bílá Voda připomene řádové sestry i princeznu, jež utekla s tajemníkem

  11:01aktualizováno  11:01
Muzeum v Bílé Vodě na Jesenicku představí tuto nejizolovanější obec ve Slezsku. Ukáže, jak její odlehlosti využil třeba komunistický režim, který sem deportoval nepohodlné řádové sestry. Útočiště tu naopak v historii našla pruská princezna, která utekla se svým tajemníkem. Muzeum chce navíc poukázat i na lepší časy místa.

Zatímco předtím pomáhaly ve školách či v nemocnicích, v Bílé Vodě musely sestry vincentky pracovat na poli. | foto: archiv hostiárny Unita

Když pruská princezna Mariana Oranžská utekla od syna pruského císaře s osobním tajemníkem, byl z toho v devatenáctém století prvořadý skandál. Po útěku si vybrala jako své útočiště právě Bílou Vodu. Také proto bude mít v nově zřizovaném muzeu svou expozici.

"Neměla jednoduchou pozici. Musela do vyhnanství a v Prusku mohla být maximálně jeden den v celku a musela se tam vždycky hlásit policii," vysvětlil starosta Bílé Vody Miroslav Kocián.

"Aby byla blízko svých statků ležících v současném Polsku a mohla tam pravidelně jezdit, zvolila si jako místo azylu Bílou Vodu. Život v obci tehdy výrazně ovlivnila, proto už tu máme stezku Mariany Oranžské připomínající její pravidelné jízdy do Polska a teď bude mít své místo v našem muzeu," dodal.

Vesnice ležící na výspě Jesenicka byla po staletí jedním z nejvíce izolovaných míst u nás. V důsledku rakousko-pruských válek byla většina Slezska odtržena od habsburské monarchie, ale Bílá Voda tam zůstala.

Komunisté do Bílé Vody odsunuli řádové sestry z celé republiky

"Kvůli rozdělení Slezska byla vesnice téměř ze všech stran omezena státními hranicemi, takže její izolace byla obrovská," popsala historička Michaela Neubauerová. Ještě víc se prohloubila odsunem Němců po válce.

Podle Neubauerové právě velká izolace od okolí byla vítanou příležitostí pro komunisty, aby do Bílé Vody komunisté vyhnali po roce 1950 do internace řádové sestry z celé republiky. Čtyřicetiletá internace řádových sester bude jedním z hlavních bodů vznikajícího muzea.

Čtěte o násilných deportacích sester komunisty

"Byl tu charitní domov pro přestárlé sestry nazvaný trefně jako přestupní stanice do nebe. Proto je tu také ojedinělý hřbitov, kde jsou pohřbeny řádové sestry nejrůznějších řádů," popsala Neubauerová.

Vesnice získala od řádů, do nichž se po roce 1990 řádové sestry z Bílé Vody vracely, řadu cenných exponátů. "Například od Školských sester ze Slavkova jsme získali oltář, který měly ve své domácí kapli. Byla to vlastně místnost v domě, kde bydlely. V muzeu ukážeme, jak řádové sestry bydlely a žily. Jejich internace je vedle odsunu původních obyvatel nejpohnutějším obdobím historie," řekl Kocián.

V 18. a 19. století patřila vesnice k centrům vzdělanosti regionu

Muzeum připomene, že dnes malá vesnice patřila přes svou izolovanost v osmnáctém a devatenáctém století k centrům vzdělanosti na Jesenicku, když zde Piaristé zřídili a vedli v celém Slezsku proslulé piaristické gymnázium.

Nové expozice připomenou také vysokou hospodářskou úroveň v minulosti. V Bílé Vodě se vyráběla mezi světovými válkami proslulá plnící pera Haro, jejichž výroba ale po druhé světové válce skončila.

"Podařilo se nám sehnat dvě pera, která určitě budou ozdobou expozice," pochvaluje si Kocián. Slavnostní otevření muzea plánuje radnice na 7. září letošního roku.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Další z rubriky

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

Výprava do Afriky či vlčí safari. Olomoucká zoo buduje lákadla za miliony

Pohled na nový africké pavilon Kalahari, který nyní dokončila olomoucká...

Nový pavilon se surikatami a dalšími zvířaty, která na Svatém Kopečku dosud nebyla k vidění, projížďka mezi vlky či...

Kolony na D35 u olomouckého Globusu čekají řidiče ještě nejméně sedm let

Kruhový objezd na kraji Olomouce poblíž nákupního centra Globus, který patří k...

Řidiči vysněný plynulejší a bezpečnější provoz bez nervů v nekonečné koloně před kruhovým objezdem u olomouckého...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz