Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silničáři přestavěli křižovatku, hned se tam objevil nelegální billboard

  12:24aktualizováno  12:24
Pro ředitele olomoucké pobočky Ředitelství silnic a dálnic Martina Smolku to byl šok. Kvůli bezpečnosti silničáři v loňském roce opravili sjezd z rychlostní komunikace mezi Brnem a Olomoucí u Vranovic-Kelčic na Prostějovsku. Krátce po dokončení se však přímo u cesty objevil nelegálně postavený megabillboard.
Billboardy stojí u českých silnic leckdy i tam, kde být nemají. U Prostějova se objevil načerno postavený megabillboard na křižovatce okamžitě po dokončení její přestavby. (Ilustrační snímek)

Billboardy stojí u českých silnic leckdy i tam, kde být nemají. U Prostějova se objevil načerno postavený megabillboard na křižovatce okamžitě po dokončení její přestavby. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

"Zrovna v této křižovatce je to velmi nebezpečné a nepřijatelné," prohlásil Smolka.

Zajímavé je přitom chování firmy, která billboard na místo dala. Přerovská reklamní agentura A. R. T. 247 se totiž vůbec neobtěžovala se stavebním řízením, které k instalaci velkého masivně osvětleného billboardu potřebuje.

"Stavební úřad Magistrátu města Prostějova již zařizuje odstranění stavby. Subjekt, který zde billboard umístil, dostal pokutu," uvedla mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

Stavět bez povolení? Nic neobvyklého, míní agentura

Na internetových stránkách se A. R. T. 247 prezentuje "důrazem na profesionalitu poskytovaných služeb". Jako své motto uvádí slogan: "... není se kam schovat..." Gáborová ubezpečila, že před úředním řízením se společnost určitě neschová.

Jednatel agentury Aleš Řihošek přitom na jednání firmy nevidí nic špatného. "Není to žádná neobvyklá věc. Existuje institut dodatečného povolení stavby. V České republice je spousta jiných podobných billboardů. Nejedná se o žádný exces," hájí se Řihošek.

Na otázku, zda by si slušný člověk nebo firma neměli nejprve požádat o stavební povolení a pak teprve začít s pracemi, podrážděně odsekl, že nebude odpovídat.

Výši pokuty, kterou jeho agentura A. R. T. 247 od Prostějova dostala, odmítl sdělit, stejně tak neodpověděl na otázku, zda jeho klienti vědí, že inzerují na nelegálním billboardu. "Proč bych vám měl vůbec odpovídat na dotazy," striktně ukončil rozhovor a na závěr se ještě snažil zakázat cokoliv z jeho odpovědí zveřejnit.

Načerno postavené billboardy stojí v regionu i jinde

Šéf olomoucké pobočky Ředitelství silnic a dálnic Smolka přiznává, že praxe černých staveb je bohužel normální.

"Různí lidé staví načerno různé vily, příjezdové cesty a billboardy. Jejich drzost je velká. Spoléhají se na to, že jim to projde. Když se však obrátíte na jakéhokoliv dopravního experta, přesně vám vypočítá, kolik ujedete metrů, když se podíváte na billboard u dálnice. Nám jde o bezpečnost provozu," řekl.

Podobných staveb jsou tak v Olomouckém kraji desítky a silničáři si s nimi většinou nevědí rady. Načerno postavené billboardy jsou také na průjezdu Prostějovem, v Olomouci nebo na dálnici směrem na Ostravu či Mohelnici.

"Obecně mají stavební úřady povinnost zveřejňovat každou novou stavbu na úřední desce. My působíme v celém kraji a samozřejmě nemáme kapacity ani čas objíždět všechna města a obce a zjišťovat, kdo a u které silnice chce postavit billboard. Většinu bychom nikdy nepovolili a bojovali bychom proti jejich stavbě," tvrdí Smolka.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Běžkař s orientačními problémy ujel skupině, urazil desítky kilometrů

Policisté se na Hejnicku musejí potýkat s náročným terénem a s běžným autem by...

Náročnou noční akci mají za sebou členové horské služby, policisté, hasiči a další lidé, kteří se v Jeseníkách zapojili...

Najdete na iDNES.cz