Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Půda skrývala folklorní poklad, teď ho získá kojetínské muzeum

  16:19aktualizováno  16:19
Městské kulturní středisko Kojetín získá hodnotné hanácké kroje, kapesníky, opasky či klobouky. Zdědí je po zemřelém místním rodákovi Janu Vražinovi. Stačilo přitom málo a vzácné folklorní artefakty by byly zapomenuty. Ležely totiž na půdě a původně je úředníci do dědického řízení, v němž nebyl, kdo by dědil, nezahrnuli.

Hanácké kroje zdědí Městské kulturní středisko Kojetín po místním rodákovi Janu Vražinovi. Ten působil i v Hanácké besedě Kojetín. | foto: MěKS Kojetín

Jana Vražinu, který se v Kojetíně narodil roku 1950, znali místní jako nadšence pro folklor. Amatérský archeolog, národopisec a sběratel předmětů souvisejících s jeho rodištěm měl velké znalosti o historii města a publikoval také v odborných archeologických časopisech. Celý život se věnoval výrobě hanáckých pásů a takzvaných darmovisů, které zhotovoval pro národopisné soubory z celé Hané.

"Působil u nás v Hanácké besedě a až do své smrti se živil výrobou opasků ke krojům,"  popsala Hana Svačinová z Městského kulturního střediska Kojetín.

Když Vražina před dvěma lety zemřel, nezůstala po něm žádná rodina, která by jeho majetek zdělila. V rámci takzvané odúmrti jej tak začali řešit úředníci. Ti nejprve objevili pouze jeden z krojů.

"Potom jsme se ale podívali na půdu za zamčené dveře a tam jsme našli mnohem více věcí. I to je důvod, proč od smrti pana Vražiny do vyřešení všech náležitostí uběhly dva roky. Museli jsme zastavit celý proces a dědické řízení vrátit zase na začátek," uvedl Karol Siwek, ředitel ostravské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který má dědictví na starosti.

Zamčená půda pak vydala hodnotný historický poklad. "Mezi věcmi jsme našli například soubory krojů, krojových součástí jako je kabát, marina, pás, deštník, kalhoty zvané baně, kapesníky či klobouk. Dále pak hanácké opasky nebo papírové náčrty výšivek," dodal Siwek s tím, že hodnota věcí se nedá vyčíslit.

Hodnotné věci předávají úřadníci muzeím

Nyní poputují do Městského kulturního střediska v Kojetíně. "Město si o pozůstalost po panu Vražinovi zažádalo, protože po něm zůstalo v domě mnoho pro nás hodnotných věcí," říká Svačinová.

Jakmile muzeum věci získá, zjistí, v jakém jsou stavu. "Určitě pro ně ale najdeme využití. Máme u nás stálou výstavu s názvem Ztracená tvář Hané, která se věnuje právě folklóru a ztraceným tradicím. Zaměřujeme se v ní na každodenní život lidí na Hané, takže věci se sbírky pana Vražiny u nás určitě najdou své místo," dodává Svačinová.

Případ je pak zvláštní i tím, že podobné poklady najdou úředníci jen málokdy.

"Ve většině podobných případů rozhodně takový majetek neřešíme a mnohem častěji se to, co najdeme, zlikviduje. Pokud mají ovšem nalezené věci, stejně jako v tomto případě, uměleckou či historickou hodnotu, snažíme se najít někoho, kdo by je převzal. A to jsou většinou muzea či galerie. Na vyhazování věcí není třeba moc přemýšlení, měla by to být až ta poslední možnost," řekl s úsměvem Siwek.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

StoletíDNES: Obnovený olomoucký orloj podle sovětského vzoru

Poznáte místo?

Letos prožíváme mimořádné výročí - sto let od vzniku samostatného československého státu. V rámci projektu...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Další z rubriky

Krádež dřeva u nechtěné střelnice stavěné policistou už prověřuje GIBS

Pohled na několikametrové valy u Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku v místech, kde...

Vyšetřování krádeže dřeva u Kobeřic, kde chce policista Tomáš Fiala postavit střelnici, si převzala Generální inspekce...

Nakrmit zoo loni stálo šest milionů, peníze šly i na červy a králíky

Nově narozená lvíčata vzácného lva berberského v zoo na Svatém Kopečku u

Téměř půldruhého milionu za maso, další statisíce za granule, ovoce a zeleninu, ale i za neupravenou potravu v podobě...

Kalamita po větrné smršti urychlila rozšíření přírodní rezervace Rabštejn

Vyhlídka z Rabštejna směrem  k turistické chatě a Hrubému Jeseníku.

Plocha přírodní rezervace Rabštejn v Jeseníkách by se měla rozrůst z dvaceti na zhruba 60 hektarů. Po dvou letech...

Grafton Recruitment Praha
OPERÁTOR VÝROBY OLOMOUC 113,-Kč/h

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 19 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz