Kvůli kůrovci se ročně na Šternbersku pokácí deset až patnáct procent celkového množství dřeva. Ilustrační foto.

Kvůli kůrovci se ročně na Šternbersku pokácí deset až patnáct procent celkového množství dřeva. Ilustrační foto.

Na Šternbersku kvůli horku opět řádí kůrovec

  • 0
Hlavní prací šternberské lesní správy je teď hledání stromů napadených kůrovcem. Porosty především u Domašova nad Bystřicí a Hrubé Vody jsou na tom totiž nejhůře z Olomouckého kraje. Mimo jiné i proto, že je kromě běžného kůrovce ničí i nebezpečnější a odolnější lýkožrout severský.

Letošní rok měl být podle odhadů lesáků lepší než loňský, kdy zde stál kůrovec za každým šestým pokáceným stromem. Chladný květen ale vystřídala v následných týdnech vedra, což je pro kůrovce ideální počasí.

"O kalamitě se zatím nedá mluvit, ovšem zvýšený stav kůrovce tady máme už od roku 2002 a úplně vymýtit ho snad ani nelze. Letos jsme se těšili, že ve srovnání s minulým rokem na tom budeme lépe, protože to vypadalo, že deštivý a chladný květen a červen jeho množení zabrzdí. Extrémně teplé počasí ale stavy zase zvýšilo," řekl šternberský lesní správce Jiří Sládek.

Napadené stromy, které lesáci najdou, čeká pokácení a chemický postřik. "Případně je zbavíme kůry a o larvy se pak postará slunce. Doufám, že to zvládneme a udržíme kůrovce v přijatelných mezích. Kromě hledání stromů ale na kůrovce platí i různé typy návnad. V našich lesích jich teď leží bezmála čtyři tisíce," popsal Sládek.

Právě o okolí Šternberka mluví odborníci jako o oblasti s největším výskytem kůrovce v Olomouckém kraji. "Nejhorší je to u Domašova nad Bystřicí nebo u Hrubé Vody," přiblížil inspektor šumperské pobočky Lesů České republiky Jaroslav Hofmann.

Lesy ničí i nově zavlečený druh

Specifikem šternberských lesů je, že se zde kromě obvyklého lýkožrouta smrkového, kterého dobře znají například na Šumavě, potýkají v posledních letech také s méně známým lýkožroutem severským.

"V obou případech jde o kůrovce. Problém je ovšem v tom, že pokud je strom napaden tímto novým druhem, vypadá do poslední chvíle zdravě," upozorňuje Sládek, podle něhož pak mají lesníci velmi málo času na jeho pokácení a chemické ošetření.

KÁCENÍ KVŮLI KŮROVCI

Množství dřeva, které se muselo na Šternbersku kvůli kůrovci pokácet.

rok...dřeva v tisících m3

2004..........................18,4
2005..........................10,3
2006..........................18,0
2007..........................25,8
2008..........................20,3
2009..........................23,6

Celkově se zde za jeden rok vytěží zhruba 146 tisíc m3 dřeva.

(zdroj: Lesní správa Šternberk)

Lýkožrout severský přišel podle pozorování Vincence Zlatníka z olomoucké pobočky Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů do Olomouckého kraje ze severní Moravy.

"Prvně jsme ho zaznamenali v okolí Opavy a Bruntálu. Do republiky se velmi pravděpodobně dostal v devadesátých letech se zásilkami dřeva z Ruska a severní Evropy," uvedl Zlatník.

Novému druhu kůrovce se u nás tehdy začalo dařit. "V místě svého původu, sibiřských lesích, se množí jednou za rok, zatímco u nás to může být až třikrát," seznámil s výsledky svých pozorování odborník s tím, že přesnější data o výskytu zavlečeného druhu budou známa na podzim.