Přerovského policistu bodl narkoman při zatýkání jehlou injekční stříkačky. Na prostějovském infekčním oddělení ho ale podle něj odbyli. Zástupci nemocnice s tím nesouhlasí. (Ilustrační snímek)

Přerovského policistu bodl narkoman při zatýkání jehlou injekční stříkačky. Na prostějovském infekčním oddělení ho ale podle něj odbyli. Zástupci nemocnice s tím nesouhlasí. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Na infekčním mě odbyli, zlobí se policista, jehož narkoman bodl jehlou

  • 20
Přerovský policista Miroslav Trčka si stěžuje na přístup lékařů v prostějovské nemocnici. Minulý víkend ho zatýkaný narkoman bodl injekční stříkačkou. Po ošetření a prvních testech mu lékař doporučil navštívit infekční oddělení v Prostějově. Odtud však policista odjel s nepořízenou. Tvrdí, že ho lékařka odmítla přijmout.

Drogově závislý muž 15. září ujížděl hlídce. Když ho chytila, při zatýkání bodl policistu injekční jehlou a zranil i jeho kolegu (podrobnosti o zásahu čtěte zde).

"Výsledek byl takový, že pachatel zapíchl injekční stříkačku s jehlou do mé dlaně a to celou délkou jehly. Ta se navíc v mé ruce ohnula do pravého úhlu," popsal Trčka.

"Na místě jsem udělal vše, abych se vyhnul zdravotním komplikacím, proto jsem jehlu ihned vytáhl, vymačkal vytékající krev a vše dezinfikoval. Poté jsme i s kolegou zamířili do přerovské nemocnice," doplnil.

Tam začala první část obvyklého postupu, který při poranění podobným potenciálně infekčním předmětem následuje. Lékař odebral krev, poslal ji na testy a po konzultaci se specializovaným infekčním pracovištěm v Ostravě mu bylo doporučeno navštívit infekční oddělení Nemocnice Prostějov.

Policista: Lékařka na mě neměla čas a odmítla mě

Obvyklý postup

Při zranění potenciálně infikovanou jehlou zraněný podstoupí vyšetření krve na žloutenky typu A, B, C a také na infekci virem HIV a syfilis. Výsledky jsou známy maximálně do týdne, vyloučí ale přítomnost virů v těle před zraněním infekčním předmětem. Potvrdí tedy, že dotyčný byl zdráv.

Vzhledem k inkubační době pak podstoupí v průběhu půl roku vždy každé tři měsíce několik dalších testů, které vyloučí přítomnost virů v těle. Zároveň se doporučuje okamžité očkování proti žloutence typu B.

(zdroj: Agel)

"Tam jsem se vydal v úterý 18. září na doporučení lékaře a s tím, že mi zde pomohou a někdo mi i vysvětlí, co všechno vyšetření obnáší, jak se mám nyní chovat a co budu muset podstoupit. Už od svého zranění mám totiž obavu o své zdraví, hlavně jakmile jsem se dozvěděl, že onu jehlu používalo více narkomanů," uvedl policista.

Návštěva oddělení ale podle jeho slov probíhala jinak, než očekával. "Ošetřující lékařka mě odmítla ošetřit s tím, že odběry a další vyšetření provádí pouze vlastním zaměstnancům a že má spoustu jiné práce.

Odmítla mi i vydat jakoukoliv lékařskou zprávu o tom, že mě nevyšetří, a to i přes mou prosbu. S odůvodněním, že na to nemá čas," líčí Trčka v dopise, který zaslal redakci i holdingu Agel, který nemocnice v Prostějově i Přerově provozuje.

Nemocnice: Medicínsky jsme udělali maximum...

Mluvčí Agelu Hana Szotkowská však odmítá, že by po medicínské stránce lékaři chybovali. "V tomto ohledu jsme pro pana Trčku udělali maximum už v nemocnici v Přerově ošetřením, odebráním krve a jejím odesláním na testy možných infekcí žloutenkami, virem HIV a syfilis," uvedla.

"Na prostějovském oddělení už jsme mu v tu chvíli nemohli jakkoliv dále medicínsky pomoci, neboť jeho stav nevyžadoval akutní péči, šlo o konzultaci a informace. Lékařům nezbývalo nic jiného než čekat na výsledky testů, což trvá zhruba týden," dodala Szotkowská.

Policistu podle ní navíc vůbec neměl na infekční oddělení nikdo posílat. "Šlo o nedorozumění způsobené neznalostí situace v regionu ostravským infekčním oddělením, které pacientovi doporučilo, aby se tam seznámil s postupem pro další měsíce. To běžně dělají lékaři infekčního oddělení, na Prostějovsku však podobné pacienty kvůli přetíženosti směřujeme k praktickým lékařům," vysvětlila.

...určité pochybení bylo pouze v komunikaci

Podle ní navíc v době, kdy policista do nemocnice přišel, jediná ošetřující lékařka opravdu neměla čas. "Lékařka se mu snažila vysvětlit, že standardně to v jeho případě udělají praktičtí lékaři, a pokud chce být ošetřen na infekčním oddělení, musí počkat, neboť v tu chvíli přijímala dva pacienty s akutním selháním ledvin a akutním zánětem slinivky břišní. To on odmítl," tvrdí mluvčí Agelu.

"Přiznáváme, že došlo k určitému pochybení, ovšem pouze na komunikační úrovni, nikoliv medicínské. Uznáváme, že paní doktorka mohla být trpělivější a lépe vysvětlit, že v prostějovském regionu je postup v těchto případech odlišný a že v současné chvíli už mu po medicínské stránce nemá jak pomoci, protože výsledky testů ještě nebyly známy," dodala.

Trčku však přístup zklamal. "Ocitl jsem se v situaci, kdy jsem potřeboval pomoc a zřejmě jsem doplatil na škrty ve zdravotnictví. Vyšetření jsem si již zařídil a jsem pod dozorem jiného zařízení," shrnul.