Konkrétní grafika od Michala Cihláře bude v muzeu k vidění na výstavě Grafika 70.–90. let 20. století. | foto: repro MUO

Andělé i Mucha. Olomoucké Muzeum umění slaví pětašedesátiny

  • 0
Přehlídkou nejvýznamnějších obrazů z olomouckých sbírek včetně těch od Alfonse Muchy a Antonína Slavíčka zahájí Muzeum umění Olomouc svou letošní jubilejní 65. výstavní sezonu. Již čtvrtá Olomoucká obrazárna ozdobí muzejní sály od příštího čtvrtka, výstavní maraton pak bude pokračovat další desítkou projektů.

„Šedesát let existence Muzea umění jsme si připomněli bilanční výstavou Od Tiziana po Warhola, která se konala jak v Muzeu moderního umění, tak v Arcidiecézním muzeu,“ přiblížil ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup.

„K letošnímu výročí připravujeme také projekt, který oba olomoucké objekty propojí. Šumění andělských křídel diváky seznámí s tradicí zobrazování andělských bytostí od středověku až po současnost, od témat, kde hraje anděl úlohu hlavní, přes vedlejší či doprovodné role až k volným ‚osvobozeným‘ andělským motivům v umění 20. století,“ dodal.

Při příležitosti „půlkulatin“ muzejníci lidem ukážou skvosty ze svých sbírek.

„Nejdůležitější v tomto směru bude dubnová výstava nazvaná Uhlem, štětcem, skalpelem, která představí sbírku kresby. Prostřednictvím exponátů z našich fondů zmapujeme proměny kreslířského umění od staré kresby až téměř po současnost,“ řekla vedoucí odboru moderního a současného umění Gina Renotiére.

První výstava se zaměří na evropské malířství 19. století

Kresby poté doplní motivy květů v kresbách autorů art brut, od srpna muzeum představí unikátní kolekci grafik 70. až 90. let 20. století a od konce listopadu vystaví dokumentaci a záznamy akčního umění.

Vůbec první letošní výstavu si návštěvníci užijí už příští týden, Olomoucká obrazárna IV je poslední z řady výstav, které od roku 1994 seznamovaly s významnými obrazy z olomouckých sbírek.

„Zaměříme se na evropské malířství 19. století. Vystavíme reprezentativní výběr nejlepších děl českých, moravských, německých, rakouských, ale i francouzských, italských nebo španělských malířů,“ uvedl Soukup.

Mezi autory nechybí Václav Brožík, Vojtěch Hynais, Antonín Chittussi, Antonín Slavíček, Alfons Mucha, ale také zahraniční malíři Gabriel von Max, Hans Makart, Leopold Kupelwieser nebo Adolf Hölzel.