Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Někteří zaměstnanci v Olomouckém kraji dostanou přidáno, ale jen málo

  10:07aktualizováno  10:07
Významní zaměstnavatelé v Olomouckém kraji jsou většinou při řeči o pohybu mezd v příštím roce opatrní. Jen někteří přidají tolik, aby lidem vzrostl výdělek tolik, že předstihne inflaci, a tak si zaměstnanci koupí víc zboží a služeb než letos.
Kde si lidé platově polepší, a kde nikoliv? Významní zaměstnavatelé v Olomouckém kraji jsou většinou opatrní. (ilustrační snímek)

Kde si lidé platově polepší, a kde nikoliv? Významní zaměstnavatelé v Olomouckém kraji jsou většinou opatrní. (ilustrační snímek) | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Největší zaměstnavatelé v regionu nejsou z průmyslové sféry, ale ze školství a zdravotnictví. Univerzita Palackého zaměstnává přes 3 800 lidí, kteří budou mít v příštím roce minimálně zachované mzdy.

"Podle kolektivní smlouvy, která platí pro kalendářní rok 2014, bude mzdová hladina zachována na stejné úrovni, jako byla v roce předchozím. Univerzita Palackého tak prostřednictvím kolektivní smlouvy svým zaměstnancům zajišťuje, že mzdy v roce 2014 nebudou sníženy," shrnul mluvčí univerzity Radek Palaščák.

Kdo dostane přidáno

Meopta optika Přerov
2 300 zaměstnanců
dělníci mají garantovaný 3% nárůst
Siemens Mohelnice
2 100 zaměstnanců
dělníci dostanou o 2,75 % více
Hella Autotechnik Mohelnice
2 100 zaměstnanců
odhadovaný nárůst mezd je 3 %
Epcos TDK Šumperk
1 000 zaměstnanců
pokud to umožní ekonomika, zvýší se mzdy o 2,5 %
Česko-slezská výrobní Zlaté Hory
300 zaměstnanců
nárůst váže na ekonomické výsledky
Fenix Jeseník
286 zaměstnanců
odhadovaný růst mezd je 5 %

Podle něj vývoj mezd v příštím roce závisí na dvou faktorech. Jednak na výši příspěvku ministerstva školství a tedy na státním rozpočtu, jednak na tom, jak bude Univerzita Palackého úspěšná při žádostech o finanční podporu především z evropských fondů, případně z dalších regionálních či národních dotačních titulů. Prostředky získané z této oblasti mohou výši mezd na univerzitě ovlivnit.

"Průměrná měsíční mzda činí v letošním roce přibližně 35 tisíc korun. Je nutné zdůraznit fakt, že tři čtvrtiny zaměstnanců jsou vysokoškolsky vzdělané. Navíc skoro dvě třetiny patří do skupiny akademických a vědeckých pracovníků, tudíž vysoce kvalifikovaných profesí," vysvětlil Palaščák.

Druhý největší zaměstnavatel, Fakultní nemocnice Olomouc, chce zvýšit mzdy tak, aby 3 350 zaměstnancům alespoň kompenzoval inflaci.

"S tímto návrhem jsme seznámili naše odborové organizace. Musím ocenit jejich pochopení pro složitou ekonomickou situaci v celém českém zdravotnictví a jejich rozumný přístup, který s největší pravděpodobností povede k dohodě a podpisu kolektivní smlouvy v prvních týdnech nadcházejícího roku," sdělil ředitel nemocnice Roman Havlík.

Průmyslové firmy svým zaměstnancům přidají

Z velkých průmyslových firem je největším zaměstnavatelem v regionu přerovská Meopta optika zaměstnávající téměř 2 300 zaměstnanců. Světový výrobce optiky dělníkům garantuje po dohodě s odbory tříprocentní nárůst mezd.

"Další vývoj mezd je podmíněn hospodářskými výsledky," uvedl generální ředitel Meopty Vítězslav Moťka.

Firma očekává v příštím roce mírný nárůst prodeje. Šéf odborů Meopty David Olša odhaduje, že celkový nárůst mezd by mohl být ještě o procento vyšší než garantovaný růst mezd.

"Vzhledem k vývoji české ekonomiky se nám podařilo dosáhnout přijatelného růstu mezd," přemítá Olša.

Stejně jako v Meoptě, také v mohelnickém závodě Siemens vyrábějícím elektromotory odboráři vyjednávají jen o dělnických mzdách. Platy technicko hospodářských pracovníků jsou smluvní záležitostí mezi nimi a zaměstnavatelem.

