Hesla „běžkaři sobě“ se možná budou muset chopit sportovci na jesenických trasách. Na jejich udržování totiž není dost peněz. Ilustrační foto

Hesla „běžkaři sobě“ se možná budou muset chopit sportovci na jesenických trasách. Na jejich udržování totiž není dost peněz. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Na své stopy si přispějeme, ozývají se v krizi běžkaři v Jeseníkách

  • 5
Jen pár týdnů před začátkem sezony v Jeseníkách není stále jasné, zda bude dost peněz na pravidelnou údržbu všech stop pro běžkaře. Už se však ozvali někteří sportovci s tím, že by dokonce rádi na práci fréz přispěli sami.

Jen několik týdnů před začátkem zimní sezony totiž stále není jasné, zda bude na úpravu tras dostatek peněz. Čáru přes rozpočet udělalo Sdružení cestovního ruchu Jeseníky, které se o stopy stará, udělal Olomoucký kraj, když zamítl žádost o třísetpadesátitisícovou podporu.

Vloni přitom na údržbu stop poslalo tři sta tisíc korun. Aktuální krajské propagační materiály ovšem současně na letošní zimu lákají lyžaře na čtyři sta kilometrů upravovaných stop.

Jesenickému sdružení teď chybí více než polovina ze 720 tisíc korun potřebných na to, aby mohly čtyři frézy pravidelně protahovat stovky kilometrů tras, což zkomplikuje práci záchranářům a také může běžkaře "vyhnat" do jiných hor (více čtěte zde). Peníze tak musí sdružení sehnat jinde a obrací se proto na podnikatele i obce, které mají z turistické sezony prospěch.

"Zhruba za dva měsíce je tu zima. Musíme situaci rychle vyřešit. Buď se nám podaří peníze nějak sehnat, nebo budeme nejspíš muset omezit počet upravovaných tras. Což bychom ale velmi neradi," řekl předseda správní rady sdružení Jakub Kulíšek.

Některá města už přispívají, další teď sdružení osloví

Jenže někteří majitelé chat nadšení zrovna nejsou. "Záleží, jak na tom ten který podnikatel finančně je. Myslím si ale, že tady nahoře to bude slabší," podotkla jedna z provozovatelek chaty u jesenické magistrály.

Už dnes na jedno z lákadel zimní sezony přispívají některé vesnice a města jako například sto tisíci korunami Šumperk. Sdružení nyní oslovuje ty obce, které mají z přílivu turistů užitek, ale zatím na údržbu peníze nedávají.

"Variant je řada a možná se budou některé kombinovat. Uvidíme," uvedl ředitel sdružení Jan Závěšický. Zájem přispět přišel ovšem z nečekané strany, od běžkařů. Někteří jsou ochotni připlatit si za vjezd na udržované horské trasy. Věc, která je mnohde v cizině realitou, ale v tuzemsku není zvykem.

"Příjemně nás překvapilo, jak na zprávu o tom, že nemáme dostatek financí, reagovali běžkaři. Sami se ozývali, že chtějí vypomoci," dodal Kulíšek. Podle Závěšického zvažovali, že by lidé měli třeba možnost získat za dobrovolný příspěvek na frézování tras samolepku, či jiný upomínkový předmět. Podobná věc v letošní sezoně ale není reálná.

Peníze na letošní rok už došly, říká kraj

Kromě toho chce předseda Kulíšek ještě znovu jednat s krajem o možnosti finanční podpory. Tomu se kraj podle hejtmana Martina Tesaříka nevyhýbá, ale s tím, že by na údržbu něco letos přispěl, v tuto chvíli nepočítá.

"Olomoucký kraj letos kvůli úsporám v rozpočtu vyčlenil na takzvané významné projekty menší částku než v předcházejících letech," uvedl mluvčí úřadu Ivo Heger. Proto nemohl podpořit všechny, kteří tento typ dotací v minulosti získali. A pro letošek už peníze v daném "balíku" nejsou.

Podle Tesaříka navíc kraj dal peníze na provoz sdružení a půjčil mu více než deset milionů na "rozjetí" jiných projektů. "Usoudili jsme proto, že by sdružení mělo být aktivnější v hledání jiných než krajských zdrojů," popsal Tesařík. Přínos cestovního ruchu se podle něj promítá třeba do příjmu obcí a místních podnikatelů. "Měli by se zapojit i ti, co z turistického ruchu profitují."