Vizualizace podoby nové olomoucké čtvrtě s ulicemi, relax zónou i menším...

Vizualizace podoby nové olomoucké čtvrtě s ulicemi, relax zónou i menším hřištěm pro děti, která má vyrůst v areálu bývalých sladoven a mrazíren u Wolkerovy ulice. | foto: A2 architekti

Zchátralé mrazírny se v Olomouci za miliardu promění v novou čtvrť

  • 6
Olomouc se zřejmě rozroste do konce roku 2020 o novou městskou čtvrť. Vybudovat ji chce v chátrajícím areálu bývalých mrazíren a sladoven skupina investorů. Projekt bude podle odhadů stát 800 milionů až miliardu korun, počítá s výstavbou domů s obchodními pasážemi, kancelářemi a pětistovkou bytů.

Nová čtvrť má vyrůst v místě průmyslového areálu poblíž Wolkerovy ulice a bude navazovat na již fungující hotel Ibis. Skupina investorů kolem společnosti Nová Sladovna chce proměnu odstartovat už příští rok.

Podle manažera společnosti Nová Sladovna Davida Sedláře bude čtvrť tvořit pět samostatných domovních bloků.

„Většinou se bude jednat o polyfunkční domy s komercí v parteru a bydlením v patrech. Projekt ale zahrnuje i výstavbu čistě obytných domů a budov s výhradně administrativními plochami, které jsou navržené kvůli hluku u Wolkerovy ulice,“ uvedl Sedlář s tím, že se samostatným komerčním objektem typu obchodního centra plány nepočítají.

Naopak vzniknou nové ulice, odpočinkové plochy či menší hřiště pro děti. Obyvatelé a návštěvníci lokality by také měli mít k dispozici téměř 1 100 parkovacích míst. Drtivou většinu z nich investoři chtějí umístit do podzemí, do suterénů domů. Do stavby se by firmy mohly pustit už příští rok na podzim.

„V současné době pracujeme na získání potřebných povolení. V tom problém až tak nevidím. Nejdůležitější bude, zda se nám podaří najít zájemce o komerční a administrativní plochy. Nemá smysl budovat obchody a kanceláře, kdyby měly být nevyužité. Výstavba bude každopádně postupovat po etapách podle vývoje na realitním trhu,“ upřesnil Sedlář.

Investor: Nechceme byty pro sociálně slabé ani horních 10 tisíc

Naopak o zájemce o nové byty, kterých by v nové městské čtvrti mohlo být až 500, obavy nemá.

„V Olomouci se nové byty staví a developeři je nebudují proto, aby byly prázdné. Nám navíc nahrává výhodná poloha u centra města a v těsné blízkosti tramvajové trati,“ podotkl manažer společnosti Nová Sladovna.

„Co se týče rozlohy bytů, které budeme schopni nabídnout, půjde o mix od malometrážních po rezidenční byty. I v tomto případě bude záviset konečné rozhodnutí na poptávce,“ dodal Sedlář s tím, že vyjadřovat se k cenám budoucího bydlení je zatím předčasné.

„Můžu ale říct, že určitě nechceme budovat byty pro sociálně slabé, ale ani pro horních deset tisíc,“ uvedl.

„Je to zajímavá lokalita a hlavně po menších bytech je hlad“

Podle realitních makléřů má bydlení v nové čtvrti poměrně slušnou šanci na úspěch.

„Pokud se ceny bytů budou pohybovat v rozumné relaci, s prodejem by developer neměl mít problém. Tedy alespoň nyní, kdy se trh po několika letech stagnace rozhýbal. Nová čtvrť je navíc plánovaná ve velmi zajímavé lokalitě,“ míní majitel Hanácké realitní kanceláře Petr Korytar. Pokud by v místě stavěl sám, vybudoval by především byty 2+1.

„Po menších bytech je v současné době v Olomouci největší hlad. Zájemcům o byty větší bych nabízel byty dva s tím, že se propojí,“ doplnil Korytar.

Pro vybudování nové čtvrti mají investoři k dispozici plochu o rozloze asi 3,2 hektaru, konkrétně jde o území ohraničené ze západu Wolkerovou ulicí, ze severu železniční tratí a nádražím Olomouc - Nová Ulice, z východu pozemky u stávajících panelových domů kolem Varšavského náměstí a z jihu zástavbou u ulic U pivovaru a Polská. Zastavět z ní chtějí více než 1,9 hektaru.

Místo bývalo dříve průmyslovou čtvrtí, která však zchátrala

V areálu dříve fungovaly mrazírny a sladovny. Průmyslové budovy, které tu ještě stojí, jsou však mnohdy v natolik havarijním stavu, že je podle vlastníků nelze efektivně využívat.

Nová olomoucká čtvrť v číslech

Celková rozloha:
3,25 hektaru
Zastavěná plocha:
1,94 hektaru
Hrubá užitková plocha:
8,16 hektaru
z toho
administrativní objekty:
1,16 hektaru
komerční objekty:
1,55 hektaru
bydlení:
5,45 hektaru

„Objekty bývalé sladovny byly až na jednu výjimku již dříve srovnány se zemí a demolice čeká i budovy bývalých mrazíren,“ řekl Sedlář.

Projekt nové čtvrti u Wolkerovy ulice, který si podle odhadů investorů vyžádá 800 milionů až miliardu, by měl patřit mezi největší investiční akce svého druhu v krajském městě. Nejedná se však o jediný plán.

Další nová městská čtvrť by měla vyrůst i v areálu bývalé továrny Milo poblíž tržnice. Zatím v lokalitě stojí obchodní Galerie Šantovka, kterou by měl v následujících letech postupně doplnit komplex bytových domů a kanceláří. Součástí čtvrti za deset miliard má být i výšková budova Šantovka Tower. O její stavbu se však vede boj, do kterého už zasáhl kvůli výškovému omezení i soud (více čtěte zde).