 "Podařilo se nám dohodnout s vedením nárůst od nového obchodního roku začínajícího 1. října 2013 nárůst tarifních dělnických mezd o 2,75 procenta. Samozřejmě bychom chtěli lidem vyjednat víc, ale musíme být realisty," sdělil odborový předák Siemensu Jiří Hanák.

Další významný mohelnický zaměstnavatel firma Hella Autotechnik vyrábějící světlomety pro auta světových značek přidává od nového obchodního roku všem zaměstnancům.

"Počítáme s navýšením nejméně tři procenta," odhaduje generální ředitel Helly Marek Ryšavý. Hella zaměstnává stejně jako Siemens přibližně 2 100 lidí.

Zaměstnanci Helly mohli být s příjmy spokojeni. Letos totiž dostali 13. a 14. plat. Přitom mzdy v Helle se pohybují nad průměrem regionu. Firma je však rovněž nesděluje. Světoznámému výrobci reflektorů na auta přibude příští rok práce.

"Získali jsme velmi zajímavou zakázku na světlomety pro automobilku Audi a jsou před námi další velmi zajímavé výzvy. Budeme přibírat čtyřicet až padesát techniků," odhaduje Ryšavý.

S požadavkem na čtyřprocentní nárůst mezd šli do kolektivního vyjednávání odboráři šumperské společnosti Epcos TDK vyrábějící ferity a pozistory využívané v širokém spektru oborů od automobilového průmyslu po elektrotechnické či počítačové a telekomunikační aplikace. Tolik ale pravděpodobně pro zaměstnance nezískají.

"Situace je stabilizovaná, nicméně nejsou žádné signály k růstu," uvedl generální ředitel Jiří Fibigr. Kolik se bude přidávat, rozhodne konec ledna, kdy vedení firmy podepíše s odboráři novou kolektivní smlouvu.

"Pokud to bude možné, chtěli bychom alespoň zachovat nárůst mezd z posledních dvou let, kdy se pohyboval kolem 2,5 procenta ročně, ale vzhledem k ekonomické situaci to bude velmi složité," naznačil Fibigr.

V Jeseníku se bude propouštět

Jako úspěšný hodnotí letošní rok šéf strojírenského podniku Českoslezská výrobní ve Zlatých Horách na Jesenicku Josef Žáček. Firma letos nabrala třicet nových zaměstnanců a zvýšila tak zaměstnanost na 300 lidí.

"Dobré výsledky nám umožnily vyplatit 13. plat. Taky do příštího roku je důvod k mírnému optimismu. Přidávat ale nyní nebudeme. Uvidíme podle ekonomických výsledků v průběhu příštího roku," vysvětlil Žáček.

I když je na Jesenicku vysoká nezaměstnanost a nejnižší průměrné mzdy v kraji, je zlatohorská společnost se 24 614 korunami měsíčně vysoko nad průměrem mezd na Jesenicku. Nad průměrem jsou také mzdy ve společnosti Fenix Jeseník vyrábějící elektrické topení a topné systémy. Letos si jeho zaměstnanci polepšili o 8,5 procenta.

"Firmě se daří. Příští rok budeme stavět novou halu a chtěli bychom lidem přidat na mzdách pět procent," řekl šéf Fenixu Cyril Svozil.

Paradoxně přes více zakázek sníží firma současný počet 286 zaměstnanců. "Hodně investujeme do automatizace procesů, což povede k propuštění některých lidí s nízkou kvalifikací," vysvětlil Svozil.

Jak to bude v zemědělství, může naznačit vývoj mezd v největší zemědělské firmě Olomouckého kraje, kterou je akciová společnost Úsovsko sídlící v Klopině na Mohelnicku. Firma zaměstnávající 650 lidí vidí prostor pro mírný růst mezd.

"Rok 2013 nedopadl špatně a výhled je rovněž celkem slušný. Pokud zvýšíme mzdy, bude to maximálně o dvě procenta," nastínil generální ředitel Úsovska Jiří Milek.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Chodce v Olomouci znovu ohrožovalo padající zdivo, z domu spadly cihly

Z domu v centru Olomouce spadlo na chodník několik cihel, nikdo z kolemjdoucích...

Z jedné z budov v centru Olomouce ráno spadlo na chodník několik cihel. Místem na jedné z nejrušnějších ulic města v tu...

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Najdete na iDNES.cz