Na Vidnavsku se rozšířil včelí mor, první chovatelé už kvůli tomu musí pálit včelstva i vše co k jejich chovu používají. Na tom, odkud se vzal, se s veterinární správou neshodnou. (Ilustrační snímek)

Na Vidnavsku se rozšířil včelí mor, první chovatelé už kvůli tomu musí pálit včelstva i vše co k jejich chovu používají. Na tom, odkud se vzal, se s veterinární správou neshodnou. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Na Vidnavsku se šíří včelí mor, první chovatelé už musí pálit chovy

  • 0
Miliony včel z chovů na severu Jesenicka končí v plamenech. Oblast v okolí Vidnavy totiž zasáhl obávaný mor včelího plodu. Čtyři včelaři už museli svá včelstva úplně zlikvidovat, další to čeká. Podle veterinářů je na vině chovatelská nekázeň samotných včelařů. Ti se brání, že se k nim mor dostal z Polska.

"Včelařím padesát let a za tři dny je všechno pryč," popsal například včelař František Palička z Vidnavy, který musel zlikvidovat pětaosmdesát včelstev. Krajští veterináři už navíc objevili mor také u dalších včelařů.

"Příští týden budou muset zlikvidovat své chovy další dva včelaři. Jeden z Vidnavy a další z nedaleké Velké Kraše," uvedl ředitel Krajské veterinární správy Olomouc Aleš Zatloukal. Podle něj může šíření nebezpečné nemoci včel nekázeň včelařů.

"Pokud si včelaři půjčují včelařské potřeby, předávají si takzvané oddělky z chovů, může se choroba začít šířit. Spory včelího moru dlouho přežívají. Mor se tak může objevit i řadu let poté, co se úly nepoužívaly," vysvětlil Zatloukal.

Dle veterinární správy jsou na vině včelaři, ti viní Poláky

Včelaři ze severu Jesenicka se ale domnívají, že se k nim nemoc dostala z Polska. Podle nich tam nejsou zdaleka tak přísná pravidla jako u nás. "Mor včelího plodu tam prokázaný je. Pálilo se i v Glucholazech," konstatoval Palička.

Veterináři šíření z Polska nemohou potvrdit ani vyloučit. "Je pravda, že z polské strany jsou včelstva několik set metrů od hranic a rádius doletu včel je velký, takže nákaza se může šířit i sem," říká Zatloukal

"Je taky pravda, že každý stát má jiná pravidla pro chov včel a jednotná pravidla neexistují ani v rámci Evropské unie. Někde jsou přísná, jinde poměrně benevolentní. Těžko se dá ale prokázat, jestli se nákaza rozšířila z Polska, nebo od některého z chovatelů na Jesenicku," dodal šéf krajské veterinární správy.

Včelaři by mohli dostat peníze na nový chov od obcí či kraje

V současné době může podle něj nejvíc pomoci, pokud budou včelaři maximálně důslední. "Pokud nařídíme likvidaci, musí opravdu spálit vše, co je potřeba. Přísná opatření a jejich dodržení mohou plošné šíření včelího moru výrazně omezit. Pokud se ale nedodrží, může to naopak znamenat rychlé šíření do velkých oblastí," upozorňuje Zatloukal.

Veterináři budou v kontrolách pokračovat. A nevylučují, že v plamenech skončí i řada dalších chovů. Pro postižené včelaře bude obtížné chov obnovit, protože přijdou prakticky o všechno. Mohou ale zažádat o finanční výpomoc Olomoucký kraj nebo radnice na Jesenicku, kde působí.

"Je to výjimečná situace, takže pokud si včelaři o pomoc požádají, budeme o tom v zastupitelstvu jednat," uvedla starostka Vidnavy Eva Pavličíková.

Mor včelího plodu je závažné bakteriální onemocnění včelích larev. Jeho spory dokážou přežívat například ve spárách mezi deskami na úlech řadu let. V Olomouckém kraji je zadokumentovaný případ, kdy včelař použil prázdný úl, který jiný včelař před dvaceti lety po napadení včelím morem nespálil. Brzy přišel o celý chov.