Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stvrzeno. Muzeum umění udělalo významný krok směrem k SEFO

  17:32aktualizováno  17:32
Plány na Středoevropské fórum (SEFO) znovu ožívají. Muzeum umění Olomouc se vize rozsáhlé, ambiciózní, a především už jednou odsunuté přístavby za stovky milionů korun evidentně nehodlá vzdát.

Budova olomouckého Muzea umění v Denisově ulici. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Muzeum si proto pod svá křídla vzalo Divadlo hudby. V pondělí to stvrdili podpisem ředitel muzea, primátor a ministr kultury Jiří Balvín.

Jak Muzeum umění, tak i Divadlo hudby sídlí ve stejné budově v Denisově ulici číslo čtyřicet sedm. Po jejich sloučení, při němž Divadlo hudby rozhodně nezanikne, se vedení muzea může pustit do poslední fáze velké rekonstrukce budovy. Ta je de facto předstupněm pro samotné SEFO.

"Malé SEFO"

Nejaktuálnější jsou teď pro Muzeum umění Olomouc plány na poslední část rekonstrukce sídla v Denisově ulici. Po 13 letech by se ji tak podařilo dokončit, jde o předstupeň k vybudování Středoevropského fóra. Vedení muzea počítá s novým pláštěm budovy a úpravami přízemí. Vzniklo by tu nové infocentrum, šatna, obchod s katalogy muzea a lepší spojení s kavárnou. Handicapovaní by zde nově měli k dispozici výtahy. Součástí by bylo i oživení kina Central, jeho sál by nově využívalo Divadlo hudby. Náklady přesahují 130 milionů Kč.

Zhruba v letech 2018 či 2019 v Olomouci vznikne takzvané "malé SEFO". Oživení se díky němu dočká i sál bývalého kina Central, které nyní zeje v sídle muzea v Denisově ulici prázdnotou.

"Právě do sálu kina Central by se po rekonstrukci mělo přestěhovat Divadlo hudby. Z jeho nynějších prostor vznikne mezinárodní kulturní centrum, bude zde knihovna, archiv a velká badatelna pro širokou veřejnost," popisuje ředitel Soukup, který v čele Muzea umění stojí od začátku letošního roku.

Město zatím bude Divadlu hudby přispívat tak jako doposud

V plánech na takzvané "malé SEFO" je také rozšíření vstupních prostor v sídle muzea, nové informační centrum, bezbariérový přístup, výtahy pro handicapované či nová fasáda této známé budovy.

Veškeré plány na "malé SEFO" jsou již hotové, ještě je však musí odsouhlasit ministerstvo kultury. Již v pondělí však ministr kultury v demisi Jiří Balvín vedení Muzea umění potěšil.

S primátorem Novotným svým podpisem posvětil přesun Divadla hudby z řad olomouckých příspěvkových organizací právě pod křídla Muzea umění, které spadá pod stát. Sousedství s v uvozovkách městským Divadlem hudby ho tak mohlo brzdit v rozletu.

"Dlouhodobě to nebylo funkční řešení. Už jenom proto, že Muzeum umění má své plány na budoucí rozvoj, a to včetně rekonstrukce a rozšiřování. Za jiných okolností bychom tak museli Divadlo hudby nechat zaniknout, anebo pro něj hledat úplně jiné prostory," přemítá primátor Novotný.

Podepsaná smlouva o přesunutí Divadla hudby pod muzeum však zaručuje, že město o tuto svoji kulturní značku nepřijde. Nebude se zde ani propouštět.

Město se navíc v pondělí na jednání zastupitelstva zavázalo k tomu, že bude na provoz divadla ještě v dalších pěti letech přispívat jako doposud. Ročně tak na účet divadlu pošle přes čtyři miliony korun.

Přesunem divadla pod Muzeum umění a také blížící se rekonstrukcí tohoto společného sídla však plány muzea nekončí. To stále usiluje i o vznik velkého Středoevropského fóra. Dle původních plánů šlo o rozsáhlou přístavbu k budově v Denisově ulici v duchu moderní architektury. Náklady se blížily k půl miliardě korun.

Plány na "velké SEFO" nekončí

Velké Středoevropské fórum bylo ambiciózním plánem. Šlo o rozsáhlou přístavbu, která by vedle budovy Muzea umění Olomouc zaplnila nevábnou proluku. Uvnitř měly mimo jiné vzniknout unikátní výstavní sály.

Kvůli své plánované podobě rozvířilo SEFO v Olomouci prudkou veřejnou debatu, stavba dráždila především svou moderní architekturou. Vybudování fóra ovšem naplno stoply problémy s dotací a výkupem potřebných pozemků.

Tuto překážku má však už vedení Muzea umění Olomouc za sebou. "Dnes jsou již v rukou státu všechny parcely v proluce. Nic nebrání tomu, aby do budoucna byla tato záležitost realizována," podotkl ředitel muzea Soukup.

Již dříve se vyjádřil, že je ve hře nová architektonická soutěž na podobu fóra.

Přechod Divadla hudby označuje Soukup za zásadní krok, který otevírá možnost se do projektu velkého Středoevropského fóra vrátit.

"Chtěl bych poděkovat ministerstvu kultury a městu Olomouc za tento vstřícný krok, který nám pravděpodobně otevírá dveře k tomu, že po malém přijde i to vytoužené velké SEFO. Je to otázka budoucnosti. Už teď ale vedeme jednání s politiky či stranami a také s lidmi zodpovědnými za čerpání evropských peněz. Hledáme cestu, jak zrealizovat i velké SEFO," řekl Soukup.



Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Tají vlastníky, nemá účetní závěrky, přesto klub dostává od Olomouce miliony

Olomoucký zimní stadion.

Společnost, která vlastní a provozuje profesionální hokej v Olomouci, získává z veřejných rozpočtů miliony i navzdory...



Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Další z rubriky

Vědci rozluštili genom pšenice, vylepší výnosy i odolnost proti suchu

Ukázka optického mapování genomu pšenice. Modrá vlákna představují dlouhé úseky...

Po více než dekádě bádání se skupině vědců z dvaceti zemí světa podařilo rozluštit celý dědičný kód pšenice seté. Na...

Zakázané fotky ukazují na olomouckém náměstí srpnovou okupaci den po dni

Na olomouckém Horním náměstí je nyní k vidění výstava fotografií zachycujících...

Dvanáct panelů s velkoformátovými fotografiemi připomíná nyní na olomouckém Horním náměstí při příležitosti padesátého...

Plavec z Hané zdolal průliv mezi Irskem a Skotskem, čelil medúzám i proudům

Plavec ze Vsiska u Olomouce Jaroslav Chytil jako první český muž zvládl...

Mezi světovou elitu dálkových plavců se v uplynulých dnech zařadil rodák z Olomoucka Jaroslav Chytil. Překonal Severní...

Najdete na iDNES.cz