Na Hané začaly první žně roku 2015, mezi prvními je odstartovali v olomoucké...

Na Hané začaly první žně roku 2015, mezi prvními je odstartovali v olomoucké farmě Nový Dvůr. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Na Hané už začaly první žně, uspíšila je tropická vedra

  • 0
Sklizeň obilí na Hané začala. Jako první zahájili žně, a to s několikadenním předstihem oproti normálu, někteří pěstitelé ozimého ječmene. Do polí vyjely kombajny už v uplynulém týdnu kvůli tropickým teplotám. Ty by v kombinaci s minimem srážek mohly způsobit zasychání obilí.

Mezi prvními odstartovali žně pracovníci olomoucké farmy Nový Dvůr. „Do ozimého ječmene se pouštíme každý rok zhruba v tuto dobu. I když letos to bylo ale přeci jen o něco dříve kvůli tomu parnu. A udělali jsme dobře, obilí bylo dozrálé,“ řekl agronom zemědělského podniku Lubomír Pospíšil.

„Kondici“ klasů bedlivě sledují i jeho kolegové. Například ze Zemědělského družstva Kokory.

„Pokud by tropická vedra v kombinaci s minimálním deštěm pokračovala i v následujícím období, mohlo by to vést k zasychání porostů. Podle předpovědi už ale parna končí. Předpokládám proto, že vyjedeme zhruba za týden, a to do raných pšenic v sušších oblastech,“ uvedl předseda družstva Vladimír Lichnovský.

Do týdne až deseti dní by měly mít kombajny v polích i další velké podniky, například Agra Velký Týnec nebo Zemědělsko-obchodní družstvo vlastníků Újezd u Uničova.

„Ta vedra byla neskutečná, obilí dostalo hodně zabrat. Sklizeň zahájíme, jakmile se nám vrátí kombajny ze Slovenska. Pokud tam bude hezky, mohly by být zpátky zhruba do týdne,“ uvedl předseda představenstva újezdského družstva Svatopluk Martínek.

Jaký bude rok, zatím není jasné, špatně to ale nevypadá

Na odhady úrody je podle pěstitelů zatím brzy. Většina z nich ale očekává, že loňských rekordních výnosů nedosáhnou.

„Osobně si myslím, že letošní sklizeň špatná nebude, tedy pokud nepřijde nějaký průšvih typu bouře nebo krupobití. Nicméně zopakovat u pšenic, ječmene i řepky loňská čísla se podaří jen velmi obtížně,“ míní předseda představenstva velkotýnecké Agry Miroslav Wrana.

Podobně to vidí i předseda olomoucké okresní Agrární komory Miloš Porč. „To, že by se nadúroda opakovala dva roky po sobě, nevidím reálně. Už proto, že se na výnosech mohou odrazit vedra v minulých dnech,“ řekl Porč.

Naopak Pospíšil je optimistou: „Naše výnosy by se mohly pohybovat v intencích loňského roku.“

Loni dosáhli zemědělci u klíčových plodin rekordních výnosů

Loni zemědělci z Olomouckého kraje sklidili podle údajů Českého statistického úřadu zhruba 653 tisíc tun obilovin. Rekordních výnosů dosáhli u většiny stěžejních plodin Hané.

Například u pšenice ozimé činil v roce 2014 průměrný výnos téměř sedm tun z hektaru, u ječmene jarního přesáhl šest tun, u řepky čtyři tuny.

Obilí v Olomouckém kraji v posledních letech zabírá zhruba sto tisíc hektarů polí. Největší plochu každoročně zabírají výše zmíněná ozimá pšenice a ječmen jarní.