Billboardy stojí u českých silnic leckdy i tam, kde být nemají. U Prostějova se objevil načerno postavený megabillboard na křižovatce okamžitě po dokončení její přestavby. (Ilustrační snímek)

Billboardy stojí u českých silnic leckdy i tam, kde být nemají. U Prostějova se objevil načerno postavený megabillboard na křižovatce okamžitě po dokončení její přestavby. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Silničáři přestavěli křižovatku, hned se tam objevil nelegální billboard

  • 10
Pro ředitele olomoucké pobočky Ředitelství silnic a dálnic Martina Smolku to byl šok. Kvůli bezpečnosti silničáři v loňském roce opravili sjezd z rychlostní komunikace mezi Brnem a Olomoucí u Vranovic-Kelčic na Prostějovsku. Krátce po dokončení se však přímo u cesty objevil nelegálně postavený megabillboard.

"Zrovna v této křižovatce je to velmi nebezpečné a nepřijatelné," prohlásil Smolka.

Zajímavé je přitom chování firmy, která billboard na místo dala. Přerovská reklamní agentura A. R. T. 247 se totiž vůbec neobtěžovala se stavebním řízením, které k instalaci velkého masivně osvětleného billboardu potřebuje.

"Stavební úřad Magistrátu města Prostějova již zařizuje odstranění stavby. Subjekt, který zde billboard umístil, dostal pokutu," uvedla mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

Stavět bez povolení? Nic neobvyklého, míní agentura

Na internetových stránkách se A. R. T. 247 prezentuje "důrazem na profesionalitu poskytovaných služeb". Jako své motto uvádí slogan: "... není se kam schovat..." Gáborová ubezpečila, že před úředním řízením se společnost určitě neschová.

Jednatel agentury Aleš Řihošek přitom na jednání firmy nevidí nic špatného. "Není to žádná neobvyklá věc. Existuje institut dodatečného povolení stavby. V České republice je spousta jiných podobných billboardů. Nejedná se o žádný exces," hájí se Řihošek.

Na otázku, zda by si slušný člověk nebo firma neměli nejprve požádat o stavební povolení a pak teprve začít s pracemi, podrážděně odsekl, že nebude odpovídat.

Výši pokuty, kterou jeho agentura A. R. T. 247 od Prostějova dostala, odmítl sdělit, stejně tak neodpověděl na otázku, zda jeho klienti vědí, že inzerují na nelegálním billboardu. "Proč bych vám měl vůbec odpovídat na dotazy," striktně ukončil rozhovor a na závěr se ještě snažil zakázat cokoliv z jeho odpovědí zveřejnit.

Načerno postavené billboardy stojí v regionu i jinde

Šéf olomoucké pobočky Ředitelství silnic a dálnic Smolka přiznává, že praxe černých staveb je bohužel normální.

"Různí lidé staví načerno různé vily, příjezdové cesty a billboardy. Jejich drzost je velká. Spoléhají se na to, že jim to projde. Když se však obrátíte na jakéhokoliv dopravního experta, přesně vám vypočítá, kolik ujedete metrů, když se podíváte na billboard u dálnice. Nám jde o bezpečnost provozu," řekl.

Podobných staveb jsou tak v Olomouckém kraji desítky a silničáři si s nimi většinou nevědí rady. Načerno postavené billboardy jsou také na průjezdu Prostějovem, v Olomouci nebo na dálnici směrem na Ostravu či Mohelnici.

"Obecně mají stavební úřady povinnost zveřejňovat každou novou stavbu na úřední desce. My působíme v celém kraji a samozřejmě nemáme kapacity ani čas objíždět všechna města a obce a zjišťovat, kdo a u které silnice chce postavit billboard. Většinu bychom nikdy nepovolili a bojovali bychom proti jejich stavbě," tvrdí Smolka.