Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Půda skrývala folklorní poklad, teď ho získá kojetínské muzeum

  16:19aktualizováno  16:19
Městské kulturní středisko Kojetín získá hodnotné hanácké kroje, kapesníky, opasky či klobouky. Zdědí je po zemřelém místním rodákovi Janu Vražinovi. Stačilo přitom málo a vzácné folklorní artefakty by byly zapomenuty. Ležely totiž na půdě a původně je úředníci do dědického řízení, v němž nebyl, kdo by dědil, nezahrnuli.

Hanácké kroje zdědí Městské kulturní středisko Kojetín po místním rodákovi Janu Vražinovi. Ten působil i v Hanácké besedě Kojetín. | foto: MěKS Kojetín

Jana Vražinu, který se v Kojetíně narodil roku 1950, znali místní jako nadšence pro folklor. Amatérský archeolog, národopisec a sběratel předmětů souvisejících s jeho rodištěm měl velké znalosti o historii města a publikoval také v odborných archeologických časopisech. Celý život se věnoval výrobě hanáckých pásů a takzvaných darmovisů, které zhotovoval pro národopisné soubory z celé Hané.

"Působil u nás v Hanácké besedě a až do své smrti se živil výrobou opasků ke krojům,"  popsala Hana Svačinová z Městského kulturního střediska Kojetín.

Když Vražina před dvěma lety zemřel, nezůstala po něm žádná rodina, která by jeho majetek zdělila. V rámci takzvané odúmrti jej tak začali řešit úředníci. Ti nejprve objevili pouze jeden z krojů.

"Potom jsme se ale podívali na půdu za zamčené dveře a tam jsme našli mnohem více věcí. I to je důvod, proč od smrti pana Vražiny do vyřešení všech náležitostí uběhly dva roky. Museli jsme zastavit celý proces a dědické řízení vrátit zase na začátek," uvedl Karol Siwek, ředitel ostravské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který má dědictví na starosti.

Zamčená půda pak vydala hodnotný historický poklad. "Mezi věcmi jsme našli například soubory krojů, krojových součástí jako je kabát, marina, pás, deštník, kalhoty zvané baně, kapesníky či klobouk. Dále pak hanácké opasky nebo papírové náčrty výšivek," dodal Siwek s tím, že hodnota věcí se nedá vyčíslit.

Hodnotné věci předávají úřadníci muzeím

Nyní poputují do Městského kulturního střediska v Kojetíně. "Město si o pozůstalost po panu Vražinovi zažádalo, protože po něm zůstalo v domě mnoho pro nás hodnotných věcí," říká Svačinová.

Jakmile muzeum věci získá, zjistí, v jakém jsou stavu. "Určitě pro ně ale najdeme využití. Máme u nás stálou výstavu s názvem Ztracená tvář Hané, která se věnuje právě folklóru a ztraceným tradicím. Zaměřujeme se v ní na každodenní život lidí na Hané, takže věci se sbírky pana Vražiny u nás určitě najdou své místo," dodává Svačinová.

Případ je pak zvláštní i tím, že podobné poklady najdou úředníci jen málokdy.

"Ve většině podobných případů rozhodně takový majetek neřešíme a mnohem častěji se to, co najdeme, zlikviduje. Pokud mají ovšem nalezené věci, stejně jako v tomto případě, uměleckou či historickou hodnotu, snažíme se najít někoho, kdo by je převzal. A to jsou většinou muzea či galerie. Na vyhazování věcí není třeba moc přemýšlení, měla by to být až ta poslední možnost," řekl s úsměvem Siwek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Není v tom háček, ale chceme na radnici změnu hájí byznysmen dary stranám

Předseda představenstva developerské společnosti Manthellan a vlivný podnikatel...

Minulý týden se postaral o velký rozruch, když oznámil, že jeho firma poslala finanční dary osmi prostějovským...

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz