Před třemi lety Miroslava Nečase ze Šumperka napadlo, že by si mohl postavit...

Před třemi lety Miroslava Nečase ze Šumperka napadlo, že by si mohl postavit vlastní orloj. Dnes už ho má téměř hotový. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Nadšenec staví už tři roky vlastní orloj, najdete ho v Šumperku

  • 2
Pátý orloj v republice vyrostl v Šumperku. Staví ho nadšenec Miroslav Nečas, dokončit ho chce ještě letos. Pro rady chodí i ke správci Staroměstského orloje.

Před třemi lety Miroslava Nečase ze Šumperka napadlo, že by si mohl postavit vlastní orloj. Dnes už ho má téměř hotový, chybí už jen zabudovat duši orloje -  astroláb ukazující postavení Slunce, Měsíce, hvězd a měsíční fáze.

"Letos bych chtěl být hotov, snad to stihnu," svěřuje se Nečas. Jeho orloj, který vyrostl v Olomoucké ulici, se tak zřejmě stane novou atrakcí turistů, kteří dorazí do Šumperka. Vždyť šumperský orloj je teprve pátý v republice.

"Předběhli mě jenom v Praze, Olomouci, Prostějově a Litomyšli," říká s nadsázkou Nečas.

Jeho dílo se celé nese v moravském duchu. Jak sám říká, je totiž Moravák každým coulem. "Už kdysi jsem s tím měl problémy, protože za tuhého bolševika jsem uváděl národnost moravskou," vypráví nadšený stavitel.

Na orloji tak nesmí chybět moravská orlice ani patroni Moravy - svatí Cyril a Metoděj. A protože na Moravě voní slivovice, ozdobily orloj i švestky.

Stejně jako na pražském či olomouckém orloji se budou v okénku ukazovat figurky. Nejsou to však apoštolové, ale obyčejní smrtelníci: dřevorubec, ponocný, rybář, vandrák.

"Dřevěné figurky jsem vydražil na jednom aukčním portálu," prozradil Nečas.

Rady dával i správce staroměstského orloje

Funkční je už také zvonkohra. Tři zvonky vydávají podobný zvuk jako signalizační zařízení, které kdysi varovalo šoféry na železničním přejezdu. Pak ho ale vyměnili za modernější systém a ten původní posloužil orloji.

Podle hodin v pravém dolním rohu si už nyní mohou lidé nastavit čas, jsou totiž řízené dálkovým signálem. Funkční je už i ukazatel astronomických znamení a teploměr. Moudrá sova uprostřed orloje bude rozpínat křídla, pod stříškou všechno hlídá zlatý kohout.

Konzultovat svůj "vynález" mohl Nečas i se správcem staroměstského orloje Petrem Skálou, se kterým se při práci seznámil.

"Když jsem mu řekl, že jsem se pustil do stavby orloje, myslel si, že si dělám legraci. Pak ale zjistil, že to myslím vážně, a poskytoval mi rady a konzultace. Taky ho pozvu na kolaudaci," plánuje Nečas.

I když samouk, patří už dnes zřejmě k největším odborníkům na orloje u nás. Dokáže do nejmenších podrobností popsat, jak celý mechanismus funguje. "Bez těchto znalostí bych orloj nikdy nedal dohromady," říká.