Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stvrzeno. Muzeum umění udělalo významný krok směrem k SEFO

  17:32aktualizováno  17:32
Plány na Středoevropské fórum (SEFO) znovu ožívají. Muzeum umění Olomouc se vize rozsáhlé, ambiciózní, a především už jednou odsunuté přístavby za stovky milionů korun evidentně nehodlá vzdát.

Budova olomouckého Muzea umění v Denisově ulici. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Muzeum si proto pod svá křídla vzalo Divadlo hudby. V pondělí to stvrdili podpisem ředitel muzea, primátor a ministr kultury Jiří Balvín.

Jak Muzeum umění, tak i Divadlo hudby sídlí ve stejné budově v Denisově ulici číslo čtyřicet sedm. Po jejich sloučení, při němž Divadlo hudby rozhodně nezanikne, se vedení muzea může pustit do poslední fáze velké rekonstrukce budovy. Ta je de facto předstupněm pro samotné SEFO.

"Malé SEFO"

Nejaktuálnější jsou teď pro Muzeum umění Olomouc plány na poslední část rekonstrukce sídla v Denisově ulici. Po 13 letech by se ji tak podařilo dokončit, jde o předstupeň k vybudování Středoevropského fóra. Vedení muzea počítá s novým pláštěm budovy a úpravami přízemí. Vzniklo by tu nové infocentrum, šatna, obchod s katalogy muzea a lepší spojení s kavárnou. Handicapovaní by zde nově měli k dispozici výtahy. Součástí by bylo i oživení kina Central, jeho sál by nově využívalo Divadlo hudby. Náklady přesahují 130 milionů Kč.

Zhruba v letech 2018 či 2019 v Olomouci vznikne takzvané "malé SEFO". Oživení se díky němu dočká i sál bývalého kina Central, které nyní zeje v sídle muzea v Denisově ulici prázdnotou.

"Právě do sálu kina Central by se po rekonstrukci mělo přestěhovat Divadlo hudby. Z jeho nynějších prostor vznikne mezinárodní kulturní centrum, bude zde knihovna, archiv a velká badatelna pro širokou veřejnost," popisuje ředitel Soukup, který v čele Muzea umění stojí od začátku letošního roku.

Město zatím bude Divadlu hudby přispívat tak jako doposud

V plánech na takzvané "malé SEFO" je také rozšíření vstupních prostor v sídle muzea, nové informační centrum, bezbariérový přístup, výtahy pro handicapované či nová fasáda této známé budovy.

Veškeré plány na "malé SEFO" jsou již hotové, ještě je však musí odsouhlasit ministerstvo kultury. Již v pondělí však ministr kultury v demisi Jiří Balvín vedení Muzea umění potěšil.

S primátorem Novotným svým podpisem posvětil přesun Divadla hudby z řad olomouckých příspěvkových organizací právě pod křídla Muzea umění, které spadá pod stát. Sousedství s v uvozovkách městským Divadlem hudby ho tak mohlo brzdit v rozletu.

"Dlouhodobě to nebylo funkční řešení. Už jenom proto, že Muzeum umění má své plány na budoucí rozvoj, a to včetně rekonstrukce a rozšiřování. Za jiných okolností bychom tak museli Divadlo hudby nechat zaniknout, anebo pro něj hledat úplně jiné prostory," přemítá primátor Novotný.

Podepsaná smlouva o přesunutí Divadla hudby pod muzeum však zaručuje, že město o tuto svoji kulturní značku nepřijde. Nebude se zde ani propouštět.

Město se navíc v pondělí na jednání zastupitelstva zavázalo k tomu, že bude na provoz divadla ještě v dalších pěti letech přispívat jako doposud. Ročně tak na účet divadlu pošle přes čtyři miliony korun.

Přesunem divadla pod Muzeum umění a také blížící se rekonstrukcí tohoto společného sídla však plány muzea nekončí. To stále usiluje i o vznik velkého Středoevropského fóra. Dle původních plánů šlo o rozsáhlou přístavbu k budově v Denisově ulici v duchu moderní architektury. Náklady se blížily k půl miliardě korun.

Plány na "velké SEFO" nekončí

Velké Středoevropské fórum bylo ambiciózním plánem. Šlo o rozsáhlou přístavbu, která by vedle budovy Muzea umění Olomouc zaplnila nevábnou proluku. Uvnitř měly mimo jiné vzniknout unikátní výstavní sály.

Kvůli své plánované podobě rozvířilo SEFO v Olomouci prudkou veřejnou debatu, stavba dráždila především svou moderní architekturou. Vybudování fóra ovšem naplno stoply problémy s dotací a výkupem potřebných pozemků.

Tuto překážku má však už vedení Muzea umění Olomouc za sebou. "Dnes jsou již v rukou státu všechny parcely v proluce. Nic nebrání tomu, aby do budoucna byla tato záležitost realizována," podotkl ředitel muzea Soukup.

Již dříve se vyjádřil, že je ve hře nová architektonická soutěž na podobu fóra.

Přechod Divadla hudby označuje Soukup za zásadní krok, který otevírá možnost se do projektu velkého Středoevropského fóra vrátit.

"Chtěl bych poděkovat ministerstvu kultury a městu Olomouc za tento vstřícný krok, který nám pravděpodobně otevírá dveře k tomu, že po malém přijde i to vytoužené velké SEFO. Je to otázka budoucnosti. Už teď ale vedeme jednání s politiky či stranami a také s lidmi zodpovědnými za čerpání evropských peněz. Hledáme cestu, jak zrealizovat i velké SEFO," řekl Soukup.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Exšéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

Někdejší ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Známý je i díky...

Robert Runták, který roky řídil Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí...

Najdete na iDNES.cz