Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadšenci vysazují na Jesenicku postupně mizící původní druhy stromů

  8:01aktualizováno  8:01
Sdružení dobrovolníků, ale také obce, se na Jesenicku snaží vracet do oblasti druhy stromů, které pomalu z oblasti mizely. Původní odrůdy, které pěstovali už němečtí obyvatelé oblasti, jsou pro ně součástí kulturního dědictví.

Členové sdružení Eberesche vysadili mezi Petříkovem a Ostružnou pět desítek mladých jeřábů. | foto: Eduard Klaner

Například zásluhou občanského sdružení Eberesche se vrací na Jesenicko téměř vymizelý jeřáb sladkoplodý, který měl v této oblasti dlouhou tradici. Sdružení koncem října vysadilo novou jeřábovou alej mezi Petříkovem a Ostružnou. Právě v této oblasti lidé jeřáb přibližně před 200 lety vyšlechtili.

Odtud se později rozšířil po Evropě. Je symbolické, že záchrana začíná tam, odkud jeřáb "dobýval" Evropu.

"V mnoha zemích nyní roste zcela běžně, ze své původní oblasti, kde vznikl, bohužel téměř zcela vymizel," sdělila šéfka občanského sdružení Eberesche Bohumila Tinzová. Podle ní k vymizení jeřábu přispělo také to, že nejde o dlouhověký strom, a musí se tak pravidelně obnovovat, což u nás v minulých desetiletích nikdo nedělal.

Po stromech na roubování pátrá sdružení společně s lesníky

"Jeřáb je součástí zdejší historie a do jesenické krajiny prostě patří. Proto jsme se rozhodli ho sem vrátit," vysvětlila Tinzová. Sama pátrala po starých receptech původních německých obyvatel.

"Plody jeřábu lidé nazývali citrony severu. Plody sušili a používali je třeba místo rozinek, dělali z nich zavařeniny, mošty a sirupy," nastínila šéfka sdružení. Mezi Petříkovem a Ostružnou vysadilo sdružení padesát mladých stromků.

"Výsadbu jsme si připravili sami roubováním ze zdejších matečných stromů, které jsme v terénu vypátrali. Příští rok bychom chtěli vysadit dvě aleje v Jeseníku," doplnila Tinzová.

Sdružení také spolu s lesníky a lidmi v obcích pátrá po zachovalých stromech, které rostou na často odlehlých místech. Inventura zatím čítá 24 stromů. Odborníci je využijí pro roubování a stromy se zaznamenávají do digitální mapy.

Vysazují se jabloně, třešně, hrušky, ringle či ořešáky

Jeseničtí Brontosauři zase zachraňují unikátní sad v zaniklé osadě Zastávka u Uhelné a v blízké lokalitě na Hřibové.

"Pro nás jsou původní odrůdy součástí kulturního dědictví a patří do jesenické historie a měli své nezastupitelné místo také v krajině. Na obou sledovaných lokalitách jsou staré stromy jabloní a hrušně," popsala důvody Alena Bajerová.

"Vedle těchto ovocných druhů je vysázeno také několik stromů slivoní, třešní a nachází se zde také několik ořešáků. Staré stromy bylo potřeba ošetřit, konzervovat, protože se o ně desítky let nikdo nestaral," dodala.

Další občanské sdružení Silezika pak koupilo starý statek v Supíkovicích, kde roste několik staletých německých jabloní, které se sdružení snaží zachránit.

"Vysadili jsme také nové jabloně, třešně, hrušky, ringle a ořešáky v osadě Strachovičky patřící pod obec Velké Kunětice po dohodě se zkušeným ovocnářem, protože původní genofond je potřeba obnovit," vysvětlil šéf sdružení Juraj Grňo. Podle něj původní stoleté jabloně pořád plodí.

Obce vysazovaní podporují nebo se samy zapojují

Obec Velké Kunětice aktivity nadšenců podporuje. "Před tím, co dělají, je potřeba smeknout. Asi málokdo si uvědomuje, že stromy, které zachraňují, nás nějak spojují s původními obyvateli. Proto je podporujeme. Sice ne finančně, ale pomáháme jim, když potřebují techniku," řekl starosta Velkých Kunětic Jiří Neuman.

Do záchrany původních odrůd se zapojují také samotné obce. Například Bernartice plánují výsadbu švestkové aleje, do které chtějí použít rouby z původních stromů.

"Několik jich v obci ještě je. Chtěli bychom časem vysadit jak švestky, tak taky některé z původních odrůd jabloní a hrušek," nastínil bernartický starosta Mojmír Michálek.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Cukrovce navzdory. Klání světových siláků v Přerově ovládl domácí Tkadlčík

V Přerově se utkali siláci v klání World's Ultimate Strongman Championship do...

Davy diváků sledovaly o uplynulém víkendu v přerovském parku Michalov klání nejsilnějších mužů World‘s Ultimate...

Firmy kvůli vedru krátí směny, výroba v horku klesá až o desetinu

Mohelnická Hella Autotechnik bude nyní dodávat světlomety k vozům BMW.

Voda, iontové nápoje, nealko pivo či nanuky zdarma. K tomu kratší směny, častější přestávky a někde dokonce i sprchy....

Pole se mají zastavět kvůli výrobně radiofarmak, jejíž vznik není potvrzený

Vizualizace podoby Národního biomedicínského a biotechnologického parku, který...

MF DNES prozkoumala dokumenty, které určily jako jediné vhodné místo pro stavbu nového vědeckého parku pozemky o...

Najdete na iDNES.cz