Ladislav Korel je dalším olomouckým mužem bez domova, který měl zažít šikanu ze strany zdejších strážníků.

Ladislav Korel je dalším olomouckým mužem bez domova, který měl zažít šikanu ze strany zdejších strážníků. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Nadávali nám do smradlavých hovad, viní bezdomovec olomoucké strážníky

  • 20
V případu dvou olomouckých strážníků, kteří jsou podezřelí z napadení bezdomovce, se objevil důležitý svědek. Státnímu zastupitelství se ozval další muž, který s nimi měl před rokem podobně špatnou zkušenost a podal kvůli tomu dokonce trestní oznámení.

Ladislav Korel zažil společně s dalším mužem bez domova nepříjemné setkání se stejnými strážníky 17. listopadu 2009. Pro městské policisty byli při kontrole na hlavním nádraží "smradlavá hovada", kterým se může tykat, vyhrožovat ránou obuškem nebo prohrabávat batoh.

"Netvrdím, že jsme andílci, ale pořád jsme lidé. I když nám fyzicky neublížili, vadilo mi to hluboké lidské ponížení," říká bezdomovec Korel, který tehdy kvůli incidentu podal na policisty trestní oznámení.

Právě to by mohlo nyní sehrát důležitou roli v procesu se dvěma strážníky Městské policie Olomouc, kteří u okresního soudu čelí obžalobě, že letos v létě hrubě napadli a zranili jiného bezdomovce, který spal na lavičce poblíž centra města (více o případu čtěte zde).

Ladislav Korel tvrdí, že jde o stejné policisty a poznal je na fotce v novinách. Státní zástupkyně ho chce proto povolat jako svědka. U soudu, který pokračuje příští týden, strážníkům hrozí až tři roky vězení. Ladislav Korel se obrátil na okresní státní zastupitelství sám.

Záleží na soudci, zda nového svědka vyslechne

"Navrhnu soudu jeho výslech. Záleží na tom, jestli ho soudce připustí, nebo ne, ale vzhledem k tomu, že pan Korel strážníky poznal, jeho výpověď by mohla být pro proces významná," míní státní zástupkyně Lenka Kremzerová, která má případ na starosti.

Výpověď, kterou Ladislav Korel podal na policii před rokem, se v několika bodech shoduje s tím, co popsal napadený bezdomovec Peter Sisika. Oběma strážníci tykali, častovali je vulgarismy a zničili jim nože. Rozdíl je v tom, že u Petera Sisiky použili také násilí.

Korel tvrdí, že strážníci donutili kamaráda i jeho ve vestibulu nádraží vyskládat věci z batohu a když našli nůž zabalený do utěrky, zlomili mu čepel o topení. "Kamaráda vyzvali, aby se postavil čelem ke zdi. Prý dostane ránu obuškem za to, že v minulosti neuposlechl a neopustil nádraží. Šlo ale jen o výhrůžku," řekl Korel.

Na chování strážníků si byl stěžovat i Peter Sisika, kterého titíž policisté podle očitého svědka později napadli na ulici. "Byla to jednoznačná msta," míní Sisika, jenž také popsal, že když u něj policisté objevili kapesní nůž, ohnuli mu špičku.

"Když jsem se ohradil, zaútočili. Jeden mi zkroutil ruku, druhý mě několikrát uhodil," vzpomíná Sisika, u něhož lékaři po dvou dnech zjistili, že má zlomený nos.

Pokud strážníky odsoudí, přijdou o místo

U soudu skončili strážníci také proto, že je při letním "zásahu" náhodný chodec natočil pomocí kamery v mobilním telefonu. Zatímco případ Ladislava Korela státní policie uzavřela s tím, že nic protiprávního se nestalo, v tom druhém se dočkali obvinění z porušování pravomoci úřední osoby.

Rozhovor s ředitelem olomoucké městské policie, v němž popisuje, co strážníci při kontrolách bezdomovců smí a co ne, nebo rozhovor s šéfem azylového domu Samaritán čtěte ve čtvrteční MF DNES.

.

Oba obvinění olomoučtí strážníci jsou stále ve službě, jen museli odevzdat pistole. "Ctíme presumpci neviny. Počkáme na rozhodnutí soudu," řekl již dříve šéf Městské policie Olomouc Pavel Skalický. Pokud však budou muži odsouzeni, dostanou výpověď.

S násilím na bezdomovcích, ať už jde jen o slova nebo hrubou sílu, se odborníci na tuto problematiku setkávají poměrně často.

Přestože ti olomoučtí si z poslední doby žádný takový incident nepamatují, například Pavel Pěnkava, který se stará o vzdělávání sociálních kurátorů, to považuje za obecný problém. "Ono to sice vypadá, že to dělají všichni policisté, ale ve skutečnosti jde jen o určitý počet lidí. Všude se najde někdo, kdo je labilnější a k násilí může sklouznout," odmítá Pěnkava odsuzovat všechny muže v uniformách.

Strážníci to podle Pavla Pěnkavy mají oproti kolegům ze státní policie těžší, protože je nadřízení nutí řešit neřešitelné. "Bezdomovci se často zdržují na jednom a tom samém místě. Města na ně tlačí, ať s tím něco dělají, ale ono s tím v podstatě nic dělat nejde. Proto občas mohou některému strážníkovi rupnou nervy," míní kurátor původem z Prahy.

Pro hrubé fyzické napadení ovšem nemá omluvu: "Pokud jde o nepřiměřené násilí se sklonem až k psychopatii, to se samozřejmě musí odsoudit."