Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Mohelnici vládne chaos, dva roky po volbách se opět jedná o koalici

  9:35aktualizováno  9:35
I když od komunálních voleb uplynuly více než dva roky, Mohelnice se nyní opět vrací na začátek povolebního období. Na radnici totiž znovu začal boj o to, kdo povede město, neboť stávající koalice je v troskách a není schopna nic prosadit. Do hry se vracejí i vítězní Nezávislí, kteří skončili v opozici.

Na mohelnické radnici (na snímku její budova) se více než dva roky po volbách opět vedou jednání o koalici. Ta stávající je totiž v troskách. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Původní koalice složená z TOP 09, ČSSD, ODS, VV a KSČM se začala hroutit poté, co sama chtěla před časem dostat z vedení města tehdejšího starostu Aleše Miketu (VV).

Ten nakonec sám odstoupil a nyní je druhým zástupcem současného starosty Antonína Navrátila (TOP 09). Mezi Navrátilem a Miketou i mezi místostarosty navzájem panují neustálé rozbroje.

Starosta Navrátil chce nyní vytvořit novou koalici a začal již vyjednávat. Nezahrnul do ní Věci veřejné, které v koalici skončily a přešly do opozice. Naopak oslovil opoziční Nezávislé, kteří mají v zastupitelstvu celou třetinu mandátů a představují tak nejsilnější stranu. Oslovil také lidovce.

"Mou snahou je zklidnit situaci, domluvit se na spolupráci, i když to bude těžké," řekl Navrátil. MF DNES se podařilo zjistit, že starosta nabídl Nezávislým funkci jednoho z místostarostů a k tomu další místo v radě města lidovcům, tedy každá z těchto stran by měla v radě města po jednom místě.

Nezávislí chtějí tři křesla v radě pro sebe a jedno pro lidovce

Jenže Nezávislým to nestačí. "Pokud máme vstoupit do nové koalice, tak chceme významný vliv na řízení města. V tomto kontextu je nabídka TOP 09 zcela mimo realitu," řekla šéfka Nezávislých Jana Zwyrtek Hamplová.

V radě města tak Nezávislí žádají zastoupení tří svých zastupitelů, z toho křeslo místostarostky pro Hamplovou. A další místo v radě chtějí pro spřízněné lidovce.

"Křeslo starosty a druhého místostarosty navrhujeme ponechat koaličním stranám ODS, TOP 09 a ČSSD. Podmínkou je, že starostou nebude Navrátil, který ztrácel v posledních měsících naši důvěru," sdělila Zwyrtek Hamplová.

Starosta Navrátil přiznal, že ho protinávrh Nezávislých zaskočil.

"Já nemám problém, že bych za každou cenu lpěl na funkci starosty. Pokud ale Nezávislí chtějí získat spolu s lidovci většinu v radě, měli by sami navrhnout člověka na mé místo, a ne vyčkávat v záloze až do voleb," míní Navrátil.

Vyjednávání budou zřejmě velmi složitá

To ale Nezávislí nechtějí. "Kvůli zajištění kontinuity by bylo dobré, aby ve vedení zůstal člen stávající koalice. Jen pokud nebudou schopni navrhnout místo pana Navrátila někoho jiného, budeme se bavit o další variantě," řekla Hamplová.

Nevyloučila, že pokud na dalším jednání nedojde k posunu, ujmou se iniciativy ve vyjednávání Nezávislí. "Koalice na relativně krátké období do voleb může mít nakonec i jinou podobu," připustila.

Místostarosta Pavel Kuba (ČSSD) ale nevidí koalici s Nezávislými reálně. "Já nevěřím, že ti lidé jsou schopni ve vedení města pracovat, i kdyby kolega Navrátil na postu starosty skončil," řekl Kuba.

Druhý místostarosta Miketa není překvapený, že jeho Věci veřejné zůstávají mimo koaliční jednání. "Já se spolupráci nebráním, ale těžko to může být s lidmi, kteří spolupráci de facto vypověděli a chtějí mě dostat mimo vedení," řekl.

Nezávislí, kteří mohou nyní sehrát zásadní roli, zatím vždy skončili v opozici, i když volby v Mohelnici pravidelně vyhrávají. Jenže řada zastupitelů s nimi nebyla ochotna spolupracovat a skládali koalice bez nich.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

Šumpersko dál váhá, zda si má vodárenství řídit samo, nebo si najme firmu

(Ilustrační snímek)

Kdo bude od roku 2021 lidem v řadě měst a obcí Šumperska dodávat pitnou vodu a kdo odvádět a čistit vodu splaškovou,...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Najdete na iDNES.cz