Restaurátoři usadili s pomocí jeřábu zpět do výklenku šumperského domu sochu Římanky, která dává budově ve městě její název. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Šumperský dům už má zpět na fasádě sochu Římanky, která mu dává jméno

  • 0
Na své místo ve výklenku zrekonstruované fasády městského bytového domu v Šumperku se po opravách opět vrátila socha zvaná Římanka. Právě podle ní je budova už více než sto let ve městě známá jako dům U Římanky.

Restaurátorská parta z Olomouce umístila sochu na původní místo pomocí jeřábu.

„Restaurování sochy bylo součástí obnovy fasády. V současné době byla dokončena fasáda domu na náměstí Míru za 910 tisíc korun. Součástí obnovy fasády novorenesančního objektu patřícího městu byla i oprava sochy za necelých třicet tisíc,“ shrnula Eva Rutarová ze šumperské radnice.

Podle olomouckého restaurátora René Seifrieda restaurátorské práce na soše spočívaly v mechanickém omytí, lokálních retuších a konzervaci voskováním. Důležité bylo také sundání sochy, aby se při práci na omítkách nepoškodila.

„Římanka byla ve velmi dobrém stavu, takže nebylo potřeba provádět žádné velké opravy,“ nastínil Seifried.

Vracení sochy na fasádu

Římanka je z keramiky a je dutá. „Je to svým způsobem unikát. Nejprve byla vyrobena forma složená z několika dílů, do té se vtlačila keramická hmota a došlo k jejímu vypálení,“ vysvětlil restaurátor.

Šumperk se v architektuře stal mezinárodně známým na přelomu 19. a 20. století, kdy si zdejší bohatí podnikatelé nechal stavět nádherné vily. Proto se také městu od té doby říká Malá Vídeň. Právě dům U Římanky postavený v novorenesančním stylu patří k nejzajímavějším ve městě.

„Na jeho místě od středověku stávaly původně dva domy, které odkoupil bohatý kupec Karl Wiatschka a nechal zde postavit dvoupatrový novorenesanční objekt. Kupec cestoval za obchodem i do Itálie, odkud si přivezl manželku a dům se sochou nechal postavit k jejímu potěšení, aby jí připomínal její domov,“ přiblížila Rutarová. Slavný dům projektoval a stavěl šumperský stavitel Jozef Prosinger.