Jedním z nových kroužků tohoto školního roku je například parkour, který nabízí Dům dětí a mládeže v Olomouci. (Ilustrační snímek)

Jedním z nových kroužků tohoto školního roku je například parkour, který nabízí Dům dětí a mládeže v Olomouci. (Ilustrační snímek) | foto: Nicola Uliarczyková

Recitace, parkour i vaření. Kroužků je mnoho, vyplatí se ale neotálet

  • 0
Sólová recitace, parkour, zdravé a zajímavé vaření nebo veslařská přípravka - to jsou některé z novinek, které si pro děti v novém školním roce připravily Domy dětí a mládeže v Olomouckém kraji. Ředitelé ale upozorňují, že část kroužků se každoročně plní velmi rychle, takže je lepší s přihláškou neotálet.

Řadu novinek pro zájemce na letošní rok připravil třeba olomoucký Dům dětí a mládeže.

„Pro sportovce je to například veslařský kroužek, střelba nebo parkour (disciplína francouzského původu, v níž sportovci překonávají překážky ve městě, přírodě nebo na speciálních hřištích pomocí různých akrobatických prvků - pozn. red.), pro malé děti máme modelářskou a taneční přípravku nebo třeba dramaťák pro nejmenší,“ přibližuje jeho mluvčí Radek Ježowicz.

Další z novinek je pak netradiční sólová recitace. „Kroužek otevíráme pro školáky i zájemce ze starší generace,“ dodal Ježowicz.

Na netradiční zájmy chtějí vsadit i v Přerově, kde by letos pro děti rádi otevřeli zdravé a zajímavé vaření.

„Zdravé jídlo je aktuální téma, děti si navíc samy mohou vyzkoušet některé jednoduché pokrmy uvařit,“ vysvětluje Blanka Mašková, ředitelka přerovského Střediska volného času ATLAS a BIOS.

Zájem o kroužky se rychle mění, atraktivitu ale ztratily počítače

Celkem tu mají osm oddělení a každé z nich si pro děti připravilo novinku. Které z kroužků jsou oblíbenější, však Mašková říct nedokáže.

„Oblíbenost kroužků se neustále mění. Každý rok hraje prim jiný, zatímco ostatní třeba bojují o to, aby se v nabídce vůbec udržely. A nakonec se nám v následujících letech právě tyto nechtěné plní nejrychleji,“ popisuje.

V posledních letech tak stoupá zájem o chovatelské kroužky, zatímco ty počítačové upadají.

„Chovatelských kroužků máme opravdu hodně a je o ně velký zájem. Děti, které doma nemají povolené zvíře, se u nás mohou starat o ježka afrického, činčily, křečky, ale i hada, želvu nebo chameleona,“ říká ředitelka jesenického Domu dětí a mládeže Vladislava Fačevicová.

„Naopak počítačové kroužky, po kterých byla velká poptávka dříve, jsou teď v podstatě na okraji zájmu. Děti mají počítače doma, tak si je nepotřebují zkoušet jinde,“ dodává.

S výběrem nečekejte až na září

Ředitelé se shodují, že kdo si chce pohodlně vybrat z široké nabídky, neměl by přihlášení nechávat na poslední chvíli.

„Optimální doba pro přihlašování do kroužků je konec srpna a začátek září, kdy je nabídka ještě kompletní a výběr je nejširší. Na letošní školní rok jsme připravili kroužky sportovní, výtvarné, taneční, technické, hudební, přírodovědné, ale i jiné. Vybrat si může každý od předškoláků až po dospělé,“ říká Radek Ježowicz z olomouckého DDM.

Od prvního zářijového týdne se mohou zapisovat děti v Jeseníku, 10. a 11. září si pak Den otevřených dveří připravili v Přerově. Poslední srpnový týden si pro start zápisů vybrali v Šumperku, kde letáčky s nabídkou kroužků najde každá rodina pohodlně ve schránce.

Rodičům někde nabízí i možnost platit kroužky na splátky

Cena kroužků je podle Jaroslava Ondráčka, ředitele Střediska volného času Doris Šumperk, různá.

„Máme tu velmi levné kroužky, za něž se platí od tří set na rok, až po drahé a velmi drahé. Rodičům ale nabízíme splátkový kalendář nebo možnost rozložení platby na dvě pololetí,“ upozorňuje.

Podle Blanky Maškové z Přerova je velmi důležité, aby rodiče nevzdávali zápis do kroužků ani v případě, že se napoprvé netrefí do vkusu dítěte.

„Může se stát, že děti vybraný kroužek nakonec nebaví nebo jim úplně nesedne. Nezřídka se ale další rok vrací s jiným výběrem a třeba u takového kroužku zůstanou až do dospělosti,“ říká.