Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Na krachu OP Prostějov chtěla vydělat i sama správkyně, tvrdí věřitelé

  • 6
Když byl z místa insolvenčního správce OP Prostějov pro neplnění povinností odvolán Jaroslav Svoboda, přestalo hrozit uzavření poslední fungující části podniku - výroby obleků na míru. Novou správkyni teď ale věřitelé kritizují, protože podle nich chtěla nechat na úpadku OP vydělat firmu, ve které figuruje.

V posledních týdnech čelí Miloslava Horská, kterou brněnský krajský soud jmenoval insolvenční správkyní v červnu, tvrdé kritice. Někteří věřitelé jí vytýkají neodbornost při prodeji podniku a zároveň upozornili na to, že prosazovala, aby na úpadku OP vydělala firma, ve které figuruje.

"Ze zápisu vyplývá, že správkyně Horská navrhla věřitelskému výboru, aby schválil, že účetní a daňové záležitosti bude vykonávat společnost Katea. Takový krok je zcela skandálním příkladem zbytečných nákladů," uvedl Stanislav Strakoš, jednatel společnosti Lignolet, která je jedním z věřitelů.

"Zaprvé OP má své vlastní účetní oddělení, zadruhé by tyto činnosti měla provádět sama správkyně a za třetí je správkyně součástí týmu společnosti Katea. Je tak možné, že se jedná o malou domů," dodal.

Katea je účetní a daňová kancelář z Brna. Na svých internetových stránkách uvádí, že právní zastoupení a služby má ve firmě na starosti právě Miloslava Horská.

Věřitelé kritizují i snahu prodat zvlášť některé pozemky

Ta potvrdila, že výtky věřitelů obdržela, jakékoliv pochybení ale odmítla. "Mám patnáctidenní lhůtu, kdy se písemně vyjádřím soudu," řekla. Do té doby nechce nic komentovat. Řekla jen, že co se týče firmy Katea, její smlouvu s touto společností odsouhlasil věřitelský výbor.

Strakoš však upozorňuje i na další nesrovnalosti. Spolu s dalším věřitelem - společností Pyrghos Lefkos kritizuje snahu Horské získat souhlas soudu s prodejem části nemovitého majetku mimo dražbu. Jde například o rozsáhlé pozemky u areálu OP či u hlavního nádraží v Prostějově, na kterých leží železniční vlečka k podniku. Samotný OP by pak zůstal zcela osekaný.

"Pevně věříme, že tak není připravována půda pro laciný výprodej areálu předem vybranému zájemci a že se touto záležitostí bude detailně zabývat dozorující státní zástupce," prohlásil Strakoš a požádal soud, aby činnost správkyně prověřil, a případně ji odvolal.

Krajský soud již správkyni Horské nařídil, aby údaje ohledně prodeje OP Prostějov doplnila nebo opravila. "Jestliže se jedná o prodej některé části podniku, správkyně musí řádně specifikovat majetek, který věcně souvisí s činností divize výroby oděvů na míru v návaznosti na soupis majetkové podstaty," rozhodla nedávno asistentka soudce Krajského soudu v Brně Barbora Tichá.

Kroky správkyně budí pochybnosti, tvrdí právník

To v překladu znamená, že soud chce vědět, pokud se něco bude prodávat, jak to souvisí s výrobou měřenek.

"Insolvenční správkyni se nepodařilo rozjet žádný podstatný prodej ani výběrové řízení na měřenky. Její kroky naopak budí velké pochybnosti, když navrhuje prodat rozvojové území u hlavního areálu a napojení na železnici samostatně bez vazby na areál," uvedl advokát Tomáš Troup, který zastupuje firmu Pyrghos Lefkos.

"Očekávaný výtěžek z prodeje areálu by se tak snížil až o desítky procent. Dělá nestandardní kroky vůči náhradníkům věřitelského výboru a neplní ani výslovné pokyny soudu," doplnil.

Kdysi největší textilka ve střední Evropě je v úpadku od loňského ledna a potýká se s dluhy přes dvě miliardy korun. Majetek firmy přitom ocenili experti na necelou miliardu. Před deseti lety zde pracovalo kolem deseti tisíc zaměstnanců, nyní jich tu zbývají zhruba tři stovky.