Od června je v Arcidiecézním muzeu v Kroměříži, které také spadá pod Muzeum...

Od června je v Arcidiecézním muzeu v Kroměříži, které také spadá pod Muzeum umění, výstava o proměnách tamního barokního zámku. | foto: Muzeum umění Olomouc

Umění v ulicích a edukační výstavy, olomoucké muzeum chystá řadu novinek

  • 0
Naplno vtáhnout běžného návštěvníka do světa umění, ukázat mu, jak se na něj má dívat a vnímat jej. To je jeden z hlavních letošních cílů olomouckého Muzea umění, které nyní zveřejnilo výstavní plán na rok 2020. Muzeum tento rok vůbec poprvé vyzkouší úplně nový typ výstav.

Půjde o takzvané edukační výstavy, které muzeum v předcházejících letech nepořádalo. První z nich začne už příští týden ve čtvrtek 23. ledna v olomouckém Arcidiecézním muzeu a věnovaná bude prostorové interpretaci zátiší.

„Je to první pokus Muzea umění o vytvoření nového druhu výstav – výstav takzvaného edukačního typu. Nejsou zacílené na odborníky, ale na běžné a mladší návštěvníky. Budou je velmi názorně provázet světem umění,“ přiblížil Miroslav Kindl, jenž v Muzeu umění vede odbor starého umění.

Ředitel muzea Ondřej Zatloukal dodává, že u edukačních výstav bude vedle samotné umělecké kvality vystavených exponátů důležité i to, jak se na ně lidé budou dívat. „Jde nám také o vztah návštěvníka vůči uměleckému dílu. Jde o to naučit se vnímat umění,“ vyzdvihl Zatloukal.

Další novinku chystá olomoucké Muzeum umění na říjen, kdy po letech příprav spustí první ročník akce nazvané Trienále středoevropské kultury a umění.

Organizátoři při ní oživí expozice v Muzeu umění a v Arcidiecézním muzeu hudebními vystoupením či divadelními představeními, umění se navíc nově dostane i mimo muzeum.

Ve městě se objeví například nejrůznější architektonické prvky. „Při přípravě tohoto prvního trienále jsme navázali spolupráci s mnoha institucemi v rámci celé Olomouce,“ doplnil Zatloukal.

Výstavy připomenou také Jana Sarkandera či výrobu tapiserií

Kromě toho muzeum při jedné z řady letošních výstav v rozmezí července a října připomene nynější 400. výročí zavraždění Jana Sarkandera a také loňské výročí 290 let od svatořečení dalšího mučedníka Jana Nepomuckého.

„Dvě výročí, dva Janové, dvě téměř identické legendy. Výstava se zaměří na jejich posmrtné životy a představí, jak byli zobrazováni ve výtvarném umění,“ popsali kurátoři muzea.

Při další výstavě se budou věnovat mnohdy opomíjeným tapiseriím, které v sobě už celá staletí spojují monumentální umělecké vyjádření a také řemeslnou zručnost.

Od dubna do konce srpna tak budou k vidění tapiserie vyrobené na základě děl předních českých autorů.

„Výstava navíc připomene obě místa, kde se tapiserie v českých zemích dodnes vytvářejí, tedy manufaktury ve Valašském Meziříčí, založenou v roce 1898, a v Jindřichově Hradci, jež funguje od roku 1910,“ uvedli organizátoři výstavy.