Na hradě Helfštýně začalo Kovářské fórum, na kterém tvoří trojice českých mistrů tohoto řemesla. (Ilustrační snímek)

Na hradě Helfštýně začalo Kovářské fórum, na kterém tvoří trojice českých mistrů tohoto řemesla. (Ilustrační snímek) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Na Helfštýně opět ukazují své umění mistři kovářského řemesla

  • 0
Na hradě Helfštýně startuje už potřicáté tradiční Kovářské fórum. Návštěvníci tak budou mít možnost pozorovat při tavení železa a tvorbě sochy jedny z nejlepších českých kovářských mistrů.

Kovadlina se na hradě rozezní pod údery Luboše Krátkého, Jiřího Němce a Petra Melichárka. Během Kovářského fóra trojice mistrů černého řemesla vytvoří na třetím nádvoří dílo speciálně pro hrad Helfštýn. Kováři budou pracovat bez přestávky až do příštího čtvrtka, lidé je neuvidí jen v pondělí, kdy bývá hrad zavřený.

"Kováři většinou během fóra vytvářejí plastiky. Letos to bude výjimečně funkční věc. Půjde o železný komponent, který zamezí vstupu na jedny z hradeb, na které je přístup nízko u země. Návštěvníci tak díky tomu nebudou chodit tam, kam nemají," prozradil kastelán Helfštýna Jan Lauro.

I přesto, že nepůjde o plastiku, bude podle něj dílo esteticky velmi hodnotné. "Viděl jsem návrhy. Z nich je patrné, že kováři o komponentu přemýšleli i v rámci prostor hradu. Dílo tak bude kopírovat gotický oblouk vedoucí ke třetí bráně. Návštěvníci budou po skončení moci obdivovat souhru obou portálů," míní kastelán.

Zajímavostí bude podle něj i to, že trojice kovářů, kteří během sedmi dnů dílo vytvoří, patří k jedné z nejmladších kovářských generací. "Všem autorům je kolem třiceti let. S Helfštýnem mají však úzké vazby. Už pět let sem jezdí na zdejší Hefaiston," vysvětlil Lauro.

Na Hefaiston se hlásí stovky kovářů, přijedou z USA i Izraele

Právě Hefaiston, jedno z největších mezinárodních setkání uměleckých kovářů, začne den po skončení Kovářského fóra přímo na hradě. K dnešnímu dni organizátoři registrují 400 zájemců z řad uměleckých kovářů, kteří chtějí na Helfštýně vystavovat nebo kovat.

"Těšíme se například na nové kováře z Pensylvánie v USA, chystají se k nám však třeba i umělci z Izraele. Samozřejmě jako každý rok budeme mít zástupce z celé Evropy, od Norska až po Sicílii," vyjmenoval Lauro.

Lidé díky nim na Hefaistonu budou moci obdivovat jak samu práci mistrů černého řemesla, tak i jejich už hotová díla. Kromě exkluzivní expozice pod širým nebem se mohou návštěvníci letos těšit na výstavu přivezených šperků a zbraní v H-studiu na třetím nádvoří, přehlídku živé kovářské tvorby u historické kovárny, ukázky různých kovozpracujících dovedností a soutěže pro odborníky i laickou veřejnost.

Poprvé se v novodobé historii hradu Helfštýn rozezněly kovadliny uměleckých kovářů v srpnu roku 1982. Tehdy se k prezentaci svého řemesla sešlo osmnáct účastníků, aniž by tušili, že svým setkáním položí základy dnes už známé tradici.